Jak pisać dobre maile po angielsku?

blog o nauce języka angielskiego

Słowa wypowiedziane są ulotne. Nawet gdy popełniamy błędy, rozmowa toczy się dalej, a nasze myśli wędrują razem z nią. Inaczej jest ze słowami pisanymi, do których możemy powracać dowolną ilość razy. Nic dziwnego, że chcesz, by Twoje wiadomości pisane po angielsku były dopracowane. Dlatego tyle czasu Ci potrzeba, żeby sprawdzić kilkukrotnie każdą z nich. I dlatego też z takim trudem przychodzi Ci wysłanie wiadomości do kogoś, na kim chcesz zrobić dobre wrażenie. Pisanie po angielsku to umiejętność, którą możesz ćwiczyć samodzielnie. Pokażę Ci jak.

Żeby dobrze pisać, musisz pisać

Przede wszystkim ćwicz. Pisanie nie można nauczyć się w teorii. Jeśli już teraz możesz korespondować z obcokrajowcami w środowisku zawodowym, nie unikaj tego. Niepozorna wymiana wiadomości mailowych może Cię nauczyć więcej niż niejeden podręcznik. Jeśli Twoja praca nie daje Ci takich możliwości albo obawiasz się, że Twój poziom językowy nie pozwala jeszcze na taki kontakt z obcokrajowcami, pisz wiadomości do siebie. Ważne, by już teraz ćwiczyć tę umiejętność.

Korzystaj z tego co dobrze znasz

Gwarancją ominięcia pułapek językowych jest używanie podstawowych słów i konstrukcji, które są Ci dobrze znane. Jeśli zechcesz napisać zdanie, które dobrze brzmi po polsku, ale trudno jest Ci napisać je po angielsku, np. Chciałbym potwierdzić mój udział w spotkaniu, wyraź je za pomocą struktur, które doskonale znasz, np. I want to come to the meeting. Twoi odbiorcy nie będą mieć problemów z odbiorem treści, a Ty będziesz mieć pewność, że Twoja wiadomość jest poprawna. Jeśli nawet zdarzy Ci się jakaś pomyłka przez przeoczenie, bez problemu dostrzeżesz ją czytając wiadomość ponownie. Jeśli jednak myślisz, że proponuję Ci pozostanie na tym samym poziomie na zawsze, mylisz się.

Otwórz się na nowe ciekawe wyrażenia

To jasne, że nie chcesz wciąż używać tylko podstawowych sformułowań w swoich tekstach. Pierwszym krokiem do poszerzenia zasobu używanych konstrukcji jest obserwacja języka używanego przez innych, np. w artykułach anglojęzycznych lub w wiadomościach mailowych, które dostajesz od native speakerów. Jeśli zauważysz jakieś ciekawe wyrażenie zanotuj je koniecznie i spróbuj zapamiętać. Zapisz je w kalendarzu do nauki słówek lub ucz się metodą hasłową.

Szukaj kontekstu do słów a nie słów do kontekstu

Zamiast zastanawiać się jak po angielsku można wyrazić coś, co masz na myśli po polsku, pomyśl jak ciekawe sformułowania, które ostatnio wpadły Ci w oko wpleść w treść swoich wiadomości. Próby tłumaczenia swoich myśli z polskiego na angielski zazwyczaj kończą się znaczną liczbą błędów językowych, bo Twój poziom opanowania angielskiego nie jest taki jak Twój poziom znajomości ojczystego języka. Zdecydowanie lepiej jest próbować znaleźć w Twoich wiadomościach miejsce dla ciekawych wyrażeń, które obserwujesz w godnych zaufania źródłach. W końcu najlepiej zapamiętuje się nowe słówka i konstrukcje w praktyce. Poza tym, w ten sposób forma Twoich wiadomości jest coraz ciekawsza.

Pisz dla siebie

Jeśli chcesz ćwiczyć umiejętność pisania maili po angielsku, próbuj też pisać inne formy wypowiedzi. Dobrym pomysłem może być prowadzenie dziennika w języku obcym. Dzięki pisaniu kilku zdań podsumowujących każdy Twój dzień nie tylko poznasz wiele nowych słów, ale też mimo woli utrwalisz konstrukcje, które znasz. Codzienna, regularna praktyka nie pozwoli Ci wyjść z wprawy, więc napisanie kolejnej wiadomości w pracy nie będzie ani tak czasochłonne, ani stresujące jak wcześniej.

Im więcej czytasz tym lepiej piszesz

Nic dodać, nic ująć. Po prostu czytaj po angielsku. Nie ma znaczenia czy czytasz artykuły w czasopismach, uproszczone wersje książek czy po prostu wiadomości z archiwum Twojej skrzynki mailowej. Poprzez częste czytanie przyzwyczajasz się do poprawnej budowy zdań, która w pewnym momencie staje się dla Ciebie naturalna. Wówczas, nawet jeśli nie pamiętasz w teorii jak nazywają się i funkcjonują dane konstrukcje gramatyczne, wiesz kiedy „coś nie gra” w zdaniu i trzeba je poprawić.

Nie od razu Kraków zbudowano

Daj sobie czas na doskonalenie swoich umiejętności pisania po angielsku. Nie jest tak, że wystarczy przeczytać jeden artykuł na blogu, posłuchać wskazówek nauczyciela czy uczestniczyć w lekcji języka obcego o takim temacie, by zacząć nagle pisać doskonałe maile. Przy systematycznym ćwiczeniu zauważysz z każdym kolejnym mailem małe postępy, ale efekty pozostaną na długo.

Chcesz udostępnić? Super!

Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!