Dziesięć małych kroków na dobry początek

blog o nauce języków
  1. Poznaj siebie. Zastanów się o jakiej porze dnia uczy ci się najlepiej. Kiedy jesteś najbardziej skoncentrowany, kiedy najmniej rzeczy cię rozprasza i wreszcie kiedy nauka nie koliduje z pracą, szkołą, obowiązkami domowymi. To najlepszy czas na kontakt z językiem obcym.
  2. Wygospodaruj jedną godzinę trzy razy w tygodniu, 45 minut cztery razy w tygodniu, pół godziny pięć razy w tygodniu lub 15 minut każdego dnia. Ten ustalony czas wpisz na stałe do kalendarza, ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub przyczep grafik na lodówce. Pilnuj siebie, aby kryzys, który z pewnością nastąpi, nie pozwolił Ci wybić się z rutyny. Namów domownika, aby ten czas również przeznaczył na naukę. Niech to będzie stały element dnia z korzyścią dla każdego.
  3. Ucz się na swoich błędach. Jeśli jest coś, przez co zdarza Ci się zaniechać językowej rutyny, zastanów się, jak możesz to wyeliminować lub złagodzić. Pomyśl co sprawiło, że nie wystarczyło Ci czasu lub, że Ci się nie chciało. Przeanalizuj każdy przypadek i spróbuj nie powtórzyć go w przyszłości.
  4. Spraw, aby materiały z których korzystasz były atrakcyjne. Zeszyt do prowadzenia notatek powinien mieć ciekawą okładkę, a podręcznik, jeśli jest zniszczony, opraw w ładny papier. Jeśli korzystasz ze sterty kser, uporządkuj je i włóż w segregator lub wzorzystą teczkę.
  5. Materiały do nauki trzymaj zawsze ‘na widoku’. Nie w szufladzie. Trzymaj je w takim miejscu, aby o sobie przypominały każdego dnia.
  6. W pobliżu swojego miejsca nauki wygospodaruj kawałek ściany, szafki lub tablicę korkową na której będziesz mógł przyczepiać pytania, słówka, których nie możesz zapamiętać, ważne reguły gramatyczne i widoczek z kraju, który chcesz odwiedzić.
  7. Na tapecie komputera i telefonu ustaw sobie zdjęcie przedstawiające miejsce w obcym kraju, które chciałbyś zwiedzić, okładkę płyty ulubionego zespołu, który śpiewa w danym języku, plakat ulubionego filmu, który chcesz obejrzeć bez napisów, lub podobiznę znajomego, którego chcesz odwiedzić za granicą. Niech o sobie przypomina tak często jak to możliwe.
  8. Z każdym tygodniem staraj się monitorować efekty nauki. Pomyśl, o ile łatwiej przychodzi Ci rozumienie tekstów, pisanie i wychwytywanie z gąszczu dźwięków słów, które już znasz.
  9. Raz w tygodniu spraw sobie językową przyjemność. Możesz obejrzeć film lub odcinek serialu w danym języku, posłuchać muzyki ulubionego zespołu zagranicznego, przeczytać artykuł ulubionego czasopisma w języku, którego się uczysz, przyrządzić potrawę z zakresu kuchni właściwej dla kraju, którego języka się uczysz, lub przeczytać post na ulubionym blogu zagranicznym.
  10. Swoimi postępami pochwal się rodzinie i przyjaciołom. Napisz o nich pod tym postem i zaglądaj tu za każdym razem, kiedy przyjdzie kryzys i stracisz chęć do nauki. Motywuj i daj się zmotywować!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!