kalendarz do nauki słówek weronika sokołowskaKażdy, kto uczy się języka obcego czuje potrzebę poszerzania zasobu słownictwa, niezależnie od tego na jakim poziomie zaawansowania opanował już dany język. Problem tkwi zazwyczaj w tym jak uczyć się słówek skutecznie, znaleźć czas na systematyczną naukę i zorganizować ten cały proces. Dlatego postanowiłam opracować kalendarz do nauki słówek, który będzie wygodny w użyciu i pomoże realizować ten cel mnie, moim uczniom i czytelnikom bloga.

Kalendarz został opracowany w taki sposób aby:

Nauka słówek

Krok 1: Wybierz jedno wyrażenie na dany dzień. Może to być zwrot zasłyszany danego dnia podczas rozmowy w języku obcym, którą odbyłeś, może pochodzić z artykułu który przeczytałeś albo może też być związane z jakąś czynnością, którą masz zamiar wykonać. Ważne jest, żebyś miał poczucie, że wyrażenie dnia jest warte zapamiętania, to znaczy, że chciałbyś je zapamiętać i wdrożyć do swojego zasobu słownictwa.

kalendarz do nauki słówek weronika sokołowskaKrok 2: Zapisz to wyrażenie w szarym polu kalendarza odpowiadającym dacie dnia w którym to robisz (nie zapisuj polskiego tłumaczenia). Następnie w polu obok zapisz zdanie w którym dane wyrażenie zostało użyte w rozmowie, w artykule lub w przykładach słownika języka obcego.

Krok 3: Kolejnego dnia przeczytaj zapisane wcześniej słowo i upewnij się, że wciąż pamiętasz jego znaczenie, a następnie przejdź do kroku pierwszego i uzupełnij nowe pole odpowiadające aktualnej dacie.

Powtórki

Krok 1: Pamiętaj o zaplanowaniu powtórek! Wybierz dni przeznaczone na powtórzenie dotychczasowych wyrażeń. Proponuję, aby był to zawsze jeden dzień tygodnia, np. niedziela. Wówczas każdą niedzielę kalendarza oznacz słowem „Revision” lub jego odpowiednikiem w języku, którego się uczysz.

Krok 2: W dniu przypadającym na powtórkę nie wpisuj żadnego nowego wyrażenia. Spójrz na pierwsze słowo, które wpisałeś w danym tygodniu i postaraj się z pamięci odtworzyć zdanie, które jest obok. Następnie sprawdź, czy niczego nie przekręciłeś. Zrób to samo z każdym kolejnym słowem z danego tygodnia.

Krok 3: Zaznacz na kolorowo te wyrażenia, które sprawiły Ci trudność. Będziesz mógł wrócić do nich podczas kolejnej powtórki w następnym tygodniu.

kalendarz do nauki słówek weronika sokołowskaZapisz się na newsletter, pobierz za darmo i wydrukuj

Domyślna wersja kalendarza jest w języku angielskim. Z myślą o osobach, które uczą się innego języka opracowałam też wersję bez wpisanych miesięcy, tak aby móc wpisać ich nazwy w dowolnym innym języku.

Kalendarz jest opracowany od października 2017 do września 2018. Jeśli zdecydowałeś się zacząć go używać w innym miesiącu niż październik, po prostu wydrukuj tylko te miesiące, które Cię interesują.