Jak się efektywnie uczyć z serialami po angielsku?

efektywna nauka języka

Nauka angielskiego poprzez oglądanie seriali z pewnością jest bardzo przyjemna. Ale oprócz pozytywnych emocji związanych ze śledzeniem losów bohaterów oczekujesz zapewne zauważalnych postępów w Twoich umiejętnościach językowych. Dzięki kilku prostym krokom sprawisz, że nauka języka obcego będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim efektywna.

O tym jakie korzyści dla Twoich umiejętności językowych może przynosić oglądanie seriali po angielsku bez napisów pisałam już kilka tygodni temu. Jeśli ominął Cię tamten artykuł, koniecznie wróć do niego teraz, bo musisz najpierw wiedzieć jakich dokładnie efektów możesz oczekiwać. Dziś natomiast powiem Ci jak sprawić, że te rezultaty będą zauważalne od pierwszego obejrzanego odcinka.

Krok pierwszy: wyłącz napisy

Pisałam o tym wiele razy, ale nic innego nie może znaleźć się na pierwszym miejscu listy czynności służących efektywnej nauce. Aby móc skutecznie ćwiczyć swój umysł w interpretowaniu, wyostrzyć zmysł słuchu na rozumienie i osłuchiwanie się z charakterystycznymi głoskami, wymową słów i intonacją zdań, trzeba zrezygnować z pomocy jaką są napisy. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja znajomość angielskiego pozwala na taki krok, wróć do poprzedniego artykułu, w którym wyjaśniam po czym poznajemy czy moment jest właściwy.

Krok drugi: wyławiaj przydatne wyrażenia

W nauce języka chodzi przede wszystkim o nabywanie praktycznych umiejętności. Większości osób bowiem bardziej zależy na tym, żeby lepiej się komunikować, niż choćby na znajomości jak największej liczby skomplikowanych czy rzadko spotykanych słów. Oglądanie seriali może przełożyć się na rozwijanie praktycznych umiejętności, pod warunkiem, że będziesz czerpać z serialu wyrażenia i zdania, które przydadzą Ci się w codziennej komunikacji. Jeśli więc usłyszysz zwrot, który naturalnie nie przyszedłby Ci do głowy w danej sytuacji, a czujesz, że mógłby Ci się przydać, zatrzymaj serial, powtórz go, zanotuj i przyjrzyj się kontekstowi w jakim można go użyć.

Krok trzeci: powtarzaj na głos

Czy wiesz kto może być dla Ciebie najlepszym nauczycielem poprawnej wymowy? To bohaterowie seriali, a tak naprawdę aktorzy, dla których głos jest narzędziem pracy, więc w szczególny sposób muszą dbać o swoją dykcję. Poza tym to oczywiście native speakerzy. Czy może być lepszy model do naśladowania? Jeśli tylko masz ochotę poćwiczyć wymowę, zatrzymaj film i wypowiedz na głos to co słyszysz, próbując naśladować głoski i intonację. Zawsze możesz cofnąć nagranie i odsłuchać je jeszcze raz. Im więcej powtarzasz, tym lepiej zapamiętujesz.

Krok czwarty: obserwuj i dociekaj

Jednym z powodów dla których polecam na początek wybieranie serialu, który oparty jest na życiu rodzinnym lub w grupie przyjaciół, jest to, że w takim serialu bohaterowie osadzeni są w określonej kulturze. Wiele takich kulturowych niuansów możesz zaobserwować po prostu oglądając serial, czyli obserwując to jak wyglądają ich mieszkania, jak spędzają czas, co jedzą, jakie święta obchodzą i w jaki sposób świętują. Kultura ma też swoje odzwierciedlenie w języku i sposobie komunikacji. Warto więc przyglądać się temu o czym i w jaki sposób rozmawiają ze sobą bohaterowie. Kiedy zauważysz pewne elementy, które łączą różne osoby w serialu (np. to co jedzą na śniadanie) proponuję Ci dowiedzieć się więcej na ten temat (najlepiej z wykorzystaniem angielskich stron) . Nie dość, że w ten sposób zaspokajasz swoją ciekawość i poszerzasz horyzonty wiedzy, to jeszcze zdobywasz dodatkowe tematy do rozmów z obcokrajowcami.

Te cztery proste kroki pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać serial do nauki języka. Oczywiście jest to bardziej wymagające i czasochłonne od zwyczajnego oglądania. Jeśli obawiasz się, że nie potrafisz lub nie masz czasu w ten sposób pracować z serialem, mam dobrą wiadomość. Właśnie przygotowuję dla Ciebie wyzwanie językowezwiązane z oglądaniem seriali po angielsku bez napisów. O szczegółach powiem już wkrótce, a tymczasem, by mieć pewność, że nic Cię nie ominie, zapisz się na mój newsletter, za pomocą którego będę przesyłać wszystkie informacje na ten temat.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!