Pierwszy kryzys w nauce języka

blog o nauce języków

Kryzys w nauce języka obcego pojawia się u każdego. Pierwsze pozytywne emocje związane z nowym zajęciem bledną, przychodzi znużenie, odkładamy naukę na później i później i jakoś zaczyna brakować nam na nią czasu, choć wcześniej udawało się go znaleźć. Jak nie dać się złamać? Oto kilka sposobów.

Zrób mały krok, ale niech to będzie krok do przodu

Kiedy czujesz się wypalony i zmęczony nauką nie musisz silić się na całe godziny siedzenia w książkach. Przyjdzie na to jeszcze czas, kiedy Twoja motywacja rozbudzi się na nowo. Skoro dziś chciałbyś, żeby Ci się chciało tak, jak Ci się nie chce, zrób coś bardzo małego w ramach pracy nad językiem. Może to być nawet jedno nowe słówko do zapamiętania. Poświęć temu krótką chwilę, a być może sam stwierdzisz, że jedna rzecz to za mało i sięgniesz po kolejne. I tak trzymaj! To naprawdę niewiele, a zawsze lepiej niż nic.

Zmień coś

Być może ćwiczenia, które wykonujesz są zbyt jednostajne i Twój umysł domaga się różnorodności. Wypróbuj więc inną technikę pracy. Zmień miejsce nauki lub choćby pozycję w której się uczysz. Pomyśl o zmianie godziny ćwiczeń. Może inna pora dnia da Ci więcej energii.

Ustal nową rutynę

Czy jest jakiś element dnia, który sprawia Ci szczególną przyjemność? Może najbardziej lubisz czas tuż przed snem, albo tak jak ja jesteś wielbicielem porannej kawy. Spróbuj wpleść naukę języka w ten przyjemny czas i niech to będzie Twoja nowa rutyna. Z pewnością uda Ci się znaleźć kilka minut na język obcy przed sięgnięciem po ulubione czytadło na dobranoc, albo podczas porannej rozbudzającej kawy. Jeśli lubisz uprawiać jogging, słuchaj obcojęzycznego nagrania w trasie. Największą radość sprawia Ci powrót do domu z pracy lub szkoły? To doskonały moment na język obcy. Ważne, aby był to stały element dnia.

Nagródź się

Każde wykonane zadanie zasługuje na pochwałę. Pochwal się więc przed samym sobą. Po nauczonej partii materiału pozwól sobie na małą przyjemność, jak krótki spacer, relaksującą kąpiel lub po prostu szeroki uśmiech na twarzy.

Poszukaj inspiracji

Jakie masz plany na najbliższe wakacje? Może jest jakieś miejsce, które chciałbyś zwiedzić w kraju, którego języka się uczysz? Poszukaj informacji o tym miejscu. Kup przewodnik i nakręć się pozytywnie na tę podróż. Wyobraź sobie, że już tam jesteś, a wszyscy dookoła mówią w obcym języku. Nie jesteś typem podróżnika? Nie ważne. Inspirację można znaleźć wszędzie. Spotkaj się ze znajomym, który świetnie włada językiem obcym. Porozmawiaj z nim o tym jak przydatne jest dla niego mówienie w tym języku. Zapytaj o interesujące sytuacje, w których go używał. Inspiruj się i nie daj się kryzysowi.

Powodzenia!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!