0

Kalendarz do nauki słówek

kalendarz do nauki słówek weronika sokołowskaKażdy, kto uczy się języka obcego czuje potrzebę poszerzania zasobu słownictwa, niezależnie od tego na jakim poziomie zaawansowania opanował już dany język. Problem tkwi zazwyczaj w tym jak uczyć się słówek skutecznie, znaleźć czas na systematyczną naukę i zorganizować ten cały proces. Dlatego postanowiłam opracować kalendarz do nauki słówek, który będzie wygodny w użyciu i pomoże realizować ten cel mnie, moim uczniom i czytelnikom bloga.

Kalendarz został opracowany w taki sposób aby:

  • pomóc Ci uczyć się systematyczne

  • zwiększyć skuteczność zapamiętywania nowych wyrażeń

  • umożliwić Ci łatwe planowanie powtórek

  • pozwolić Ci wybierać wyrażenia, które naprawdę będą dla Ciebie przydatne

  • utrzymać Twoją motywację do nauki na długo

Nauka słówek

Krok 1: Wybierz jedno wyrażenie na dany dzień. Może to być zwrot zasłyszany danego dnia podczas rozmowy w języku obcym, którą odbyłeś, może pochodzić z artykułu który przeczytałeś albo może też być związane z jakąś czynnością, którą masz zamiar wykonać. Ważne jest, żebyś miał poczucie, że wyrażenie dnia jest warte zapamiętania, to znaczy, że chciałbyś je zapamiętać i wdrożyć do swojego zasobu słownictwa.

kalendarz do nauki słówek weronika sokołowskaKrok 2: Zapisz to wyrażenie w szarym polu kalendarza odpowiadającym dacie dnia w którym to robisz (nie zapisuj polskiego tłumaczenia). Następnie w polu obok zapisz zdanie w którym dane wyrażenie zostało użyte w rozmowie, w artykule lub w przykładach słownika języka obcego.

Krok 3: Kolejnego dnia przeczytaj zapisane wcześniej słowo i upewnij się, że wciąż pamiętasz jego znaczenie, a następnie przejdź do kroku pierwszego i uzupełnij nowe pole odpowiadające aktualnej dacie.

Powtórki

Krok 1: Pamiętaj o zaplanowaniu powtórek! Wybierz dni przeznaczone na powtórzenie dotychczasowych wyrażeń. Proponuję, aby był to zawsze jeden dzień tygodnia, np. niedziela. Wówczas każdą niedzielę kalendarza oznacz słowem „Revision” lub jego odpowiednikiem w języku, którego się uczysz.

Krok 2: W dniu przypadającym na powtórkę nie wpisuj żadnego nowego wyrażenia. Spójrz na pierwsze słowo, które wpisałeś w danym tygodniu i postaraj się z pamięci odtworzyć zdanie, które jest obok. Następnie sprawdź, czy niczego nie przekręciłeś. Zrób to samo z każdym kolejnym słowem z danego tygodnia.

Krok 3: Zaznacz na kolorowo te wyrażenia, które sprawiły Ci trudność. Będziesz mógł wrócić do nich podczas kolejnej powtórki w następnym tygodniu.

kalendarz do nauki słówek weronika sokołowskaZapisz się na newsletter, pobierz za darmo i wydrukuj

Domyślna wersja kalendarza jest w języku angielskim. Z myślą o osobach, które uczą się innego języka opracowałam też wersję bez wpisanych miesięcy, tak aby móc wpisać ich nazwy w dowolnym innym języku.

Kalendarz jest opracowany od października 2017 do września 2018. Jeśli zdecydowałeś się zacząć go używać w innym miesiącu niż październik, po prostu wydrukuj tylko te miesiące, które Cię interesują.