FCE czy CAE? O certyfikatach Cambridge.

blog o nauce angielskiego

FCE, CAE, CPE… Czy mówią Ci coś te skróty? Większość osób uczących się języka angielskiego na pewno o nich słyszała, bo to najpopularniejsze w Polsce certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego. Dla kogo są? Jak je uzyskać? I przede wszystkim: co daje ich posiadanie? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Czym są certyfikaty Cambridge?

FCE (Cambridge English: First), CAE (Cambridge English: Advanced) i CPE (Cambridge English: Proficiency) to certyfikaty przyznawane przez Cambridge English Language Assessment, działającego od ponad stu lat i będącego częścią Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. W skali CEFR potwierdzają one ogólną znajomość języka angielskiego na poziomach odpowiednio:

FCE – B2

CAE – C1

CPE – C2

Istnieją też inne certyfikaty wydawane przez tę organizację, poświadczające ogólną znajomość języka na niższych poziomach (KET lub PET), jednak z racji ich mniejszego znaczenia na ścieżce zawodowej czy naukowej są zdecydowanie mniej popularne wśród osób uczących się angielskiego. Wszystkie poziomy i możliwe certyfikaty przedstawia poniższa tabelka.

Źródło: cambridgeenglish.org

Jak i gdzie można uzyskać certyfikat?

Aby zdobyć certyfikat Cambridge trzeba uzyskać odpowiednią notę na międzynarodowym egzaminie, do którego można podejść w dowolnej placówce Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego Cambridge Assessment w Polsce lub za granicą. Znajdują się one praktycznie w każdym większym polskim mieście, a ich listę możesz zobaczyć tutaj. Ponieważ egzaminy odbywają się międzynarodowo w tym samym czasie, terminy ich organizacji są z góry określone i również można je sprawdzić na stronie internetowej Cambridge lub zapytać o nie w dowolnym centrum egzaminacyjnym. W zależności od popularności egzaminu, są one organizowane od kilku do kilkunastu razy w roku, przy czym FCE i CAE odbywają się najczęściej. Wszystkie trzy egzaminy można zdawać zarówno w wersji papierowej jak i komputerowej, ale pamiętaj, że musisz wybrać właściwy termin, by zapisać się na egzamin w takiej formie, w jakiej chcesz do niego przystąpić. Przystąpienie do egzaminu jest odpłatne i w tej chwili kosztuje ok. 600-700 zł w zależności od egzaminu. O szczegółowy cennik pytaj w wybranym centrum egzaminacyjnym.

Przygotowanie do egzaminu

Przygotowanie do egzaminu zależy od Ciebie. Możesz skorzystać z oferty kursów grupowych w szkołach językowych albo przygotowywać się indywidualnie: z nauczycielem lub bez. Zdecydowanie nie polecam podejmowania próby bez wcześniejszego przygotowania, nawet jeśli masz pewność, że Twój poziom jest zgodny z wymogami danego certyfikatu. Musisz wiedzieć, że każdy egzamin językowy charakteryzuje się określonymi zadaniami w ramach których wymagana jest od Ciebie nie tylko umiejętność posługiwania się językiem ale również wiedza na temat kryteriów oceniania i wymogów egzaminacyjnych. Innymi słowy, aby dostać odpowiednią ilość punktów na przykład za część pisania własnego tekstu musisz spełnić wymogi co do formy tekstu, użytych w nim wyrażeń i różnorodności form gramatycznych. Nawet jeśli napiszesz tekst odpowiednio długi, na temat i poprawny gramatycznie, może on nie spełniać wymogów odpowiadających formie listu, rozprawki czy recenzji.

Ile trwa przygotowanie do egzaminu?

Oczywiście to zależy od tego w jakim punkcie rozwoju językowego jesteś aktualnie. Wiadomo, że mając do przejścia dwa poziomy musisz poświęcić zdecydowanie więcej czasu niż ktoś, kto już posługuje się angielskim na poziomie odpowiadającym egzaminowi. W mojej praktyce przygotowywania uczniów do egzaminów Cambridge miałam zarówno trwające dwa semestry intensywne kursy kompleksowe, jak i krótkie kilkutygodniowe kursy indywidualne dla osób, które potrzebowały wyłącznie przećwiczenia konkretnej części egzaminu. W obu przypadkach uczniowie osiągali bardzo dobre wyniki, ale ich punkty wyjściowe były zupełnie inne.

Egzamin i jego wyniki

Forma tych trzech egzaminów jest bardzo podobna. Trwają od 3,5 do 4 godzin i składają się z czterech części: reading and use of English, writing, listening i speaking (część ustna często odbywa się innego dnia niż pozostałe części). Kilka tygodni po odbyciu egzaminu otrzymasz wynik w postaci liczby uzyskanych punktów w skali Cambridge (0-220) oraz oceny A (najwyższa), B lub C. Noty B i C potwierdzają Twoją znajomość języka angielskiego na poziomie, któremu odpowiada egzamin. Uzyskanie oceny A na egzaminie FCE i CAE oznacza, że Twoja znajomość języka angielskiego jest na wyższym poziomie. Jeśli liczba punktów, które uzyskasz jest niższa niż wymagana na ocenę C, otrzymujesz potwierdzenie niższego poziomu znajomości języka. Rozkład punktów i ocen przedstawia poniższa tabelka:

page1image1632

Źródło: cambridgeenglish.org

Co daje Ci posiadanie certyfikatu?

Poza własną satysfakcją z formalnego potwierdzenia poziomu językowego certyfikaty Cambridge mogą ułatwić lub umożliwić podejmowanie kroków w edukacji lub w karierze zawodowej. Na polskich uczelniach wyższych najniższy możliwy poziom nauczania języka angielskiego to B2, więc posiadanie certyfikaty FCE może zwolnić Cię z uczestnictwa w zajęciach językowych. Certyfikat FCE pozwala też wychowawcom przedszkolnym na nauczanie języka angielskiego w przedszkolach. Jeśli chodzi o certyfikat CAE, jest on standardowo akceptowany przez większość pracodawców, wymagających znajomości języka angielskiego od swoich pracowników (na stronie Cambridge znajdziesz listę organizacji uznających poszczególne certyfikaty). Często też jest jednym z wymogów w procesie rekrutacyjnym szkół i uczelni zagranicznych.

Jaki certyfikat wybrać?

Najpierw zastanów się dlaczego w ogóle chcesz zdobyć certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego. Jeśli jest to dla Ciebie naturalny etap w rozwoju językowym i chcesz po prostu mieć formalny dokument potwierdzający Twoją znajomość języka w danym momencie, w wyborze egzaminu pomoże Ci test Cambridge zamieszczony tutaj. Jeśli jednak potrzebujesz uzyskać certyfikat językowy w celach zawodowych lub edukacyjnych, sprawdź jaki poziom i ocena są wymagane przez pracodawcę lub szkołę czy uczelnię, która Cię interesuje. W przypadku szkół i uczelni wyższych takie dane zazwyczaj są dostępne na ich stronach internetowych, ale oczywiście możesz też skierować takie zapytanie do odpowiedniej jednostki rekrutacyjnej. Jeżeli certyfikat ma pozwolić Ci zdobyć stanowisko w wybranej firmie, informację o wymaganym poziomie językowym są zamieszczane w ogłoszeniach o pracę. Zazwyczaj stopień komunikatywny lub dobra znajomość języka oznacza przynajmniej poziom B2, a stopień biegły lub bardzo dobra znajomość języka – przynajmniej C1.

Chcesz udostępnić? Super!

Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!