W jednym z pierwszych artykułów pisałam o tym, jak ważny jest plan rozwoju językowego. Jednak nawet jeśli opracowałeś swój plan, powinieneś monitorować tempo i sposób jego realizacji. Dzięki takiej kontroli nabierasz świadomości swoich postępów, które naturalnie motywują Cię do dalszej pracy. Możesz również szybko i trafnie wyciągać wnioski z niezrealizowanych kroków, co pomaga modyfikować plany i dopasowywać je do realiów codzienności. Ostatnio znalazłam narzędzie, które świetnie sprawdzi się w roli organizatora rozwoju językowego.
Edyta Zając stworzyła i udostępniła na swoim blogu organizer „Projekt Życie”, który ma służyć planowaniu i organizacji różnych sfer życia. Mojej uwadze nie mogły umknąć arkusze do nauki języków. Oprócz kalendarza na miesiąc, zawierają pola na słówka i zwroty do zapamiętania oraz listy wyzwań i rzeczy do zrobienia w ramach nauki języka.
Jak to działa?
Kalendarz: w poszczególnych polach zapisz każdy krok w swoim rozwoju językowym. Niech to będzie miejsce na zanotowanie wszystkiego, co robisz, aby ćwiczyć swoje umiejętności, np. regularne zajęcia językowe, film, który obejrzałeś, przeczytanie artykułu, przeprowadzoną rozmowę, słuchanie audycji radiowej lub jakikolwiek inny kontakt z językiem. Możesz wprowadzić kod kolorystyczny i wyróżniać kolorami różne kompetencje językowe, które ćwiczysz (słuchanie, mówienie, pisanie, czytanie, tłumaczenie) albo działy językowe, nad którymi pracujesz (słownictwo, gramatyka, kultura obszaru językowego itp.). Możesz również zaznaczać ilość czasu jaką poświęciłeś i porę dnia, kiedy znalazłeś chwilę na naukę języka. To pozwoli Ci zaobserwować jak wygląda Twój językowy miesiąc i odpowiednio zaplanować każdy kolejny.
Wyzwanie miesiąca: miejsce na szczególne doświadczenie językowe, które chciałbyś zrealizować. Zaznacz pole „sukces”, jeśli uda Ci się sprostać wyzwaniu.
Lista rzeczy do zrobienia: wpisz kilka celów do realizacji. Bądź precyzyjny. Zapisz ile odcinków obcojęzycznego serialu chcesz obejrzeć, ile artykułów przeczytać lub ile ćwiczeń gramatycznych chcesz wykonać.
Słówka i zwroty do zapamiętania: jeśli nie prowadzisz notesu ze słówkami, to może być miejsce na zapisywanie elementów językowych, które uważasz za warte zapamiętania.
Stwórz swój arkusz rozwoju językowego!
Edyta udostępniła arkusze w kilku językach oraz pusty arkusz, do samodzielnego wypełnienia. Możesz przetłumaczyć sugerowane pola na język, którego się uczysz, lub wymyślić inne pola, odpowiadające Twoim indywidualnym potrzebom i planom. Oto kilka pomysłów:
Motto lub cytat miesiąca: wpisz obcojęzyczne przysłowie lub cytat, który miałby przyświecać Ci podczas nauki w tym miesiącu. Samo poszukiwanie inspiracji z pewnością wzbogaci Twój zakres słownictwa.
Sukcesy językowe: doceniaj się! Udało Ci się zrozumieć wszystko, co powiedział Twój znajomy obcokrajowiec? Przeprowadziłeś swoją pierwszą dłuższą rozmowę w języku obcym? Użyłeś w rozmowie nowej konstrukcji lub czasu gramatycznego? Zapisuj swoje językowe osiągnięcia. Niech będą dla Ciebie motywacją i znakiem, że to, co robisz ma sens.
Językowe przyjemności: zapisz jaką formę kontaktu z językiem lub kulturą danego kraju preferujesz w dni, kiedy masz ochotę wyłącznie na relaks. Jakiego dania, typowego dla kuchni danego obszaru językowego chcesz spróbować? Być może właśnie wchodzi do kin film Twojego ulubionego reżysera lub artysta muzyczny, którego cenisz, wydaje nową płytę? Kiedy przyjdzie gorszy dzień, nie będziesz musiał rezygnować z nauki, ani zastanawiać się, jak spędzić wieczór. Plan jest gotowy.
Kultura kraju obszaru językowego: każdy kraj ma swoje święta, tradycje i obyczaje. Przyjrzyj się im, a lepiej poznasz kulturę i język tego kraju. Czy wiedziałeś, że w Hiszpanii pechowym dniem nie jest trzynasty piątek, a trzynasty wtorek? Każdego miesiąca znajdziesz kilka ciekawych faktów, których nie znałeś. Zanotuj je, poznaj szczegóły i użyj, jako tematu do rozmowy z obcokrajowcem, gdy tylko nadarzy się okazja. Twój rozmówca z pewnością doceni Twoją wiedzę i zainteresowanie.
Korzyści z nauki języka: wpisz co daje Ci znajomość języka. Jakie korzyści czerpiesz z faktu, że się uczysz i robisz postępy? Poznałeś kogoś ciekawego? Zobaczyłeś wyjątkowe miejsca? Zostałeś przez kogoś doceniony? Niech wszystkie pozytywne aspekty kontaktu z językiem będą dla Ciebie motywacją, kiedy będziesz jej szczególnie potrzebował.
Wskazówki językowe: metodą prób i błędów poznajesz siebie i to, co najefektywniej pomaga w opanowaniu języka obcego. Zapisuj to i korzystaj, kiedy zabraknie Ci pomysłów.