Jak skutecznie uczyć się słownictwa?

kalendarz do nauki słówek weronika sokołowska

Ok, nie czeka Cię żaden egzamin, nadchodząca rozmowa kwalifikacyjna czy wyjazd zagraniczny. A jednak zależy Ci na tym, żeby rozwijać swoje umiejętności językowe i używać języka obcego coraz lepiej. Do tego z kolei niezbędna jest znajomość nowych elementów słownictwa. Jak się zmotywować i jak to wszystko zorganizować, żeby efektywnie poszerzać zasób słów? Mam dla Ciebie jedną prostą metodę: kalendarz do nauki słówek.

Jeśli nie masz wysokiej motywacji do nauki języka, trudno jest Ci wygospodarować w tym celu dużo czasu i poświęcić znaczne pokłady energii na naukę. To zupełnie naturalne. Dlatego też nie mają sensu nagłe zrywy słomianego zapału i otwieranie książek do nauki języka raz na miesiąc, wkuwanie wyrażeń ze starych notatek albo list 1000 najczęściej używanych słów w danym języku, a potem zapominanie o sprawie na kolejny miesiąc. Nie dość, że takie praktyki nigdy nie są efektywne, to jeszcze budują przekonanie, że używanie języka obcego na poziomie o jakim marzysz jest nieosiągalne. Proponuję Ci pozostawić taki sposób nauki za sobą i podejść do rozwoju językowego ze znacznie większym spokojem.

Jedno wyrażenie dziennie. Tyle wystarczy, żeby skutecznie zapamiętać około 20 wyrażeń miesięcznie, a więc 240 wyrażeń rocznie (celowo zaniżam liczbę wyrażeń do zapamiętania, zakładając, że część z nich nie zapisze się trwale w Twojej pamięci). Ta liczba wcale nie brzmi już tak skromnie, prawda?

Kalendarz do nauki słówek, który dla Ciebie przygotowałam jest skonstruowany tak, żebyś mógł uczyć się jednego wyrażenia dziennie. Bez nagłych zrywów, bez słomianego zapału i bez rozczarowań. Jedno słówko lub wyrażenie, które zapiszesz w kontekście w zdaniu i spokojnie pozwolisz, by pozostało z Tobą do kolejnego dnia, kiedy znów wrócisz do kalendarza.

Rutyna. To jest to, czego Ci potrzeba, by systematycznie uczyć się języka obcego. Pierwsza rzecz, którą robisz rozpoczynając dzień, jedna z czynności w oczekiwaniu na przygotowującą się kawę albo ostatni rzut oka na kalendarz przed wyjściem z pracy. Ty wiesz najlepiej kiedy jest dobry moment, by wpisać do kalendarza swoje wyrażenie dnia.

Jakie słowo zapisać? Zdecyduj sam:

– nieznane słówko z nagłówka gazety

– hasło podsumowujące dzień

– wyrażenie usłyszane w rozmowie

– zwrot, którego chciałbyś użyć w mailu służbowym

– nazwa przedmiotu, który jest w zasięgu Twojego wzroku

– słowo, które zawsze chciałeś używać, ale nigdy nie wiedziałeś jak

Teraz, kiedy masz już swoje wyrażenie dnia, zapisz je w zdaniu, w kontekście, który pomoże Ci zrozumieć i zapamiętać jak należy go używać. W kalendarzu jest pozostawione specjalne miejsce na kontekst zdania. Jeśli kompletnie nie masz pomysłu, znajdź to zdanie w słowniku internetowym (na przykład tutaj, jeśli uczysz się angielskiego).

Rzut oka wystarczy, abyś mógł sobie przypomnieć wyrażenie z dnia poprzedniego lub wcześniejszych. A raz w tygodniu zrób sobie przerwę od wpisywania nowych elementów. Poświęć tę chwilę na sprawdzenie, czy wciąż pamiętasz zapisane słówka. Sprawdź się też pod koniec miesiąca. Czytaj słowo i staraj się przywołać w pamięci zdanie, które zapisałeś. To już nie jest takie proste, ale z czasem staje się coraz łatwiejsze.

Zaznaczaj słówka, których nie pamiętasz. Powracaj do nich przy kolejnych powtórkach. Przekonasz się, że nawet te oporne elementy dają się zapamiętać. Potrzeba im tylko trochę więcej czasu.

Jeśli chcesz wypróbować tę metodę, zapisz się na newsletter i pobierz kalendarz do nauki słówek. Nie jesteś pewien jak go używać? Przejdź przez trzy proste kroki do nauki i powtórki, szczegółowo opisane w tym artykule.

Powodzenia!




Chcesz udostępnić? Super!

Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!