Każdy koniec to nowy początek: podsumowujemy miniony rok

blog o nauce języków

Końcówka roku to zawsze czas refleksji i podsumowań. Spojrzenie wstecz na swoje starania, sukcesy, błędy, cele i ich realizację jest niezwykle ważną lekcją, która nic nie kosztuje, a może okazać się najcenniejszą wskazówką, jaką można dostać przed Nowym Rokiem i nowym wyzwaniem. Zrób sobie ten prezent i spójrz wstecz na swój rok, zarówno pod kątem nauki języka, jak i każdego innego z Twoich dążeń.

Mój zeszłoroczny cel

Dokładnie rok temu postanowiłam powrócić do nauki francuskiego. Muszę przyznać, że trudno to nazwać celem. To raczej wyznaczenie kierunku rozwoju osobistego. Przede wszystkim postanowiłam raz w tygodniu mieć regularne zajęcia z lektorem. Do tej językowej rutyny dodałam też systematyczną pracę z fiszkami i aplikacjami na telefon, uzupełnianie tablicy językowej, tagowanie mojej przestrzeni mieszkaniowej i najlepszą formę językowego relaksu: cykliczne spotkania z francuską komedią.

Nie wszystko wyszło mi tak, jak chciałam. Pewnym aktywnościom poświęcałam dużo uwagi i wolnego czasu, podczas gdy inne okresowo zaniedbywałam lub ostatecznie porzuciłam. Nie mam jednak odczucia porażki. Wolę przyglądać się temu co chciałam zrobić inaczej i wyciągać wnioski. Jestem w tym absolutnie wierna mojemu ulubionemu cytatowi z Ostatniego wykładu Randyego Pauscha:

Experience is what you get when you didn’t get what you wanted. (tłum. Doświadczeniem jest to, co zdobywasz kiedy nie zdobywasz tego, czego chciałeś).

Przyglądam się uważnie minionemu rokowi, moim planom i ich realizacji. Dzięki temu dowiaduję się czegoś o sobie, usprawniam mechanizmy, które zawodzą, doceniam swoje sukcesy i planuję inną ścieżkę do osiągnięcia tego, co, jak sądzę, mogłabym zrobić lepiej. Zadaję sobie mnóstwo pytań, które prowadzą mnie do sformułowania celu na kolejny rok.

Pytania, które warto sobie zadać w ramach podsumowania minionego roku:

Jaki był mój zeszłoroczny cel?

Czy udało mi się go osiągnąć?

Co mógłbym robić inaczej/lepiej?

Co najlepiej mi służy?

Co mnie najmocniej motywuje?

Jakiej nowej techniki chciałbym spróbować?

Jak chcę się czuć za rok?

Jaką nową umiejętność językową chcę mieć za rok?

Jaki jest mój cel na rok 2015?

Co/kto może mi pomóc w osiągnięciu tego celu?

Ile czasu potrzebuję, aby go osiągnąć?

Kto może mi pomóc w ocenie czy cel jest możliwy do zrealizowania w tym czasie?

Jak sprawdzę, że osiągnąłem cel?

Kiedy dokładnie chcę to sprawdzić?

Co będzie stanowiło największe wyzwanie?

Od czego powinienem zacząć?

Kto może mieć podobny cel na kolejny rok?

Jak możemy sobie nawzajem pomóc?

Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedzi na niektóre z powyższych pytań, poproś o pomoc swojego nauczyciela lub kogoś, kto już osiągnął taki lub podobny cel językowy. Zapisz swoje odpowiedzi. Pomogą Ci się zmotywować, obrać dobry kierunek działań i podsumować kolejny rok. Ja już mam swój cel językowy na kolejny rok, a Ty?

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!