Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym?

blog o nauce języków

„Takie czasy mamy, droga Pani, że języki trzeba znać.” Trudno mi się nie zgodzić z tym zdaniem, które usłyszałam ostatnio od sąsiadki. Na pewno zgadzają się co do tego pracodawcy, rekrutujący pracowników w najróżniejszych branżach i często nawet wówczas, gdy sama praca nie wymaga posługiwania się językiem obcym na co dzień. Mówią mi o tym moi uczniowie, którzy poszukując nowej pracy, co rusz testowani są z umiejętności komunikacji w języku angielskim. Często właśnie chęć zmiany miejsca pracy jest powodem, dla którego decydują się przystąpić do kursów językowych.

Z przeprowadzonych przez Cambridge English badań rynku pracy wynika, że 97% pracodawców poszukujących pracowników ze znajomością języka angielskiego, weryfikuje umiejętności kandydatów. W tej grupie, 76% pracodawców uważa, że najbardziej miarodajną metodą testowania jest rozmowa po angielsku podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Język angielski i rynek pracy_infografika_1

Rozmowa kwalifikacyjna to stresujące wydarzenie, a jeśli dodać do niej test umiejętności językowych, to już prawdziwy horror dla kandydatów. Każdy chce się dobrze zaprezentować przed swoim przyszłym pracodawcą, a niezbyt imponujące umiejętności językowe mogą przekreślić szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Oczywiście najpewniejszym sposobem na wywarcie dobrego wrażenia w kwestii językowej jest rzetelne i systematyczne ćwiczenie swoich umiejętności, ale nawet jeśli masz zastrzeżenia do swojego poziomu komunikacji w języku obcym, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby czuć się pewniej i wypaść lepiej w procesie rekrutacyjnym.

Kamera – akcja

Rozmowy kwalifikacyjne są w dużej mierze przewidywalne. Pytania, które zadają osoby rekrutujące oscylują wokół Twojego doświadczenia zawodowego, dotychczasowych obowiązków i planów na przyszłość. Najczęstszym testem umiejętności językowych jest prośba o udzielenie odpowiedzi w języku obcym. Jeśli brałeś już udział w tego typu spotkaniach, z pewnością wiesz, czego się spodziewać i możesz przećwiczyć swoje odpowiedzi. Wypisz wszystkie pytania, które dotychczas zadano Ci podczas rozmów kwalifikacyjnych. Z pomocą przyjdą tutaj dziesiątki stron internetowych o tej tematyce. Teraz wybierz pytanie, stań przed kamerą i nagraj swoją odpowiedź. To ćwiczenie pozwoli Ci sprawdzić nad czym musisz popracować. Zobacz swoje nagranie. Sprawdź brzmienie słów, co do których nie jesteś pewien, odszukaj w słowniku wyrażenia, których zapomniałeś lub nie znasz, a okazały się niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Pomyśl, co jeszcze mógłbyś dodać. Po chwili (lub kolejnego dnia, jeśli masz taką możliwość) ponownie nagraj swoją odpowiedź i zobacz co się zmieniło.

Co o nich wiesz?

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś wiedzieć coś firmie do której aplikujesz. Warto jest zasięgnąć takich informacji poprzez prześledzenie strony internetowej przedsiębiorstwa, w tym również jej obcojęzycznej wersji. To nie tylko powie Ci czym zajmuje się firma i w jaki sposób się promuje, ale również poznasz niezbędne słownictwo branżowe, którym możesz zaimponować podczas rozmowy. Wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zwrotów z zakresu działania firmy, a będziesz mógł bardziej profesjonalnie wyrażać się dyskutując na tematy zawodowe. Dodatkowo, taka baza słownictwa doda Ci pewności siebie, co też nie pozostanie bez znaczenia we wrażeniu, jakie wywrzesz na osobie, z którą się spotkasz.

Zestaw na czarną godzinę

Przygotuj się na to, że nie wszystko jest do przewidzenia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz zostać zaskoczony pytaniem lub zadaniem do wykonania. W sytuacji napięcia i stresu możesz zupełnie naturalnie poczuć pustkę w głowie, która nie pomoże Ci w tworzeniu składnej wypowiedzi w języku obcym. Wtedy przyda Ci się zestaw ratunkowy w postaci kilku zwrotów, które wplecione w dowolny moment dyskusji dadzą Ci chwilkę na zastanowienie i poukładanie myśli. W języku angielskim możesz użyć poniższych wyrażeń:

Well,… (Cóż,…)

Let me think. (Niech pomyślę.)

To be honest,… (Szczerze mówiąc,…)

How can I put it? (Jakby to ująć?)

The point I’m trying to make is that… (Chodzi mi o to, że…)

What I mean is… (Mam na myśli, że…)

As far as I am concerned,… (Jeśli o mnie chodzi,…)

Aby je dobrze zapamiętać, już teraz ćwicz ich użycie. Wplataj je w swoje próbne odpowiedzi, kiedy tylko potrzebujesz chwili namysłu lub chciałbyś zmienić nieco przebieg swojej wypowiedzi. Jeśli nauczysz się używać ich podczas prób wypowiedzi, istnieje duża szansa, że wykorzystasz je również w rzeczywistej rozmowie.

Powodzenia!

Chcesz udostępnić? Super!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!