10 błędów jakie popełniasz ucząc się języka angielskiego

blog o nauce języków

Zobacz co sprawia, że mimo wysiłku włożonego w naukę angielskiego nie zauważasz pożądanych efektów.

1. Nie wyznaczasz celu

Jeśli dążysz do nikąd, to spodziewaj się, że właśnie tam trafisz. Innymi słowy, brak celu to brak motywacji i efektów pracy. Czasami cel przychodzi sam, na przykład gdy przygotowujesz się do egzaminu, czeka Cię wyjazd zagraniczny lub jakieś wydarzenie związane z koniecznością używania języka angielskiego. Jeśli jednak ani praca, ani szkoła, ani inne życiowe sytuacje nie zmuszają Cię do nauki języka, a chcesz tego po prostu dla siebie, pomyśl jak chcesz się komunikować, jakich problemów chcesz się pozbyć lub co chciałbyś zrobić po angielsku. Następnie będziesz mógł zaplanować naukę tak, aby krok po kroku realizować swój plan.

2. Nie dbasz o stałe wzmacnianie motywacji

Motywacja nie jest nam dana raz na zawsze. Na pewno obserwujesz u siebie okresy wzmożonych chęci do nauki języka, jak i czas w którym unikasz takich aktywności. To zupełnie normalne. Jednak jeśli podejmujemy naukę języka tylko w momentach zrywów motywacji, a odpuszczamy sobie za każdym razem gdy tej motywacji brakuje, nie możemy się spodziewać zauważalnych efektów. Pomyśl, co Cię szczególnie motywuje. To może być kontakt z osobami, które świetnie mówią po angielsku, oglądanie ulubionych amerykańskich seriali albo czytanie blogów podróżniczych. Gdy tylko zauważysz spadek chęci do pracy nad językiem, zaaplikuj sobie świeżą dawkę motywatora, który działa na Ciebie.

3. Nie wykorzystujesz nabytej wiedzy w życiu

Nauka angielskiego nie powinna być sztuką dla sztuki. Język obcy to narzędzie komunikacji i daje największą satysfakcję właśnie wtedy, gdy możemy go użyć praktycznie. Nie chowaj swoich umiejętności dla siebie. Przetestuj się w rozmowie z obcokrajowcem, przeczytaj książkę po angielsku lub obejrzyj film bez napisów. Każdy taki mały sukces przynosi dodatkowy zastrzyk motywacji i pewności siebie.

4. Nie monitorujesz postępów

Aby mieć pewność, że nie tracisz czasu, a Twoje metody nauki języka są skuteczne, musisz czasem powiedzieć „sprawdzam”. Mając na uwadze swój cel i wiedząc z jakiego punktu startowałeś, przyjrzyj się zmianom jakie nastąpiły na tej drodze. Możesz nie zauważyć dużej różnicy po miesiącu, ale jeśli po pół roku nauki języka wciąż nie widzisz efektów – musisz coś zmienić! Jeśli masz wątpliwości, poproś o feedback swojego nauczyciela albo osobę, która dobrze zna język angielski.

5. Nie próbujesz nowych metod

Nie chodzi o to, aby zmieniać kursy i nauczycieli co semestr, albo każdego dnia koniecznie podejmować się innej aktywności językowej. Mówię tutaj raczej o tym, że wraz z postępami jakie robisz w nauce języka, jak i z wiekiem, zmieniającą się sytuacją zawodową czy osobistą Twoje potrzeby językowe i środki jakimi dysponujesz ulegają zmianom. Dlatego też metody, które skutkowały kiedyś mogą nie przynosić żadnych efektów w miejscu w którym jesteś teraz. Należy więc wypróbowywać inne sposoby dbania o swoją znajomość języka, bo jest ich znacznie więcej niż Ci się wydaje. Próbując czegoś innego masz szansę odnaleźć taki sposób, który przyniesie Ci rezultaty, o których marzysz.

