0
Nauka języka Słownictwo

Ile słów w języku obcym powinieneś znać?

Ile słów w języku obcym powinieneś znać?

To pytanie, które nurtuje wielu uczących się języków obcych. Ile słów musimy znać, żeby móc uczestniczyć w komunikacji, a więc przede wszystkim rozumieć rodzimych użytkowników danego języka? Gdyby możliwe było jednoznaczne określenie takiej magicznej liczby, łatwiej byłoby planować naukę i wyznaczać cele językowe. W styczniu udało mi się uczestniczyć w ciekawym webinarze dla nauczycieli języka angielskiego, na którym prelegentka Caroline Krantz, poruszyła również tę kwestię. I otóż wydaje się, że owa magiczna liczba istnieje.

Gdyby policzyć wszystkie słowa podawane przez najpopularniejsze słowniki języka angielskiego, doliczylibyśmy się około 600 000. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę słowa różnych wariantów językowych (brytyjski, amerykański, australijski i inne) regionalizmy oraz nazwy własne, faktyczna liczba słów w języku angielskim przekroczyłaby milion. Przeciętny dorosły native speaker używa jednak zaledwie 20 000 słów. Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, że pewnych słów w języku ojczystym używa się znacznie częściej niż innych. Znajomość tych najczęściej używanych słów powinna więc gwarantować przyzwoite zrozumienie native speakerów danego języka.

Według I.S.P. National Learning Vocabulary in Another Language 2013, znajomość tysiąca najczęściej używanych słów w języku angielskim przekłada się na zrozumienie 81% treści, które przeciętnie słyszymy lub czytamy w tym języku. Osoby znające dwa tysiące słów zrozumieją 89% treści, a znajomość trzech tysięcy słów pozwala na zrozumienie prawie 94% tego, co przeciętnie możemy usłyszeć lub przeczytać w języku angielskim. Biorąc pod uwagę, że kolejne tysiące poznawanych słów nieznacznie wpływają na zwiększanie procentowych wartości rozumianych wypowiedzi ustnych i tekstów pisemnych, można przyjąć, że magiczna liczba słów, które powinno się znać w języku obcym to 3 000. Szczegółową tabelkę, zaczerpniętą z wymienionego wcześniej źródła przedstawiam poniżej:

1 000 słów

81,1% zrozumiałych treści
2 000 słów 89,2%
3 000 słów 93,6%
4 000 słów 95,4%
5 000 słów 96,4%
6 000 słów 97,1%
7 000 słów 97,5%

Zagadka rozwiązana. Przynajmniej w odniesieniu do języka angielskiego. W innych językach magiczna liczba może być nieco inna i pewnie należałoby doszukać się odpowiednich badań. Skąd jednak możemy wiedzieć które ze słów są zaliczane do tych najważniejszych? Z pomocą może nam przyjść korpus językowy – narzędzie używane przez lingwistów do badań nad językiem. To zbiór słów użytych w kontekście w konkretnych tekstach, które zostały utworzone w danym języku. Zamiast korpusu, który nie jest narzędziem przystępnym laikom, można też sięgnąć do opracowanych już list najważniejszych słów danego języka, tzw. keywords. Gotowe listy są ogólnie dostępne i bez problemu można je znaleźć w sieci.

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie wiadomość o magicznych trzech tysiącach jest naprawdę optymistyczna. To w końcu niewielki procent wszystkich słów w języku angielskim. Czas więc uruchomić licznik i do nauki. Jeśli jeszcze nie masz planu na swój rozwój językowy, zapraszam tutaj.

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Reply
  Chomik
  27 stycznia 2016 at 11:13

  3 000 słów to mało… 🙂 Optymistyczna wiadomość!

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   27 stycznia 2016 at 17:03

   Też tak myślę 🙂

 • Reply
  Nevercalled
  9 marca 2016 at 07:42

  te liczby są wysoce zawyżone.
  20 tysięcy słów to używa ktoś po wyższych studiach językowych i to jego rodzimego języka. I nawet nie używa tylko rozumie. Używa 6-8.

  Nie ma czegoś takiego jak ‘National Learning Vocabulary in Another Language’, chyba chodziło o “Learning Vocabulary in Another Language”. Proszę zapoznać się z innymi badaniami.

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   24 marca 2016 at 12:10

   Dziękuję za zwrócenie uwagi na pomyłkę w nazwie źródła, a właściwie w nazwisku autora. Chodziło mi o: I.S.P. Nation, “Learning Vocabulary in Another Language”.

   Aby uściślić czego dokładnie dotyczą liczby podane w owym źródle, posłużę się cytatem:
   “Recent reliable studies (Goulden, Nation and Read, 1990; Zechmeister, Chronis, Cull, D’Anna and Healy, 1995) suggest that educated native speakers of English know around 20,000 word families. These estimates are rather low because the counting unit is word families which have several derived family members and proper nouns are not included in the count. A very rough rule of thumb would be that for each year of their early life, native speakers add on average 1,000 word families a year to their vocabulary.”

   Oczywiście z chęcią zapoznam się z innymi badaniami. Będę wdzięczna za podanie ich źródła.

   • Reply
    agnese
    14 marca 2017 at 23:23

    Ale przecież tu jest mowa o “rodzinach słów” (są to grupy wyrazów o tym samym rdzeniu), a nie o pojedynczych słowach… czyli taki statystyczny native speaker używa o wiele więcej niż wspomniane 20,000 słów. Ale zgadzam się, że dobra zanjomość 2,000-3,000 słów spokojnie wystarczy do, w miarę swobodnej, komunikacji.

 • Reply
  Elise
  15 stycznia 2019 at 22:31

  Ciekawy wpis 😉 Dzięki!

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   23 stycznia 2019 at 10:25

   Dziękuję.

Leave a Reply