Kocham podróże! Niezależnie od miejsca i okoliczności. Niezwykle cieszy mnie doświadczanie innej przyrody, sztuki, tradycji, innego stylu życia i spojrzenia na świat. Poznawanie tej inności jest najprzyjemniejsze, jeśli mogę komunikować się w języku, którego używają tubylcy. Dlatego podróże są dla mnie doskonałą motywacją do nauki języka obcego.
Ile czasu jak dotąd poświęciłeś na naukę języka? Czas sprawdzić czy to rzeczywiście działa w najbardziej naturalnej sytuacji: podczas pobytu w miejscu, gdzie tym językiem posługują się wszyscy. Nie ma lepszego miernika postępów w rozumieniu i konstruowaniu wypowiedzi w obcym języku. Uczysz się hiszpańskiego? Jedź do Hiszpanii! Przejdź się skąpanymi w słońcu uliczkami jednego z tamtejszych miast i wsłuchaj się w melodię języka, który tak pięknie brzmi w ustach „nativos”. Spróbuj samodzielnie kupić bilet, zarezerwować pokój i zamówić paellę. Przekonaj się, czy są odczuwalne efekty pracy, jaką włożyłeś w naukę.
¿Por qué no es tan fácil? ¡Lo es!
Kiedy rozmawiam z moimi uczniami o szeregu korzyści z nawet bardzo krótkiego wyjazdu za granicę, spotykam się z falą obaw i wątpliwości. Dlaczego sprawdzenie własnych umiejętności językowych w praktyce nie jest takie proste?
- „Boję się, że sobie nie poradzę. Nie czuję się pewnie rozmawiając nawet na zajęciach językowych, a co dopiero w obcym kraju?”
Jeśli jesteś na początku Twojej drogi do komunikowania się w nowym języku, rozejrzyj się, czy wśród Twoich znajomych nie ma kogoś, kto ma większe doświadczenie językowe i chętnie pojedzie z Tobą. Ktoś taki może Ci pomóc i wiele Cię nauczyć.
Być może nie jest to brak umiejętności językowych, a wewnętrzna psychiczna blokada, która odbiera Ci pewność w użyciu języka. Paradoksalnie, tym co może dać Ci tę pewność siebie, jest przekonanie się na własnej skórze, że mimo ograniczonego słownictwa i błędów gramatycznych, rozumiesz i jesteś rozumiany. Pierwsze chwile są zawsze trudne, ale po jakimś czasie odczuwasz niesamowitą satysfakcję z kolejnych małych kroków ku otwieraniu się na rozmowy z tubylcami.
- „Nie stać mnie na wakacje za granicą.”
Jeśli odpowiednio rozpatrzysz się w kosztach i zaczniesz oszczędzać pieniądze na ten cel, przekonasz się, że stać Cię na choćby krótki wyjazd w miejsce o którym marzysz. Jest wiele rozwiązań, które ułatwiają podróżowanie za naprawdę niewielkie pieniądze. Tanie linie lotnicze oferują różne promocje, z których nie raz udało mi się skorzystać. Wystarczy śledzić ich strony internetowe i portale, wyszukujące okazje, które mogą Cię zainteresować. Wysokie ceny noclegów można obniżyć dzięki tańszym hostelom albo stronom internetowym typu: couchsurfing.org lub homeexchange.com, gdzie możesz znaleźć kogoś, kto zechce Cię gościć bądź zamienić się mieszkaniami na okres urlopu. Pamiętaj, że ceny transportu, zakwaterowania i atrakcji turystycznych są znacznie niższe poza sezonem. Wtedy też można uniknąć tłumów turystów i cieszyć się atrakcjami prawie na wyłączność.
- „Może kiedyś…”
Nie odkładaj planów wyjazdowych na kilka lat do przodu, bo jedyne, czego możesz być pewien, to że przyszłość będzie zupełnie inna niż się spodziewasz. Zacznij działać już teraz. Zainteresuj się miejscem, które marzysz odwiedzić. Kup przewodnik, obejrzyj film dotyczący tego zakątka świata i poczuj się, jakbyś już tam był. Zaplanuj trasę wycieczki i atrakcje, których nie możesz pominąć.
Planowanie podróży jest naturalnym motywatorem do nauki. Sam pobyt wśród ludzi posługujących się innym językiem stanowi wyzwanie i okazję do jeszcze pełniejszej świadomości własnych mocnych stron i słabości. Po powrocie jesteś naładowany pozytywną energią i chęcią dalszej pracy nad językiem, aby kolejny urlop przyniósł jeszcze większe możliwości komunikacyjne. Podróżowanie nie ma słabych punktów.
Jakie jest kolejne miejsce do odwiedzenia na liście Twoich marzeń?