Kiedy jest czas na Twój pierwszy serial po angielsku bez napisów?

serial po angielsku

Dobrze wiem, kiedy przychodzi czas na to, aby moi uczniowie obejrzeli swój pierwszy serial po angielsku. Zwykle gdy sygnalizuję im, że pora na takie ćwiczenie językowe, spotykam się z entuzjazmem, ale kiedy dodaję, że mam na myśli oglądanie serialu bez napisów, w oczach swoich rozmówców widzę strach. Wtedy padają pytania: Mówisz poważnie? Czy nie jest za wcześnie? Czy ja cokolwiek zrozumiem?Jeśli Ty też zastanawiasz się, czy nie jest dla Ciebie zbyt wcześnie, powiem Ci dziś po czym poznać, że Twoje umiejętności są wystarczająco wysokie aby spróbować.

Czy może być za wcześnie na serial bez napisów?

Należy zacząć od tego, że oglądanie seriali po angielsku bez napisów nikomu nie może zaszkodzić. Wręcz przeciwnie, nawet jeśli niewiele rozumiesz, systematycznie słuchając i obserwując poznajesz nowe wyrażenia, osłuchujesz się z brzmieniem słów i intonacją zdań. Jednak jeśli Twoja znajomość języka jest bardzo ograniczona, oglądanie serialu bez napisów będzie wymagać od Ciebie ogromnych pokładów cierpliwości i samozaparcia, a osiągane efekty mogą nie odpowiadać na Twoje oczekiwania wobec poświęconego czasu.

Kiedy jest właściwy moment?

Kiedy zatem jest właściwy moment na efektywną naukę angielskiego z serialem bez napisów? Z moich doświadczeń wynika, że warto wykorzystać dobrze wybrany serial jeśli jesteś na poziomie równym lub wyższym od średnio-zaawansowanego, czyli B1 (według CEFR). Zatem, jeśli znasz lub masz możliwość potwierdzić swój poziom językowy, z łatwością ocenisz, czy oglądanie seriali bez napisów jest aktywnością językową dla Ciebie. Jeśli zaś nie masz pewności jaki jest Twój rzeczywisty poziom językowy, wciąż możesz spróbować obejrzeć jeden odcinek i przekonać się czy:

– rozumiesz 60-80% przekazu,

– w niezrozumiałych fragmentach tekstu mówionego potrafisz „wyłowić” pojedyncze słowa i zwroty,

– po obejrzeniu odcinka rozumiesz większość wątków, choć pewne sceny nie są do końca jasne,

– to, co udało Ci się zrozumieć pozwala na śledzenie dalszego biegu wydarzeń i łączenia ze sobą faktów.

Jeśli identyfikujesz się z wszystkimi powyższymi odczuciami, jesteś w dobrym miejscu, aby oglądać seriale po angielsku bez napisów.

A jeśli nie rozumiesz wystarczająco dużo?

Może się zdarzyć, że pomimo iż Twój poziom językowy jest równy lub wyższy od B1, poziom zrozumienia podczas oglądania serialu bez napisów nie jest wystarczający. Jeśli dotyczy to właśnie Ciebie, wiedz, że może być kilka powodów.

1) Źle wybrany serial.Pamiętaj, że wybór produkcji ma ogromne znaczenie. Nawet na całkiem zaawansowanym poziomie znajomości języka można mieć spore problemy ze zrozumieniem slangu, żargonu czy niestandardowego akcentu. Wypróbuj inny serial, który nie ma tych elementów. 

2) Zbyt wysokie oczekiwania.Zaufaj mi, zrozumienie treści na poziomie 60-80% jest wystarczające by oglądać seriale bez napisów. Jest też zupełnie normalnym, że na początku będziesz rozumieć właśnie tyle. Zamiast frustrować się faktem, że pewne sceny w serialu są niezrozumiałe, proponuję Ci skoncentrować się na tym jak wiele potrafisz zrozumieć i zinterpretować bez pomocy napisów. Taka zmiana perspektywy działa motywująco.

3) Niewłaściwe nastawienie.Jednym z trudniejszych do zaakceptowania wrażeń towarzyszących oglądaniu seriali po angielsku bez napisów jest to, że ta czynność nie przypomina rozluźniającego czasu przed telewizorem jaki znamy z doświadczenia w oglądaniu seriali czy filmów w ojczystym języku. Podczas oglądania bez napisów Twój mózg przystępuje do wzmożonej pracy, do jakiej nie jest przyzwyczajony. Jeśli nie weźmiesz tej zasadniczej różnicy pod uwagę przed rozpoczęciem ćwiczenia, zamiast satysfakcji z osiąganych postępów będziesz doświadczać frustracji i możesz się szybko zniechęcić.

Widzę, że temat oglądania seriali po angielsku jest dla Was wyjątkowo interesujący, więc przygotowuję dla czytelników bloga pewne serialowe wyzwanie językowe, o którym mam nadzieję już niebawem będę mogła poinformować wszystkich zainteresowanych tym tematem. Jeśli jesteś w tej grupie, koniecznie zapisz się na mój newsletter, żeby mieć pewność, że żadne szczegóły Cię nie ominą.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!