I ty możesz być poliglotą!

blog o nauce języków

Naturalną motywacją do nauki języka obcego są dla nas ludzie, którzy nauczyli się nim posługiwać. A co powiecie na historię osób, które posiadły zdolność komunikowania się nie w jednym języku obcym, a w kilku lub kilkunastu?

Emanuele Marini to Włoch, który potrafi płynnie mówić w szesnastu językach, w tym również po polsku. Na konferencji poliglotów, która odbyła się w zeszłym roku w Budapeszcie jego umiejętności zostały sprawdzone przez kilkunastu uczestników wydarzenia. Jak udało mu się nauczyć języka polskiego? Posłuchajcie sami.

Poniżej możecie obejrzeć reportaż o poliglotach, realizowany dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej.

Neurolingwiści nie są zgodni co do genetycznego uwarunkowania zdolności posługiwania się wieloma językami obcymi. Według niektórych, aby stać się poliglotą trzeba być mieć wrodzony talent i środowisko życia, sprzyjające nauce języków. Inni uczeni są przekonani, że poliglotyzm to nie dar, lecz właściwe podejście i odpowiednio duża ilość czasu poświęconego na pamięciowe uczenie się.

Sami poligloci twierdzą, że nawet jeśli można w ich przypadku mówić o talencie, to z pewnością niezwykle ważną rolę odgrywa samozaparcie, odpowiednie nastawienie i przede wszystkim długie godziny spędzone na nauce każdego dnia. Pojawia się więc pytanie, jak znajdują motywację do tego, aby poświęcać swój wolny czas, a często zarywać noce, aby uczyć się kilku lub kilkunastu języków co dzień. Richard, jeden z bohaterów reportażu przyznaje, że z czasem uczenie się języków staje się uzależnieniem. Zapytany o to jak czuje się mówiąc w obcym języku przyznaje: „To jest niesamowite. Uwielbiam to. Nigdy nie próbowałem narkotyków, ale myślę, że jest to zbliżone uczucie.”

Każdy z bohaterów reportażu ma swój sposób na naukę: czytają książki, wykorzystują fiszki, słuchają muzyki, tłumaczą wypowiedzi ludzi z którymi rozmawiają, oglądają filmy, lub naśladują melodię języka, którego się uczą. Zależy im też na rozmowie z osobami, dla których te języki są językami ojczystymi. Przede wszystkim zaś, nigdy nie poprzestają na osiągnięciu danego poziomu komunikowania się. Aby nie tracić tej zdolności i aby wciąż się rozwijać muszą ćwiczyć u trzymywać stały kontakt z językami, których wciąż przybywa.

Czy ja też mogę być poliglotą? Odpowiedzi na to pytanie udziela naurolingwista posługujący się dziewięcioma językami, Jed Meltzer: „If you want to be, if you really want to be. The question is, can you see yourself pulling out your flashcards during your lunch break?”

A ty iloma językami chciałbyś mówić?

Chcesz udostępnić? Super!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!