Ogarnij się językowo: zajęcia indywidualne

blog o nauce języków

W ostatnim poście pisałam o zaletach i wadach zajęć grupowych. Ci, którzy uważają, że nauka grupowa nie jest dla nich lub aktualnie nie mają możliwości uczestniczenia w takim kursie, nie są w sytuacji bez wyjścia. W zasadzie, mamy cały wachlarz innych możliwości do wypróbowania.

Dla indywidualistów

Zajęcia „jeden-na-jeden” z nauczycielem to doskonała opcja dla zapracowanych. Ponieważ kurs ma tylko jednego uczestnika, można do niego dostosować zarówno program zajęć, tempo i techniki pracy, jak i miejsce, częstotliwość i czas spotkań. Ogromną zaletą takiego kursu jest brak konieczności dzielenia się uwagą nauczyciela z innymi. Dzięki temu wykorzystujemy każdą minutę zajęć, a przez to łatwiej nam zrozumieć, zapamiętać i utrwalić kolejne zagadnienia językowe. Wadą takiego kursu może być cena, która zasadniczo jest wyższa, niż koszt rozłożony na kilku członków grupy. Gdyby jednak wziąć pod uwagę stosunek ceny do czasu poświęconego na jednego ucznia, pewnie rachunek byłby wyrównany.

Dla nocnych Marków

Jeśli trudno byłoby Ci wygospodarować czas na spotkanie z nauczycielem w przyzwoitych godzinach lub jeśli mieszkasz w małej miejscowości, gdzie niełatwo o dobrego nauczyciela danego języka, pomyśl o zajęciach przez Skype. Jedynym warunkiem jest sprawne łącze internetowe. Na forach językowych lub stronach z drobnymi ogłoszeniami można znaleźć reklamujących się chętnych do udzielania lekcji drogą elektroniczną. Jeśli zależy Ci na zajęciach z native speakerem, późne godziny Twojej dyspozycyjności mogą okazać się zaletą dla nauczyciela z inne strefy czasowej. Wadą zajęć przez Skype jest niestety zawodność elektroniki i łączy internetowych, od których w dużej mierze zależy jakość lekcji.

Dla oszczędnych

Co powiesz na darmowe zajęcia językowe? No może nie zupełnie darmowe, ale w zamian za lekcje gry na gitarze, opiekę nad stroną internetową lub lekcje języka polskiego. Chętnych do takiej wymiany usług możesz także znaleźć na internetowych tablicach ogłoszeniowych lub na koncie tandemów językowych na Facebooku. Cała wymiana odbywa się bezgotówkowo. Grupy tandemowe organizują też wieczorki językowe i spotkania międzynarodowe, na których można poznać wielu obcokrajowców i porozmawiać z osobami uczącymi się różnych języków obcych. Wchodząc w tandem nie możesz mieć pewności, że druga strona jest dobrym specjalistą w branży, która Cię interesuje. Dlatego czasem trzeba wypróbować kilka osób, zanim znajdzie się dobrego nauczyciela.

Dla szukających pary

…oczywiście pary językowej. Jeśli nie możesz mieć zajęć z nauczycielem, znajdź sobie kompana do wspólnej nauki. Spotykajcie się regularnie na omawianie zagadnień gramatycznych lub wspólne konwersacje. Zasadniczo, łatwiej nam usłyszeć błędy językowe u innych, niż w swoich wypowiedziach. Poza tym, co dwie głowy, to nie jedna i w razie wszelkich wątpliwości, we dwoje, łatwiej będzie Wam znaleźć odpowiedź na nurtujące Was pytania. Dopingujcie się wzajemnie i razem rozwijajcie swoje umiejętności. Jeśli Tobie zabraknie motywacji, pomoże Ci Twój partner językowy. Razem zawsze raźniej! Warunkiem dobrego językowego duetu jest jednak zbliżony poziom językowy obu uczących się osób. Musisz też pamiętać, że w razie spadku Twojej motywacji, Twój partner zachęci Cię do pracy, ale czasami Ty będziesz musiał wykazać się podwójną siłą i wesprzeć tę drugą osobę.

Dla zdyscyplinowanych

Jeśli masz w sobie duże pokłady motywacji i samodyscypliny, możesz spróbować samodzielnej nauki. Lektury, podręczniki i czeluść Internetu dają nieograniczoną wiedzę każdemu, kto ma w sobie na tyle cierpliwości, aby ją odszukać. Materiały audio, programy do nauki słówek, cała masa ćwiczeń gramatycznych i dialogów sterowanych tylko czekają na chętnych do nauki. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że to ogromne wyzwanie i jeśli chcesz osiągnąć wymierne rezultaty, czeka Cię naprawdę ciężka praca.

Dla tych, którzy chcą więcej

Czy ktoś powiedział, że możesz wybrać tylko jedną z powyższych opcji? Dlaczego nie spróbować kilku? Tandem może być świetnym dopełnieniem kursu grupowego, a konwersacje przez Skype będą stanowić doskonały dodatek do samodzielnej nauki. Stwórz swój własny program zajęć językowych i nie ograniczaj się do jednego modelu. Skoro jest tyle możliwości, warto je wykorzystać. Zacznij już dziś!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!