0
Czytanie Książki Lektura pod chmurką Metody i narzędzia Nauka języka Wyzwania

Lektura pod chmurką, czyli letnie wyzwanie.

blog o nauce języków

Sezon urlopowy trwa. Bez względu na to, czy w tym roku wakacje spędzisz w Polsce, czy za granicą, dobra lektura umili Ci każdy rodzaj wypoczynku. Czy już zdecydowałeś jaka lektura będzie towarzyszyć Ci tego lata? Jeśli nie, dołącz do wyzwania.

Tegoroczne letnie wyzwanie będzie przyjemne i rozwojowe zarazem. Wystarczy, że podczas tych wakacji podejmiesz się czytania w języku obcym. Materiał powinien być oczywiście dopasowany do Twojego poziomu językowego. Poniżej znajdziesz kilka propozycji:

 • Czasopismo językowe. Propozycja dla tych, którzy wybierają się na krótki urlop lub dopiero zaczynają przygodę z czytaniem w języku obcym. Czasopisma dla osób uczących się języków są wyposażone w glosariusze z definicjami lub tłumaczeniami wszystkich trudniejszych słów występujących w tekstach. Artykuły są krótkie i różnorodne. W każdym większym salonie prasowym znajdziesz co najmniej kilka pozycji, również tych tematycznych. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj.
 • Lektura skrócona. Idealny wybór dla Ciebie, jeśli chcesz przeczytać książkę w języku obcym, ale Twoje umiejętności językowe jeszcze nie pozwalają na podjęcie się czytania literatury w oryginale. Lektury skrócone charakteryzują się doborem konstrukcji językowych oraz długością tekstu dostosowanymi do określonego poziomu językowego. Często również zawierają krótki słowniczek z trudniejszymi wyrażeniami.
 • Czasopismo zagraniczne. Jeśli wybierasz się na wakacje za granicę, sięgnij po tamtejszą prasę. W zależności od poziomu zaawansowania językowego i zainteresowań możesz wybrać zarówno kolorowy magazyn tematyczny, który będzie obfitował w zdjęcia i reklamy, jak i gazetę codzienną, o nieco dłuższych artykułach o charakterze politycznym i społecznym.
 • Książka obcojęzyczna. Jeśli czujesz się dosyć pewnie czytając teksty w języku obcym, na wakacje zabierz książkę w oryginalnej wersji językowej. Dobierz ją zgodnie z Twoim gustem literackim i zainteresowaniami. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę z czytaniem w oryginale, zrezygnuj z klasyków literatury światowej. Wybierz raczej współczesnego autora, posługującego się aktualnie używanym językiem.

Ja na wakacje zabieram A Clash of Kings autorstwa G.R.R. Martina. A Ty wiesz już jaka lektura będzie Ci towarzyszyła podczas tegorocznego urlopu?

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Zauroczenie rosyjskim
  13 sierpnia 2015 at 22:01

  Czytanie w języku obcym to faktycznie idealny sposób na naukę w czasie urlopu!

Leave a Reply