I ty możesz być poliglotą!

blog o nauce języków

Naturalną motywacją do nauki języka obcego są dla nas ludzie, którzy nauczyli się nim posługiwać. A co powiecie na historię osób, które posiadły zdolność komunikowania się nie w jednym języku obcym, a w kilku lub kilkunastu?

Emanuele Marini to Włoch, który potrafi płynnie mówić w szesnastu językach, w tym również po polsku. Na konferencji poliglotów, która odbyła się w zeszłym roku w Budapeszcie jego umiejętności zostały sprawdzone przez kilkunastu uczestników wydarzenia. Jak udało mu się nauczyć języka polskiego? Posłuchajcie sami.

Poniżej możecie obejrzeć reportaż o poliglotach, realizowany dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej.

Neurolingwiści nie są zgodni co do genetycznego uwarunkowania zdolności posługiwania się wieloma językami obcymi. Według niektórych, aby stać się poliglotą trzeba być mieć wrodzony talent i środowisko życia, sprzyjające nauce języków. Inni uczeni są przekonani, że poliglotyzm to nie dar, lecz właściwe podejście i odpowiednio duża ilość czasu poświęconego na pamięciowe uczenie się.

Sami poligloci twierdzą, że nawet jeśli można w ich przypadku mówić o talencie, to z pewnością niezwykle ważną rolę odgrywa samozaparcie, odpowiednie nastawienie i przede wszystkim długie godziny spędzone na nauce każdego dnia. Pojawia się więc pytanie, jak znajdują motywację do tego, aby poświęcać swój wolny czas, a często zarywać noce, aby uczyć się kilku lub kilkunastu języków co dzień. Richard, jeden z bohaterów reportażu przyznaje, że z czasem uczenie się języków staje się uzależnieniem. Zapytany o to jak czuje się mówiąc w obcym języku przyznaje: „To jest niesamowite. Uwielbiam to. Nigdy nie próbowałem narkotyków, ale myślę, że jest to zbliżone uczucie.”

Każdy z bohaterów reportażu ma swój sposób na naukę: czytają książki, wykorzystują fiszki, słuchają muzyki, tłumaczą wypowiedzi ludzi z którymi rozmawiają, oglądają filmy, lub naśladują melodię języka, którego się uczą. Zależy im też na rozmowie z osobami, dla których te języki są językami ojczystymi. Przede wszystkim zaś, nigdy nie poprzestają na osiągnięciu danego poziomu komunikowania się. Aby nie tracić tej zdolności i aby wciąż się rozwijać muszą ćwiczyć u trzymywać stały kontakt z językami, których wciąż przybywa.

Czy ja też mogę być poliglotą? Odpowiedzi na to pytanie udziela naurolingwista posługujący się dziewięcioma językami, Jed Meltzer: „If you want to be, if you really want to be. The question is, can you see yourself pulling out your flashcards during your lunch break?”

A ty iloma językami chciałbyś mówić?

Chcesz udostępnić? Super!

Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!