Jedni grają w planszówki, inni jeżdżą na rowerze, a Ty być może z pasją dekorujesz wnętrza. Ale czy wiesz, że to, czym lubisz się zajmować może pomóc Ci w nauce języka?
W rzeczywistości nie ma znaczenia jakimi aktywnościami się interesujesz. Cokolwiek by to nie było, daje Ci dwie podstawowe korzyści: robisz to z przyjemnością i z ochotą do tego powracasz. A to dwa czynniki, które mogą diametralnie odmienić Twoją naukę angielskiego i sprawić, że szybko odnotujesz postępy.
Jak wykorzystać Twoje zainteresowania do nauki angielskiego?
Zasada jest bardzo prosta. Wystarczy robić to, co lubisz… po angielsku, albo przynajmniej z wykorzystaniem tego języka. Oto kilka przykładów jak można to zrobić.
Tagowanie
Wpis o tej metodzie nauki jest już bardzo stary, ale wciąż cieszy się dość dużą popularnością na blogu. Chodzi o to, aby przedmiot Twojego zainteresowania, albo związane z nim przedmioty opisać angielskimi nazwami. Wyjątkowo przyda Ci się ta metoda, jeśli z pasją gotujesz. Możesz otagowaćzarówno przyrządy i produkty kuchenne, jak i konkretne przepisy czy składniki w ulubionych książkach kucharskich.
Wydaje mi się, że w Polsce wciąż nie docenia się tego medium, które jest pełne językowych inspiracji. Jeśli interesuje Cię dekorowanie wnętrz, wystarczy, że wpiszesz po angielsku słowo klucz, takie jak „living room” czy „Christmas decorations”, a w odpowiedzi otrzymasz całą gamę ilustracji i zdjęć opisanych po angielsku. Stąd możesz poznać nawet bardzo specjalistyczne nazwy mebli, sprzętów czy stylów architektonicznych.
YouTube
Dla większości z nas YouTube jest jednym z pierwszych miejsc, w których szukamy instrukcji wykonywania określonych czynności. Prawdą jest też, że anglojęzycznych filmów jest znacznie więcej niż polskich, więc często możesz podwójnie skorzystać wybierając angielskie filmiki: uczysz się angielskiego i zdobywasz informacje, których nie ma w polskojęzycznych źródłach. Sama często tego doświadczam, kiedy próbuję się dowiedzieć jak pielęgnować rośliny doniczkowe. Zasoby anglojęzyczne są niezmiernie obszerne w tej tematyce. Poznaję systematycznie nazwy roślin, które znane mi są po polsku, ale też nazwy czynności, które wykonuje się uprawiając określone okazy. Podobnie możesz wykorzystać YouTube jeśli np. lubisz grać w gry planszowe i interesują Cię instrukcje gry i recenzje.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twój poziom jest wystarczająco wysoki, aby zrozumieć filmik instruktażowy po angielsku, pamiętaj, że zwykle tłumaczone zagadnienia są również pokazywane w praktyce. Poza tym, nie jest powiedziane, że nie wolno Ci oglądać filmików po polsku, więc jeśli obejrzysz jeden filmik po polsku, to kolejny, który obejrzysz po angielsku nie będzie już taki trudny do zrozumienia.
Blogi tematyczne
Podobnie jak w przypadku zasobów YouTube, w sieci jest znacznie więcej blogów anglojęzycznych niż polskich. Oznacza to mniej więcej tyle, że jakikolwiek temat Cię interesuje, zawsze znajdziesz jakiś blog, który go opisuje, zwykle też opatrując go zdjęciami. Jeśli jesteś entuzjastą żeglarstwa, dzięki anglojęzycznym blogom poznasz nie tylko techniki i sprzęty, ale też najpiękniejsze miejsca na świecie, które ktoś już przemierzył na łódce. Może przyglądając się takim blogom uda Ci się zaplanować wakacje marzeń.
Programy telewizyjne
Lubisz oglądać programy motoryzacyjne albo przyrodnicze? Czy wiesz, że praktycznie każdy rodzaj programu możesz oglądać w wersji anglojęzycznej? Bardzo często znane Ci polskie programy są produkowane na podstawie ich zagranicznych poprzedników. Warto więc od czasu do czasu pokusić się o obejrzenie ulubionego programu w wersji angielskiej. Nawet jeśli nie zrozumiesz wszystkiego, nie szkodzi. Tego typu programy zwykle nie opowiadają historii, w której trzeba śledzić wszystkie wątki, a raczej przedstawiają dane rodzaje pojazdów czy gatunki zwierząt.
Słowo i dźwięk
Wreszcie niektóre pasje możesz realizować po angielsku. Jeśli lubisz czytać, czytaj anglojęzyczne książki, a jeśli Twoim hobby jest muzyka, z pewnością zainteresują Cię zagraniczni wykonawcy i znaczenie tekstów ich piosenek.
Który sposób podoba Ci się najbardziej? Wypróbuj go i koniecznie daj mi znać, czy taka metoda nauki pozostanie z Tobą na dłużej.