Lektura pod chmurką, czyli letnie wyzwanie.

blog o nauce języków

Sezon urlopowy trwa. Bez względu na to, czy w tym roku wakacje spędzisz w Polsce, czy za granicą, dobra lektura umili Ci każdy rodzaj wypoczynku. Czy już zdecydowałeś jaka lektura będzie towarzyszyć Ci tego lata? Jeśli nie, dołącz do wyzwania.

Tegoroczne letnie wyzwanie będzie przyjemne i rozwojowe zarazem. Wystarczy, że podczas tych wakacji podejmiesz się czytania w języku obcym. Materiał powinien być oczywiście dopasowany do Twojego poziomu językowego. Poniżej znajdziesz kilka propozycji:

  • Czasopismo językowe. Propozycja dla tych, którzy wybierają się na krótki urlop lub dopiero zaczynają przygodę z czytaniem w języku obcym. Czasopisma dla osób uczących się języków są wyposażone w glosariusze z definicjami lub tłumaczeniami wszystkich trudniejszych słów występujących w tekstach. Artykuły są krótkie i różnorodne. W każdym większym salonie prasowym znajdziesz co najmniej kilka pozycji, również tych tematycznych. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj.
  • Lektura skrócona. Idealny wybór dla Ciebie, jeśli chcesz przeczytać książkę w języku obcym, ale Twoje umiejętności językowe jeszcze nie pozwalają na podjęcie się czytania literatury w oryginale. Lektury skrócone charakteryzują się doborem konstrukcji językowych oraz długością tekstu dostosowanymi do określonego poziomu językowego. Często również zawierają krótki słowniczek z trudniejszymi wyrażeniami.
  • Czasopismo zagraniczne. Jeśli wybierasz się na wakacje za granicę, sięgnij po tamtejszą prasę. W zależności od poziomu zaawansowania językowego i zainteresowań możesz wybrać zarówno kolorowy magazyn tematyczny, który będzie obfitował w zdjęcia i reklamy, jak i gazetę codzienną, o nieco dłuższych artykułach o charakterze politycznym i społecznym.
  • Książka obcojęzyczna. Jeśli czujesz się dosyć pewnie czytając teksty w języku obcym, na wakacje zabierz książkę w oryginalnej wersji językowej. Dobierz ją zgodnie z Twoim gustem literackim i zainteresowaniami. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę z czytaniem w oryginale, zrezygnuj z klasyków literatury światowej. Wybierz raczej współczesnego autora, posługującego się aktualnie używanym językiem.

Ja na wakacje zabieram A Clash of Kings autorstwa G.R.R. Martina. A Ty wiesz już jaka lektura będzie Ci towarzyszyła podczas tegorocznego urlopu?

Chcesz udostępnić? Super!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!