Jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim?

blog o nauce języków

Skąd taki temat na blogu dotyczącym nauki języka? Jeśli jesteś mamą, która niebawem wraca do pracy w środowisku międzynarodowym po co najmniej kilku miesiącach przerwy w kontakcie z językiem angielskim, z pewnością rozumiesz dlaczego jest to tak ważna kwestia.

Z pływaniem i jazdą na rowerze jest znacznie prościej: nawet jeśli wracasz do tej aktywności po dłuższej przerwie, Twoje ciało pamięta co ma robić by nie utonąć i utrzymać równowagę. Z używaniem języka obcego jest zupełnie inaczej: nawet jeśli przerwa nie jest znaczna, odczuwasz pewien dyskomfort w komunikacji w porównaniu z okresami intensywnego użytkowania języka. Im dłuższy czas bez kontaktu z językiem, tym mroczniejsze widmo powrotu do rzeczywistości maili, spotkań, telekonferencji i nawet zwyczajnych rozmów po angielsku na co dzień. Jeśli obawiasz się tego powrotu, naprawdę nie jesteś sama. Nawet nie wiesz jak wiele kobiet zgłasza się do mnie i do mojej szkoły z takim problemem.

Po pierwsze, spójrz wprzód, a nie wstecz. Nie warto obwiniać się za zmarnowany czas i zaprzepaszczone umiejętności, gdy właśnie przeszłaś totalną i bezpowrotną zmianę całego swojego życiowego porządku. W Twojej nowej roli mamy często nie ma czasu na ciepłą kawę i spokojną kąpiel, a co dopiero naukę języka. Tylko Ty wiesz najlepiej, jak bardzo ktoś pomylił się nazywając ten czas „urlopem” macierzyńskim.

Pamiętaj też, że pod kątem językowym to nigdy nie jest czas zaprzepaszczenia umiejętności. Prawdą jest, że wyszłaś z wprawy, utraciłaś płynność wypowiedzi i szybkość reakcji, ale nic, co potrafiłaś zrobić po angielsku nie zginęło na zawsze. Wracając do wspomnianego wcześniej roweru, po roku lub dłuższej przerwie w jeździe nie dziwi Cię, że Twój sprzęt jest zakurzony, ma zastałe mechanizmy, uszło nieco powietrza z opon i wysechł olej łańcuchowy. Twój rower wymaga jednak tylko pewnej konserwacji, aby z powrotem zaczął działać jak należy i abyś mogła komfortowo z niego korzystać. Podobnie Twoje umiejętności wymagają pewnych działań, dzięki którym wrócisz do formy znacznie szybciej, niż wówczas, gdy dopiero je zdobywałaś.

Zakładam, że w momencie w którym czytasz ten artykuł masz jeszcze trochę czasu do dnia powrotu do pracy. Wciąż możesz wykorzystać ten czas na odzyskanie pewności siebie i poczucia komfortu w użytkowaniu języka. Oto co możesz zacząć robić już teraz:

Słuchaj

Bardzo często piszę o tym jak ważne jest słuchanie nagrań języka angielskiego w różnej formie. Nawet spędzając czas w domu z dzieckiem możesz w tle włączyć audycję radiową, podcast, audiobook czy jakiekolwiek inne nagranie po angielsku. Po pierwsze, to pomaga Ci oswoić się z powrotem do środowiska międzynarodowego w którym już niedługo będziesz funkcjonować. Twój mózg przyzwyczai się do odbioru różnych bodźców językowych i w momencie realnego powrotu do pracy i pierwszego kontaktu z językiem obcym nie zareagujesz szokiem i stresem. Po drugie, oczywiście ćwiczysz w ten sposób rozumienie ze słuchu, przypominasz sobie „zakurzone” słownictwo i uczysz się nowych zwrotów. Pamiętaj, aby słuchać jednego nagrania kilkukrotnie. W ten sposób zwiększasz efektywność ćwiczenia.

Czytaj

Jeśli znajdziesz w ciągu dnia moment na przejrzenie prasy, zajrzyj do anglojęzycznych magazynów z Twojej branży zawodowej. Wybierz ciekawy artykuł i przeczytaj go dla przyjemności. Z jednej strony, to ćwiczenie przypomni Ci słowa i wyrażenia, jakimi operowałaś przed urlopem macierzyńskim. Z drugiej zaś strony, dzięki temu poznasz nowinki branżowe. Podczas Twojej „nieobecności” na rynku pracy, mogły powstać nowe narzędzia technologiczne i nowe trendy, a zatem i nowe słownictwo, z którym warto się zapoznać przed powrotem do pracy.

Zajrzyj do mailowego archiwum

W wolnej chwili przed komputerem przejrzyj swoją starą korespondencję mailową. Przejrzyj wiadomości, które otrzymywałaś i wysyłałaś. Zanotuj zdania i wyrażenia, które Cię zaskakują i dają poczucie, że dziś nie potrafiłabyś ich sama napisać. Zapisz je na małych samoprzylepnych karteczkach i przyklej w miejscu, w którym często przebywasz, np. na szafce kuchennej. Zerkaj na nie podczas prac domowych i staraj się je powtarzać do momentu, aż staną się dla Ciebie zupełnie naturalne.

Pisz

Po powyższym ćwiczeniu, spróbuj odpisywać sobie na jedną starą wiadomość mailową dziennie. Możesz pisać odpowiedź na swojego własnego maila lub na wiadomość od współpracownika, szefa czy kontrahenta. Przyjrzyj się swoim wiadomościom i pomyśl jak możesz sprawić, aby treść była bardziej precyzyjna, a język bardziej poprawny i adekwatny do sytuacji. Zastanów się co sprawia Ci największy problem: Gramatyka? Słownictwo? A może wydłużony czas komponowania wypowiedzi? W ten sposób dowiesz się nad czym powinnaś więcej popracować.

Mów

Powrót do mówienia po angielsku często wydaje się być najtrudniejszy. Pierwszym krokiem do odzyskania płynności wypowiedzi jest referowanie tego co czytasz i słuchasz. Mów do swojego dziecka po angielsku na głos. Streszczaj artykuły branżowe i nagrania. Używaj słownictwa, które występowało w oryginalnym materiale. Opowiadaj też dziecku o tym co Was czeka i co przydarzyło się Wam w ciągu dnia. Możesz sobie wyobrazić, że właśnie składasz raport z minionego tygodnia swojemu szefowi. Nie zrażaj się zacięciami, przerwami i brakującym słownictwem. Jeszcze teraz masz czas na ćwiczenie i zastanowienie się nad tym jakiego słowa chciałabyś użyć by precyzyjnie wyrazić swoje myśli.

Pomyśl o zajęciach przez Skype

Gdy zaobserwujesz podczas samodzielnych ćwiczeń trudności w mówieniu, komponowaniu wiadomości mailowych czy rozumieniu ze słuchu możesz zwrócić się po wsparcie specjalisty językowego. Będąc w domu wciąż masz dostęp do zajęć językowych przez Skype. Część szkół językowych, takich jak moja, organizuje indywidualne zajęcia online, które umożliwiają efektywny rozwój językowy bez konieczności wychodzenia z domu. Wybierz najlepszy dla siebie czas i dzień i umów się na zajęcia językowe z nauczycielem, który w profesjonalny sposób pomoże Ci pokonać językowe wyzwania, dobierze właściwe metody pracy nad nimi i będzie aktywnym partnerem dyskusji w przyjaznej atmosferze. Być może tego właśnie Ci potrzeba, aby móc wrócić do pracy i do używania języka angielskiego na co dzień bez stresu i w poczuciu komfortu.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!