6. Nie ćwiczysz praktycznych umiejętności

Powiedzmy, że Twoim celem jest przygotowanie się do rozmów kwalifikacyjnych, które pozwolą Ci zmienić stanowisko pracy. Umiejętności praktyczne, czyli takie, których ćwiczenie pozwoli Ci dobrze wypaść na kolejnych spotkaniach z rekruterami to: rozumienie ze słuchu, autoprezentacja, referowanie swoich osiągnięć, obowiązków i wyzwań na poprzednich stanowiskach, płynność wypowiedzi, znajomość słownictwa branżowego itp. Czyż nie brzmi rozsądnie ćwiczyć właśnie takie umiejętności, które przybliżają Cię do osiągnięcia celu? Oczywiście po drodze może okazać się, że będziesz potrzebować wsparcia gramatycznego czy słownictwa o charakterze ogólnym, ale błędem jest skupianie się na teorii gramatycznych konstrukcji, uzupełnianiu testów czy innych czynnościach, które jakkolwiek rozwijają umiejętności językowe, nie pomagają Ci wykorzystywać języka jako narzędzia do realizacji Twoich planów zawodowych.

7. Nie wierzysz, że Ci się uda

Nie potrafię określić ile razy usłyszałam od uczniów w mojej szkole, że nie mają talentu do języków, a nauka idzie im wolniej i przynosi więcej trudu niż innym. W większości przypadków były to zupełnie nieuzasadnione opinie. Stale obserwuję, jak brak wiary w możliwość opanowania języka angielskiego po prostu przeszkadza w komunikacji i przesłania realne postępy, które są wręcz gołym okiem widoczne u takich niewierzących w siebie osób. Receptą jest zmiana nastawienia. Po prostu zaufaj, że Ci się uda i działaj.

8. Nie znasz swoich mocnych i słabych stron

Będąc świadomym tego w czym jesteś dobry, możesz wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść. Na przykład jeśli wypowiadanie się wychodzi Ci całkiem nieźle, podczas gdy poprawne pisanie stanowi duże wyzwanie, możesz wybrać bezpośrednią komunikację w kontakcie z klientem czy partnerem biznesowym zamiast tracić czas na komponowanie wiadomości mailowych, które obnażą Twoją niepewność i brak praktyki. Z drugiej strony, tylko świadomość słabych stron pozwoli Ci właściwie dobrać aktywności językowe do Twoich aktualnych potrzeb. Innymi słowy, wykorzystuj to co idzie Ci dobrze, a pracuj nad tym co wymaga pracy.

9. Nie powtarzasz

Na pewno znasz słynną zasadę efektywnego zdawania egzaminów, kryjącą się pod skrótem ZZZ (Zakuj, Zdaj, Zapomnij). Niepowtarzany materiał w naturalny sposób ulatnia się z pamięci. Możesz mieć wielkie chęci i intensywnie pracować nad językiem, ale gdy nie powracasz pamięcią do słów, zwrotów i konstrukcji, które już napotkałeś, większości z nich nie jesteś w stanie użyć w spontanicznej wypowiedzi, znaczenia dużej części nie jesteś pewien, a są i takie, które po pewnym czasie absolutnie nic Ci nie mówią. Jedynym sposobem aby tego uniknąć jest nawyk powtarzania. To tak niewiele, a oszczędza Twój czas i przynosi realne efekty.

10. Nie wykorzystujesz międzyczasu

Nie ma dolnej granicy czasu, który opłaca się poświęcić na naukę języka. Jeśli masz godzinę w ciągu dnia, którą chcesz wykorzystać na jakąś aktywność językową – świetnie. Jeśli masz na to tylko 5 minut – też dobrze. W ciągu pięciu minut możesz powtórzyć wyrażenia, które ostatnio poznałeś, posłuchać fragmentu podcastu i zanotować jedno nowe słowo (na przykład w kalendarzu do nauki słówek) albo przeczytać krótki artykuł po angielsku. Ba, dzięki BBC News możesz obejrzeć skrót wiadomości ze świata, który trwa nie dłużej niż jedną minutę! Jak to mówią: where there’s a will, there’s a way.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!