0
Motywacja Ucz się od innych

I ty możesz być poliglotą!

blog o nauce języków

Naturalną motywacją do nauki języka obcego są dla nas ludzie, którzy nauczyli się nim posługiwać. A co powiecie na historię osób, które posiadły zdolność komunikowania się nie w jednym języku obcym, a w kilku lub kilkunastu?

Emanuele Marini to Włoch, który potrafi płynnie mówić w szesnastu językach, w tym również po polsku. Na konferencji poliglotów, która odbyła się w zeszłym roku w Budapeszcie jego umiejętności zostały sprawdzone przez kilkunastu uczestników wydarzenia. Jak udało mu się nauczyć języka polskiego? Posłuchajcie sami.

Poniżej możecie obejrzeć reportaż o poliglotach, realizowany dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej.

Neurolingwiści nie są zgodni co do genetycznego uwarunkowania zdolności posługiwania się wieloma językami obcymi. Według niektórych, aby stać się poliglotą trzeba być mieć wrodzony talent i środowisko życia, sprzyjające nauce języków. Inni uczeni są przekonani, że poliglotyzm to nie dar, lecz właściwe podejście i odpowiednio duża ilość czasu poświęconego na pamięciowe uczenie się.

Sami poligloci twierdzą, że nawet jeśli można w ich przypadku mówić o talencie, to z pewnością niezwykle ważną rolę odgrywa samozaparcie, odpowiednie nastawienie i przede wszystkim długie godziny spędzone na nauce każdego dnia. Pojawia się więc pytanie, jak znajdują motywację do tego, aby poświęcać swój wolny czas, a często zarywać noce, aby uczyć się kilku lub kilkunastu języków co dzień. Richard, jeden z bohaterów reportażu przyznaje, że z czasem uczenie się języków staje się uzależnieniem. Zapytany o to jak czuje się mówiąc w obcym języku przyznaje: „To jest niesamowite. Uwielbiam to. Nigdy nie próbowałem narkotyków, ale myślę, że jest to zbliżone uczucie.”

Każdy z bohaterów reportażu ma swój sposób na naukę: czytają książki, wykorzystują fiszki, słuchają muzyki, tłumaczą wypowiedzi ludzi z którymi rozmawiają, oglądają filmy, lub naśladują melodię języka, którego się uczą. Zależy im też na rozmowie z osobami, dla których te języki są językami ojczystymi. Przede wszystkim zaś, nigdy nie poprzestają na osiągnięciu danego poziomu komunikowania się. Aby nie tracić tej zdolności i aby wciąż się rozwijać muszą ćwiczyć u trzymywać stały kontakt z językami, których wciąż przybywa.

Czy ja też mogę być poliglotą? Odpowiedzi na to pytanie udziela naurolingwista posługujący się dziewięcioma językami, Jed Meltzer: „If you want to be, if you really want to be. The question is, can you see yourself pulling out your flashcards during your lunch break?”

A ty iloma językami chciałbyś mówić?

You Might Also Like

9 komentarzy

 • Reply
  Anonim
  20 marca 2014 at 10:14

  Niesamowity czowiek;) ja sie ucze 3 jezykow i juz czasami mi sie myla a co dopiero 16…. Ale jak sie okazuje – da sie, wystarczy chciec!

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   21 marca 2014 at 11:14

   Tak, wygląda na to, że wystarczy szczypta talentu, oraz ogrom pracy i samozaparcia. Za to satysfakcja rekompensuje cały trud 🙂

 • Reply
  Krzysiek
  20 marca 2014 at 20:16

  Wychodzi na to, że znajomi w innych krajach są świetną motywacją. Chociaż 30 języków to już chyba lekka przesada, gość musi być niezłym dziwakiem…

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   21 marca 2014 at 11:15

   Musi mieć wielu znajomych 🙂

 • Reply
  Michu
  21 marca 2014 at 14:36

  odkrywca Troi – Schielmann znał kilkanaście języków ale postawił sobie wyżej poprzeczkę bo nauczył się też kilku wymarłych, m.in. starożytnej greki. Ciekwe czy miał z kim ją poćwiczyć:)

  • Reply
   Karolina
   21 marca 2014 at 19:26

   Z tego co słyszałam, konwersował przez Skype’a…

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   23 marca 2014 at 21:22

   Uczył się języków ciekawą metodą znaną pod nazwą “Metody Schielmanna”, o której też jeszcze opowiem 🙂

 • Reply
  Flashcards, czyli fiszki, fiszki… | Language lifestyle
  9 kwietnia 2014 at 19:22

  […] Zdecydowaną zaletą pracy z fiszkami jest ich poręczność. Niewielki pliczek fiszek możesz nosić ze sobą wszędzie, a co za tym idzie, możesz ćwiczyć w każdym miejscu i o każdej porze, jeśli akurat zdarzy Ci się mieć wolną chwilę. Mówi o tym Jed Meltzer, neurolingwista i poliglota, wierny praktyk uczenia się przez fiszki, którego mogliście zobaczyć w filmie zamieszczonym tutaj. […]

 • Reply
  The Polyglot Project | Language lifestyle
  2 marca 2015 at 08:10

  […] cieszących się największym zainteresowaniem czytelników Language Lifestyle był artykuł o poliglotach. Pora przyjrzeć się jeszcze bliżej metodom nauki języków, jakie stosują prawdziwi pasjonaci i […]

Leave a Reply