0
Książki Metody i narzędzia Nauka języka Słuchanie

Wykorzystaj audiobooki do nauki języka

blog o nauce języków

Wiosna w pełni. Nic dziwnego, że chcemy skorzystać z pięknej pogody i wolne chwile spędzamy aktywnie na zewnątrz. To jednak często czas osłabionej motywacji do nauki, więc teraz, bardziej niż wcześniej musimy trzymać rękę na pulsie i nie pozwolić sobie zapomnieć o językowej rutynie. Trzeba ją jedynie dopasować do aktualnej wiosennej aury. Jednym ze sposobów jest bardzo skuteczna metoda nauki języków obcych – audiobooki. Zabierz ulubione książki do posłuchania na majówkę, górską wędrówkę, trening, rower lub spacer i ucz się, korzystając z wiosny.

Jaki audiobook wybrać?

Dla początkujących słuchaczy najlepszym wyborem okaże się literatura dziecięca. Nie zawiera skomplikowanego słownictwa lub zbyt długich zdań. Możesz wybrać te książeczki, które znasz z dzieciństwa, co sprawi, że łatwiej odnajdziesz się w fabule i powrócisz myślami do radosnych chwil z przeszłości.

Kolejnym wyborem po audiobookach dla dzieci powinny być książki dla młodzieży. Słownictwo i struktury gramatyczne, które w nich występują nie są bardzo skomplikowane, a jednak poziom trudności jest wyższy i odpowiedni dla uczniów o poziomie średniozaawansowanym.

Jeśli literatura młodzieżowa nie jest dla Ciebie wyzwaniem, wybierz książkę o tematyce, która szczególnie Cię interesuje. Może to być podręcznik fotografii, biografia ulubionego artysty, rozprawa historyczna, poradnik psychologiczny, vademecum marketingu lub jakakolwiek inna książka, którą chciałbyś przeczytać. Dzięki tematyce, którą lubisz łatwiej będzie Ci przebrnąć przez specjalistyczne słownictwo, a słuchanie naprawdę Cię wciągnie.

Na wyższych poziomach zaawansowania językowego można stawić czoła prawdziwemu wyzwaniu audio-czytelniczemu, czyli klasykom literatury. Te książki cechują się nierzadko długimi zdaniami o skomplikowanej konstrukcji, wielością figur stylistycznych i często archaicznym słownictwem. Jednak satysfakcja, z wysłuchania klasyka w oryginale jest gwarantowana.

Kilka cennych wskazówek

 1. Dobrze wybierz książkę. Jeśli nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, możesz się szybko znudzić. Jeśli okaże się zbyt trudna, zniechęcisz się brakiem zrozumienia treści. Najlepiej wybierz kilka na różnych poziomach zaawansowania i sprawdź, która będzie najlepsza.
 2. Nie staraj się zrozumieć każdego słowa. Skup się na ogólnej treści. Twoim celem nie jest zanalizować język, a wysłuchać ciekawej opowieści. Wyciągaj znaczenie zdań z kontekstu i intonacji lektora.
 3. Słuchaj kilkukrotnie pojedynczych rozdziałów. To naturalne, że po pierwszym przesłuchaniu masz białe plamy w rozumieniu tekstu. Powtórne wysłuchanie pozwoli Ci skupić się na tych fragmentach, które pozostają niejasne. Nawet jeśli wydaje Ci się, że rozumiesz wszystko, wysłuchaj rozdziału jeszcze raz, a przekonasz się, że wciąż pozostają pewne elementy tekstu, na które nie zwróciłeś uwagi, a mogą być cenne dla całej historii.
 4. Czerp przyjemność z nauki. Nie myśl o tym jak wiele nie rozumiesz i jak dużo musisz się jeszcze nauczyć. Skup się na tym, czego możesz się dowiedzieć z książki i jak przyjemnie jest słuchać i rozumieć w języku obcym.

Przydatne linki z darmowymi  audiobookami

http://www.storynory.com/ – zbiór literatury dziecięcej w języku angielskim, który stale poszerza się o nowe pozycje umieszczane na stronie każdego tygodnia.

http://www.openculture.com/freeaudiobooks – bardzo duża baza głównie klasyków literatury w języku angielskim,  do ściągnięcia w różnych formatach odtwarzania.

https://librivox.org/ – katalog książek w wielu językach,  czytanych przez wolontariuszy z całego świata. Jakość niektórych nagrań pozostawia do życzenia, ale ilość i różnorodność pozycji wynagradza te braki.

http://www.booksshouldbefree.com/ – duży zbiór książek w kilku językach, pogrupowanych według kategorii, ułatwiających znalezienie interesujących pozycji.

 

Jeśli znasz inne źródła darmowych audiobooków, podziel się nimi w komentarzu.

Do zobaczenia w audiobookowym świecie!

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  monkowski
  23 kwietnia 2014 at 20:22

  Dzięki za linki i dobry pomysł 🙂

 • Reply
  Anett
  28 kwietnia 2014 at 19:53

  Świetny blog, bardzo przydatny:) Pozdrawiam

 • Reply
  Ogarnij się językowo! | Language lifestyle
  8 października 2014 at 10:29

  […] – audiobook w samochodzie i na mp3 (patrz tutaj) […]

 • Reply
  Dlaczego nie rozumiesz wszystkiego ze słuchu i czy warto słuchać audiobooków? – Weronika Sokołowska
  17 listopada 2017 at 12:20

  […] koniec odsyłam Cię jeszcze do artykułu, w którym podaję linki pod którymi możesz znaleźć sporo audiobooków do […]

 • Reply
  Agata Pruszyńska
  11 lipca 2019 at 17:31

  Audiobooki to świetne rozwiązanie w nauce języka angielskiego. Ważne jest, żeby wybrać książkę, która nas zainteresuje i będzie dobrana do naszego poziomu językowego. Osobiście odradzam wybieranie klasycznej literatury anglojęzycznej. Przeładownie słownictwem, które praktycznie w ogóle nie funkcjonuje w dzisiejszej mowie, może skutecznie zabić w nas chęci i motywację do dalszego słuchania.

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   22 lipca 2019 at 15:17

   Rzeczywiście klasyka literatury nie jest najlepsza na średnio-zaawansowanym poziomie, ale na wyższych poziomach dla zainteresowanych zmieniającym się językiem jest bardzo rozwijająca. Poza tym na rynku mamy też lektury uproszczone, więc jeśli lubi się klasyki, to można po nie sięgnąć w wersji adekwatnej dla własnego poziomu.

Leave a Reply