Ogarnij się językowo: zajęcia grupowe

blog o nauce języków

Przekonaliśmy się już, że zawsze można znaleźć czas na naukę języka. Kolejnym krokiem jest odnalezienie najlepszego modelu zajęć. Możliwości jest wiele. Zaczniemy od najpopularniejszej: kursy grupowe.

W grupie raźniej

Regularne kursy grupowe to dobra opcja dla tych, którzy potrzebują dużej dawki zewnętrznej motywacji w postaci lektora, innych członków grupy i zobowiązania finansowego, czyli poniesionych z wyprzedzeniem kosztów samego kursu i podręcznika. To dość prozaiczne, ale kiedy płacimy za kurs z góry, trudniej nam zrezygnować z uczestniczenia w zajęciach. Wśród zalet zajęć w grupie można wymienić też możliwość konfrontacji z innymi punktami widzenia, metodami pracy, różnicami w wymowie i błędami popełnianymi przez innych uczniów. Niezmiernie dużo uczymy się na błędach, a często łatwiej nam zaobserwować błąd u kogoś, niż we własnej wypowiedzi. Dodatkowo, świadomość, że inni też mają problemy ze zrozumieniem zagadnienia lub użyciem trudnej konstrukcji sprawia, że nie poddajemy się tak łatwo. Razem raźniej mylić się i poprawiać. W grupie, która wraz z trwaniem kursu poznaje się i zżywa, jest też zazwyczaj raźnie i wesoło. Zajęcia okraszone dawką humoru i przyjemnej interakcji między uczestnikami nie nudzą się i nie zniechęcają. Jeśli nauka może być efektywna i przyjemna, nic dodać, nic ująć, język sam wchodzi do głowy, a korzystają na tym wszyscy uczestnicy.

Co za dużo, to niezdrowo

Kluczową kwestią w wyborze placówki prowadzącej kurs jest ilość osób w grupie. Z całą pewnością, bardzo liczne grupy nikomu nie wychodzą na dobre. Nie trudno się domyślić, że jeśli musimy dzielić się uwagą nauczyciela z kilkunastoma innymi uczestnikami kursu, mamy małe szanse na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i gruntowne przećwiczenie omawianego zagadnienia pod okiem specjalisty. Kursy „masowe”, choć często w konkurencyjnych cenach, pozwalają nam wykorzystać zaledwie niewielką część czasu zajęć, więc zdecydowanie wydłużają proces nauki. W rezultacie płacimy za kolejne semestry kursu, których nie potrzebowalibyśmy przy bardziej efektywnym trybie pracy.

Nie dla każdego?

Czy istnieje typ osobowości, dla którego udział w kursie grupowym nie jest najlepszym wyborem? Tak. Osoby nieśmiałe, które niepewnie czują się w nieoswojonym gronie, często miewają problem z zabraniem głosu, zadaniem pytania czy odpowiedzeniem na pytanie nauczyciela w obecności kilku innych par nastawionych uszu. Bywa, że bierny udział w zajęciach i tzw. „okres ciszy” przedłuża się i bardzo trudno go przełamać, nawet wobec systematycznych starań nauczyciela. Prawdopodobnie wiele zależy też od pozostałych uczestników kursu. Jeśli w zajęciach biorą udział silne, dominujące osobowości, które wymagają zupełnie odmiennej dynamiki pracy, tym trudniejszy staje się czynny udział w zajęciach dla osoby wycofanej. W swoim doświadczeniu lektorskim spotkałam się z grupą trzech silnych osobowości i jednej delikatnej, nieśmiałej duszyczki, która zdecydowała się zrezygnować z pracy w grupie na rzecz zajęć indywidualnych. W kontakcie „jeden-na-jeden” ta nieśmiała, wycofana uczennica prawdziwie rozkwitła. Zmieniło się jej podejście do zajęć, z twarzy zszedł grymas przerażenia i nawet głos nabrał podwójnej mocy. Nie mogę też nie wspomnieć o wyraźnych efektach indywidualnej współpracy. Wreszcie moja niegdyś wycofana uczennica zakomunikowała mi z szerokim uśmiechem na twarzy, że świetnie wypadła na rozmowie kwalifikacyjnej w języku obcym i zmienia pracę na lepszą. Trudno wyobrazić sobie lepsze zakończenie kursu językowego.

Chcesz udostępnić? Super!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!