Mamo, ucz się angielskiego z dziećmi

blog o nauce języka angielskiego

To, co każda mama chce dawać swoim dzieciom to wspólny uważny czas, rozmowa i przekazywane przykładem wartości. Dla mnie język angielski, oprócz narzędzia pracy, jest wielką pasją i trochę elementem stylu życia. Nic więc dziwnego, że jest obecny w naszym domu podczas wspólnie spędzanego czasu. To daje mi podwójną satysfakcję, bo z jednej strony cieszy mnie, że moje maluchy oswajają się z drugim językiem, a z drugiej strony, to też korzyść dla mamy, która może się czegoś nowego nauczyć.

Książeczki

Uwielbiamy czytać: i ja i moja mała dziewczynka. Ona jeszcze nie potrafi, ale co rusz podsuwa mi jakąś książeczkę do wspólnego przeglądania i czytania. Na jej półce jest sporo angielskich perełek. Kiedy ma ochotę, czytamy je dłuższymi fragmentami. Czasami wybieramy tylko pojedyncze słowa i pokazujemy odpowiadające im ilustracje. Najbardziej lubi rymowane wierszyki, bo szybko wpadają w ucho i można je w kółko powtarzać. Wspomniałam już, że ja też sporo się przy tym uczę? Znam już naprawdę sporo dziecinnych zabawek i gier, z którymi wcześniej nigdy nie spotkałam się w angielskiej wersji.

Najprostsze książeczki dla dzieci z angielskimi słowami można znaleźć chyba w każdej księgarni. Świetnym źródłem jest też nieoceniony TK Maxx. Przyznaję się, że jak zabrnę tam na półki z książkami to przepadam na długo. Warto zapytać też w sklepach z odzieżą sprowadzaną z Wlk. Brytanii. Można się w nich zaopatrzyć w angielskie książeczki dla dzieci (lub dla siebie) w ilościach hurtowych za bardzo niewielkie pieniądze.

Piosenki

Nasza kolejna wspólna pasja to muzyka i śpiew. Na szczęście internet pełen jest prostych i wpadających w ucho piosenek dla dzieci po angielsku. Śpiewamy je razem kiedy tylko przychodzi nam na to ochota. Ja dzięki nim znam na przykład angielskie odgłosy chyba wszystkich zwierząt.

Angielski repertuar piosenek dziecięcych warto rozpocząć od serii Super Simple Songs dla najmłodszych dzieci. Są wykorzystywane przez wielu nauczycieli na zajęciach językowych dla maluchów i cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno przez wzgląd na przyjemne dla ucha melodie i wykonania, jak i wartość dydaktyczną.

Wierszyki

Które dziecko nie lubi zabawnych, rymowanych wierszyków z pokazywaniem? Naprawdę nie ma znaczenia, czy po małej rączce stąpa rak nieborak czyitsy bitsy spider. Ważne jest, żeby wszyscy się przy tym dobrze bawili. My też mamy swoje ulubione mini wierszyki i jestem pewna, że z czasem będzie ich coraz więcej.

Tak jak piosenek dla dzieci, wierszyków najlepiej szukać na YouTube, bo tam, oprócz tekstu i wymowy możemy przyjrzeć się też gestom, które należy wykonywać podczas zabawy. Wystarczy kilka powtórzeń i dzieci bardzo szybko uczą się nowych rymowanek.

Filmy i kreskówki

Na to jeszcze w naszym domu za wcześnie, ale już teraz jeśli zdarza mi się włączyć bajkę, wybieram angielską wersję Listonosza Pata, którego moja córka uwielbia. Powtarza za postaciami krótkie fragmenty tekstu, a język nie przeszkadza jej w zrozumieniu prostych historii, szczególnie jeśli ogląda któryś odcinek po raz kolejny. To dobry wstęp do tego, żebyśmy kiedyś mogły razem oglądać filmy i kreskówki w oryginalnej wersji językowej.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!