Wszyscy, z którymi rozmawiam chcieliby aby w 2019 roku ich umiejętności językowe znacznie się rozwinęły. Sęk w tym, aby nie poprzestać na postanowieniach noworocznych, w których jak pewnie wiesz trudno jest wytrwać przez dłuższy czas i bardzo często odchodzą w niepamięć już po kilku tygodniach. Jak temu zaradzić? Przedstawię Ci kilka metod, dzięki którym w 2019 roku Twoje cele językowe zostaną osiągnięte.
Podejmij decyzję
Jeśli w tym roku chcesz osiągnąć językowy sukces, podejmij taką decyzję. Mam złą wiadomość: dopóki powtarzasz sobie tylko, że „przydałoby się podszkolić z angielskiego”, „coś trzeba zrobić z tym językiem” lub „może wreszcie coś się w tym temacie wydarzy”, nie masz szans na osiągnięcie swojego celu. Podjęcie decyzji o tym, że rok 2019 upłynie Ci pod hasłem ROZWÓJ JĘZYKOWY jest pierwszym krokiem do zmiany. Jeśli więc naprawdę uważasz, że wyjście na wyższy poziom we władaniu językiem jest Ci bardzo potrzebne, postanów, że TEN czas właśnie nadszedł i w tym roku TO się wydarzy.
Naucz się rezygnować
Czy wiesz dlaczego większość noworocznych postanowień jest niezrealizowana? Powstają one w szczególnym czasie poświątecznego odpoczynku, kiedy masz na głowie mniejszą niż zwykle ilość zadań. Może Ci się wtedy wydawać, że w swojej rutynie możesz znaleźć czas na nowe zobowiązania. Gdy rok rozpędza się już w połowie stycznia i każdy wraca do swojej codzienności, okazuje się, że nie masz tych wolnych chwil i leniwych dni, które zdarzały się końcem grudnia. Patrząc realistycznie na swoją codzienność, na pewno zrozumiesz, że aby wygospodarować czas i energię na język angielski, musisz z czegoś zrezygnować. To nie muszą być radykalne decyzje. Być może zauważysz, że skrócenie dziennego snu o pół godziny każdego dnia wyjdzie Ci na dobre albo w drodze do pracy i z powrotem zamiast słuchać muzyki możesz poświęcić czas na język angielski. Zastanów się z czego jesteś w stanie zrezygnować na rzecz własnego rozwoju i zaplanuj tę zmianę już od Nowego Roku.
Postaw na nawyk
Dobrze wiesz, że nauka języka powinna być systematyczna. A jednak ta systematyczność jest bardzo trudna do utrzymania… w pierwszych tygodniach. Tak, chcę przez to powiedzieć, że kiedy dana czynność wchodzi w nawyk, przestajemy myśleć o niej jak o czymś nowym, trudnym, bez czego życie jest łatwiejsze i wygodniejsze. Według niektórych źródeł po przejściu najtrudniejszych 30 dni nowe zajęcie staje się nawykowe i zaczynamy do niego podchodzić jakby z automatu. Jeśli dopilnujesz systematyczności przez tych pierwszych kilka tygodni, później będzie z już górki. Przekonaj się o tym.
Poszukuj
Ile ludzi tyle sposobów na naukę języka. Jeśli zapytasz znajomych jak uczą się angielskiego jedni powiedzą Ci, że korzystają z zajęć z nauczycielem, inni uczą się samodzielnie, a jeszcze inni oglądają seriale bez dubbingu. I każda z tych osób może uczyć się skutecznie na swój sposób. Twoim zadaniem jest znaleźć taki, który będzie najlepszy dla Ciebie. Dlatego zamiast zamykać się na wypróbowane dotychczas metody, warto spróbować nowych ścieżek ku językowemu rozwojowi. Jak je odkrywać? Pytaj znajomych, czytaj blogi językowe lub zgłoś się do dobrego trenera, który pomoże Ci dobrać właściwe narzędzia i wskaże jak ich używać.
I na koniec…
Stawiaj przed sobą wyzwania, stale wzmacniając swoją motywację. Nie mogę tutaj nie wspomnieć o tym, że planując 2019 rok wymyśliłam kilka projektów, do których będę Cię chciała zaprosić. Podejmując językowe wyzwania, które znajdziesz na Facebooku lub w newsletterze, zapewnisz sobie stały dopływ świeżej dawki motywacji i inspiracji na aktywności, które w tym roku poprowadzą Cię do Twojego językowego celu – używania języka angielskiego tak, jak zawsze marzyłeś.