Czy popełniasz ten błąd oglądając seriale po angielsku?

błąd podczas oglądania seriali po angielsku

Świetnie, że znalazłeś sposób na to, aby łączyć rozwój swoich kompetencji językowych z przyjemnością jaką daje oglądanie seriali. I wszystko byłoby doskonałe, gdybyś nie popełniał tego jednego błędu, który spowalnia Twój rozwój językowy i nie pozwala zauważyć wyjątkowych postępów w znajomości angielskiego.

Błędem numer jeden, jaki popełniają prawie wszyscy, którzy chcą uczyć się angielskiego oglądając seriale jest to, żekorzystająz napisów. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy w języku polskim czy angielskim, napisy nie pozwalają w pełni rozwinąć się Twoim umiejętnościom językowym. Gdy moi uczniowie nalegają na korzystanie z napisów podczas oglądania seriali zawsze zadaję im jedno pytanie:

Czy podczas rzeczywistej rozmowy po angielsku możesz włączyć napisy? 

Podejrzewam, że Ty również dążysz do tego, by móc jak najszybciej sprawnie porozumiewać się po angielsku. Jeśli tak, to powinieneś ćwiczyć komunikację (czyli również rozumienie ze słuchu) w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych sytuacji komunikacyjnych w języku obcym. Dlatego też już teraz zachęcam Cię do tego, żebyś zrezygnował z korzystania z napisów podczas oglądania seriali po angielsku.

To nie będzie łatwe. Pewnie właśnie tak sobie pomyślałeś. I masz rację. Obejrzenie pierwszego odcinka serialu po angielsku bez wsparcia w postaci napisów będzie dla Ciebie dużym wyzwaniem. Nie oczekuj tego, że będziesz rozumieć wszystko, ani tego, że będzie to odprężająca aktywność. Ale za to możesz być pewien, że rezultaty takich ćwiczeń językowych przyjdą szybciej niż myślisz i, co najważniejsze, przełożą się na faktyczny przyrost Twoich umiejętności komunikacyjnych. 

A co jeśli nie wszystko zrozumiem? To normalne, że nie zrozumiesz wszystkiego. Ale bez obaw. Przy właściwie wybranym serialu i odpowiednio przeprowadzonym ćwiczeniu już na średnio-zaawansowanym poziomie znajomości języka zrozumiesz wystarczająco, aby móc odczuwać przyjemność z oglądania i nie pominąć żadnego istotnego wątku fabuły. Pomoże Ci w tym gra aktorska, znajomość postaci i wydarzenia, które bezpośrednio poprzedzają i następują po trudnym fragmencie. Innymi słowy, czego nie zrozumiesz, to zinterpretujesz.

Praktyka czyni mistrza. I w tym przypadku to powiedzenie się sprawdza. Początki są trudne, bo oglądanie serialu po angielsku bez napisów będzie dla Ciebie czymś zupełnie nowym. Z biologicznego punktu widzenia Twój mózg musi podjąć się aktywności, w ramach której przeciera szlaki budując nowe połączenia neuronalne. Przy systematycznym ćwiczeniu te nowe aktywności stają się rutynowe i nie wymagają tyle wysiłku co na początku, a jednocześnie rozumiesz coraz więcej.

Czy zatem powinieneś zupełnie zapomnieć o napisach? To idealny scenariusz, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy moment jest dobry na intensywne ćwiczenie językowe. Jeśli więc jesteś bardzo zmęczony i chcesz obejrzeć odcinek ulubionego serialu dla przyjemności, a nie dla rozwoju umiejętności językowych, możesz skorzystać z napisów, jako drogi na skróty dla twojego mózgu. To i tak lepsze, niż wybór wersji z polskim lektorem lub z dubbingiem:)

Argumentów za wyłączeniem napisów jest więcej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie inne kwestie przemawiają za wyłączeniem napisów podczas oglądania seriali to już teraz zapisz się na newsletter. Dzięki temu w najbliższych dniach zupełnie za darmo otrzymasz uzupełniającą listę pozostałych korzyści wynikających z rezygnacji z napisów podczas oglądania seriali. Zapis do newslettera pozwoli Ci również być na bieżąco z wyzwaniem, które dla Ciebie przygotowuję! 

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!