Czy można uczyć się angielskiego oglądając seriale?

oglądaj seriale po angielsku

Wszyscy lubimy dobre seriale. Ich mnogość i powszechny dostęp do platform typu VOD sprawia, że chętnie sięgamy po seriale, szczególnie te po angielsku. Oglądanie serialu bez dubbingu czy lektora, a jedynie z napisami zapala iskierkę nadziei, że przy okazji przyjemnie spędzonego czasu również uczymy się języka. Ale czy tak rzeczywiście jest? 

Serial po angielsku to naprawdę niezły materiał do nauki języka, pod warunkiem, że właściwie go wybierzesz i odpowiednio go wykorzystasz. 

Kwestia właściwego wyboru serialu zależy od Twoich umiejętności językowych, potrzeb i upodobań. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką języka poprzez oglądanie seriali, najlepsze będą dla Ciebie produkcje o niezbyt skomplikowanej fabule, z bohaterami, którzy posługują się standardową odmianą języka (zarówno w akcencie, używanym słownictwie, jak i konstrukcji zdania). W związku z tym, niestety wszystkie seriale o lekarzach czy prawnikach, choć bardzo ciekawe, nie są najlepszym wyborem na początek. Na szczęście wciąż jest sporo produkcji, które spełniają wszystkie warunki odpowiedniego materiału językowego, od którego warto zacząć. 

Kwestia efektywnego wykorzystania serialu do nauki nie jest już taka oczywista. Pewnie zaskoczę Cię mówiąc, że obejrzenie serialu z napisami zamiast lektora to najmniej co możesz zrobić dla swojego rozwoju językowego. Jestem pewna, że już nie raz zdarzyło Ci się w ten sposób obejrzeć serial (pewnie nawet nie jeden), a jakoś nie przełożyło się to na widoczne postępy w nauce angielskiego. Jest za to kilka bardziej efektywnych sposobów na naukę z serialem, ale żeby ten artykuł nie był zbyt długi, napiszę o nich szczegółowo innym razem.

Podsumowując, nauka angielskiego poprzez oglądanie seriali może być wyjątkowo skuteczna i efektywna jeśli spełnione zostaną dwa warunki:

1) dobrze wybrany serial,

2) odpowiedni sposób oglądania.

Słownictwo

To chyba najbardziej oczywisty efekt oglądania seriali po angielsku. Dzięki właściwej praktyce, najpierw zauważysz, że rozumiesz coraz więcej słów, a później zaczniesz sobie je coraz łatwiej i szybciej przypominać podczasrozmowy w języku obcym. Ostatecznie, i ku Twojemu największemu zadowoleniu, zaczniesz używać nowe wyrażenia we własnych wypowiedziach.

Rozumienie ze słuchu

Już po niedługim czasie oglądania seriali po angielsku zauważysz, że coraz lepiej i coraz więcej rozumiesz zarówno w samym serialu, jak i w innych sytuacjach komunikacyjnych, w których bierzesz udział. Dzieje się tak z trzech powodów. Po pierwsze, oczywiście poznajesz nowe wyrażenia i zwroty. Po drugie, wraz z praktyką coraz łatwiejsze staje się wyodrębnianie tych pojedynczych elementów w dłuższym fragmencie wypowiedzianym w szybkim tempie. Wreszcie po trzecie, z czasem coraz lepiej interpretujesz te fragmenty, których nie udaje Ci się zrozumieć.

Wymowa i intonacja

Czasem pewnie zdarza Ci się usłyszeć słowo, które brzmi zupełnie obco. Jednak gdy zobaczysz jego zapis okazuje się, że doskonale je znasz. Oglądanie seriali po angielsku może sprawić, że takie momenty nie będą zdarzać Ci się tak często. Dodatkowo, właściwa wymowa nowych wyrażeń, które poznasz oglądając serial nie będzie Ci sprawiać trudności. W dalszej kolejności nauczysz się też (a dzieje się to zupełnie nieświadomie) odpowiedniej intonacji, czyli melodii języka. Na ten efekt trzeba poczekać nieco dłużej, ale przynosi on naprawdę dużo satysfakcji.

Szybkie reagowanie językowe

Częsty kontakt z językiem angielskim użytym w kontekście określonych sytuacji sprawia, że uczysz się reagować we właściwy sposób na podobne sytuacje językowe, w których sam bierzesz udział. Jeśli na przykład w serialu widzisz jak bohaterowie przyjmując gości oferują im coś do picia i zapraszają do stołu, uczysz się wyrażeń jakie zostają użyte zarówno ze strony gospodarzy, jak i gości. To pozwala Ci intuicyjnie używać poprawnych w danym kontekście wyrażeń. Odpowiedzi stają się automatyczne i zamiast układać w głowie słowa w zdania, używasz gotowych zwrotów, które znasz ze swoich ulubionych seriali.

Warstwa kulturowa

Serial przenosi Cię w rzeczywistość, w której żyją jego bohaterowie. Poznajesz zwyczaje, tradycje, odmienny sposób myślenia i zachowania, a w językowym kontekście również wyrażenia właściwe dla danych sytuacji. To zawsze bardzo cenna lekcja, której nie dostaniesz ucząc się list słówek z podręcznika do angielskiego. Mam wrażenie, że oglądanie seriali działa w tym kontekście podobnie do przebywania za granicą i obcowania na co dzień z native speakerami. Różnicą jest to, że serial możesz oglądać nie wychodząc z domu i nie wywracając swojego życia do góry nogami.

Wiem, że temat oglądania seriali po angielsku wyjątkowo Was interesuje. Dlatego już wkrótce poświęcę mu więcej uwagi na blogu. Mam nadzieję, że tym samym pomogę Ci w osiąganiu Twoich celów językowych w przyjemny sposób. Żeby nic Cię nie ominęło, zapisz się do mojego newslettera, w którym co tydzień przypominam o wszystkich nowych artykułach i projektach językowych, jakie przygotuję dla czytelników bloga. Już niedługo znajdziesz tam jeszcze więcej informacji o tym jak uczyć się angielskiego oglądając seriale.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!