Ile słów w języku obcym powinieneś znać?

Ile słów w języku obcym powinieneś znać?

To pytanie, które nurtuje wielu uczących się języków obcych. Ile słów musimy znać, żeby móc uczestniczyć w komunikacji, a więc przede wszystkim rozumieć rodzimych użytkowników danego języka? Gdyby możliwe było jednoznaczne określenie takiej magicznej liczby, łatwiej byłoby planować naukę i wyznaczać cele językowe. W styczniu udało mi się uczestniczyć w ciekawym webinarze dla nauczycieli języka angielskiego, na którym prelegentka Caroline Krantz, poruszyła również tę kwestię. I otóż wydaje się, że owa magiczna liczba istnieje.

Gdyby policzyć wszystkie słowa podawane przez najpopularniejsze słowniki języka angielskiego, doliczylibyśmy się około 600 000. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę słowa różnych wariantów językowych (brytyjski, amerykański, australijski i inne) regionalizmy oraz nazwy własne, faktyczna liczba słów w języku angielskim przekroczyłaby milion. Przeciętny dorosły native speaker używa jednak zaledwie 20 000 słów. Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, że pewnych słów w języku ojczystym używa się znacznie częściej niż innych. Znajomość tych najczęściej używanych słów powinna więc gwarantować przyzwoite zrozumienie native speakerów danego języka.

Według I.S.P. National Learning Vocabulary in Another Language 2013, znajomość tysiąca najczęściej używanych słów w języku angielskim przekłada się na zrozumienie 81% treści, które przeciętnie słyszymy lub czytamy w tym języku. Osoby znające dwa tysiące słów zrozumieją 89% treści, a znajomość trzech tysięcy słów pozwala na zrozumienie prawie 94% tego, co przeciętnie możemy usłyszeć lub przeczytać w języku angielskim. Biorąc pod uwagę, że kolejne tysiące poznawanych słów nieznacznie wpływają na zwiększanie procentowych wartości rozumianych wypowiedzi ustnych i tekstów pisemnych, można przyjąć, że magiczna liczba słów, które powinno się znać w języku obcym to 3 000. Szczegółową tabelkę, zaczerpniętą z wymienionego wcześniej źródła przedstawiam poniżej:

1 000 słów

81,1% zrozumiałych treści
2 000 słów 89,2%
3 000 słów 93,6%
4 000 słów 95,4%
5 000 słów 96,4%
6 000 słów 97,1%
7 000 słów 97,5%

Zagadka rozwiązana. Przynajmniej w odniesieniu do języka angielskiego. W innych językach magiczna liczba może być nieco inna i pewnie należałoby doszukać się odpowiednich badań. Skąd jednak możemy wiedzieć które ze słów są zaliczane do tych najważniejszych? Z pomocą może nam przyjść korpus językowy – narzędzie używane przez lingwistów do badań nad językiem. To zbiór słów użytych w kontekście w konkretnych tekstach, które zostały utworzone w danym języku. Zamiast korpusu, który nie jest narzędziem przystępnym laikom, można też sięgnąć do opracowanych już list najważniejszych słów danego języka, tzw. keywords. Gotowe listy są ogólnie dostępne i bez problemu można je znaleźć w sieci.

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie wiadomość o magicznych trzech tysiącach jest naprawdę optymistyczna. To w końcu niewielki procent wszystkich słów w języku angielskim. Czas więc uruchomić licznik i do nauki. Jeśli jeszcze nie masz planu na swój rozwój językowy, zapraszam tutaj.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!