Jak odzyskać motywację do nauki języka?

blog o nauce języków

Spadek motywacji do nauki języka to zjawisko powracające jak bumerang. Po jakimś czasie nawet najlepsze metody zaczynają nużyć i opuszcza nas entuzjazm, który towarzyszył nam tuż po podjęciu językowego wyzwania. Dziś proponuję motywację przez otoczenie. Rozejrzyj się i znajdź wokół siebie osoby, które mają lub miały cele podobne do Twoich.

Każdy z nas ma wśród swoich znajomych osoby, które posługują się językiem obcym na co dzień. W motywacyjnym kryzysie kontakt z nimi może okazać się zbawienny. Dlatego przy najbliższym spotkaniu nie zapomnij napomknąć o tym, że również uczysz się języka obcego. Nawiąż rozmowę na ten temat. Powiedz o swoich wątpliwościach i doświadczeniach. Pewnie nawet się nie spodziewasz jak wiele inspirujących językowych anegdot mają w zanadrzu. Przy odrobinie dobrej woli z ich strony, możesz liczyć na wsparcie, cenne wskazówki, a może nawet ktoś zaoferuje Ci pożyczenie materiałów do nauki. Po krótkiej nawet rozmowie z kimś, kto przeszedł z sukcesem językową ścieżkę, którą kroczysz, poczujesz przypływ motywacji i chęci do dalszej pracy.

Nie od dziś wiadomo, że w grupie łatwiej utrzymać motywację. Z pewnością znasz osoby, które uczą się języka obcego tak jak Ty, lub osoby, które bardzo chciałyby zacząć, ale tak jak Tobie, brakuje im motywacji. Wśród moich uczniów jest sporo osób, które ktoś kiedyś namówił do przyjścia na pierwszą lekcję dla towarzystwa, a w tej chwili sami nie wyobrażają sobie zaprzestać nauki. Wystarczy więc, że znajdziesz osobę, z którą będziesz mógł dzielić swoje doświadczenia, a wasze działania będą naturalną motywacją dla obu stron. To naprawdę działa! Oto, jak możecie się wzajemnie inspirować:

  1. Wymieniajcie się materiałami do nauki, takimi jak: filmy, podcasty, ciekawe artykuły, linki do blogów językowych, książki i wszystko to, co jest Waszym wspólnym zainteresowaniem i jest warte uwagi. To działa jak inspirujący newsletter, dzięki któremu podtrzymujesz kontakt z materiałami językowymi nawet wtedy, kiedy dopada Cię spadek motywacji.
  2. Bierzcie wspólnie udział w wydarzeniach językowych, takich jak noc języków czy festiwal kina obcojęzycznego w Waszym mieście. Wspólnie będzie Wam raźniej.
  3. Rozmawiajcie o swoich postępach w nauce. Twój sukces będzie doskonałą motywacją do pracy dla Twojego językowego kompana, podobnie jak jego osiągnięcia będą motywacją dla Ciebie.
  4. Jeśli to możliwe, ustalcie wspólnie czas na rozwój językowy. Może to być konkretna godzina w konkretnym dniu, kiedy oboje poświęcacie czas na naukę, razem lub osobno. Wiedząc, że Twój kompan właśnie słucha audycji radiowej w języku obcym, łatwiej będzie Ci się zmotywować do tego samego.

Na koniec zachęcam Cię również do dołączenia do grona znajomych Language Lifestyle na facebooku. Tam także znajdziesz osoby, które, tak jak Ty uczą się języka obcego. Motywuj nas i daj się zmotywować!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!