Czy warto zdobyć certyfikat językowy?

blog o sauce języka angielskiego

Taka myśl pojawia się u większości osób uczących się angielskiego. Czy warto poświęcać czas i pieniądze na to, aby otrzymać dokument potwierdzający znajomość języka na określonym poziomie?

WARTO starać się zdobyć certyfikat jeśli:

  • Planujesz zamieszkać na dłużej za granicą. Certyfikaty językowe o określonej nocie i na określonym poziomie są wymagane przy składaniu wniosków wizowych dla osób pragnących zamieszkać i podjąć pracę w danym miejscu. Pamiętaj, aby sprawdzić jaki certyfikat jest preferowany w kraju w którym chcesz zamieszkać i jaką ocenę powinieneś otrzymać na egzaminie.

  • Chcesz uczyć się lub pracować za granicą. Każda zagraniczna uczelnia określa jaki certyfikat i nota z egzaminu jest wymagana od kandydatów z innych krajów. Podobnie, organizacje i firmy, w których chcesz ubiegać się o pracę będą oczekiwały od Ciebie potwierdzenia znajomości języka na odpowiednim poziomie. Tak jak w przypadku składania wniosku wizowego, koniecznie poszukaj informacji o preferowanych certyfikatach, zanim rozpoczniesz przygotowanie do egzaminu.

  • Chcesz pracować w zagranicznej firmie w Polsce. Zwykle certyfikaty językowe nie są wymagane przez pracodawców, ale zawsze oczekuje się od kandydatów potwierdzenia określonego poziomu językowego. Posiadanie świeżo zdobytego certyfikatu może skrócić Twój proces rekrutacyjny, ale może też stanowić Twoją przewagę nad innymi kandydatami o podobnych kompetencjach.

  • Najlepiej motywuje Cię osiąganie realnych celów w nauce języka. Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje namacalnego efektu aby móc podjąć wysiłek, certyfikat językowy jest doskonałym motywatorem do nauki.

NIE WARTO starać się zdobywać certyfikatu jeśli:

  • Twój poziom językowy jest jeszcze bardzo niski. Oczywiście są egzaminy dedykowane osobom o podstawowych umiejętnościach językowych, ale o ile taki certyfikat nie jest wymagany przez Twojego pracodawcę, warto poczekać, aż osiągniesz co najmniej komunikatywny poziom władania językiem. Wówczas zdobyty certyfikat będzie miał większe znaczenie dla Twojej kariery lub edukacji.

  • Używasz języka angielskiego wyłącznie w celach prywatnej komunikacji. Osoby, które używają angielskiego tylko podczas wakacji za granicą lub rozmawiając ze znajomymi czy rodziną potrzebują przede wszystkim ćwiczyć komunikowanie się. Rozumienie i prowadzenie rozmowy wchodzi w zakres kompetencji sprawdzanych na egzaminach międzynarodowych, ale jest to tylko jeden z kilku obszarów, do których trzeba się przygotować. Dodatkowo charakter rozmowy egzaminacyjnej odbiega od typowych dyskusji rodzinnych czy nawet sytuacji, które przydarzają się turystom. Zamiast więc ćwiczyć umiejętność sprawnej komunikacji przygotowując się do egzaminu poświęcasz czas na kształcenie umiejętności, które nie są przydatne w Twojej codziennej styczności z angielskim.

  • Nie masz aktualnie czasu na intensywną naukę języka. Przygotowywanie się do egzaminu językowego wiąże się z systematyczną i intensywną pracą, którą musisz samodzielnie wykonać. Ilość zagadnień językowych do opanowania i zadań egzaminacyjnych, które musisz uzupełnić wymaga Twojego czasu i uwagi. Jeśli teraz nie widzisz miejsca w swojej codzienności na kilka godzin na naukę języka tygodniowo, być może warto poczekać i tak zaplanować czas na przygotowania egzaminacyjne w kolejnym semestrze lub roku.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!