0
Nauka języka Słuchanie

(Pod)casting na wiosenną inspirację językową

blog o nauce języków

W poprzednim poście obiecałam, że napiszę coś więcej na temat podcastów: czy warto z nich korzystać, gdzie je znaleźć i jak wybrać. Temat jest bardzo obszerny, choćby dlatego, że ilość dostępnych w sieci materiałów jest absolutnie nie do ogarnięcia, a tematyka właściwie nieograniczona. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Podcasty to odcinkowe audycje dostępne w sieci, głównie jako pliki mp3. Za pomocą subskrypcji każdy nowy odcinek jest ściągany bezpośrednio na komputer odbiorcy. Następnie można ich słuchać w dowolnym miejscu i czasie, a także zatrzymywać, przewijać i ponownie, wielokrotnie odsłuchiwać na odtwarzaczu mp3 lub telefonie. Ponieważ każdy może stworzyć i opublikować podcast o dowolnej treści, zajmują się tym zarówno, amatorzy, pasjonaci, jak i stacje radiowe, uczelnie, czy wielkie korporacje medialne.

Jak już mówiłam, w sieci możemy znaleźć podcasty o bardzo szerokim zakresie tematów, od audycji hobbystycznych, przez naukowe, czy literackie, aż po specjalistyczne, kierowane do wąskiej grupy odbiorców. W tej szerokiej gamie tematów spore miejsce zajmują podcasty przeznaczone do nauki języków i dostosowane do całej gamy poziomów biegłości językowej odbiorców. Podcasty przeznaczone do nauki języków polecam szczególnie tym, którzy wciąż są na drodze do komunikatywnego posługiwania się językiem obcym. Te audycje są dostosowane do określonego poziomu, podawanego w skali CEFR (A1-C2) lub opisowo (początkujący-zaawansowany). Najczęściej opatrzone są też transkrypcją treści, co stanowi dużą zaletę dla osób uczących się, niezależnie od poziomu. Te osoby, które osiągnęły już dość wysoki poziom biegłości językowej, mogą wybrać audycje o dowolnym temacie, spośród tych tworzonych w języku docelowym. Zazwyczaj nie mają dostępnej transkrypcji, ale szeroki wachlarz tematyczny stwarza możliwość do poznawania różnorodnego, często specjalistycznego słownictwa. Et voila! Pozostaje tylko słuchać i uczyć się.

Gdzie znaleźć podcasty dla siebie? Imponującym źródłem podcastów jest iTunes. Jednak, po wpisaniu w wyszukiwarce hasła podcast i dowolnego tematu w dowolnym języku (np. language learning, cultura, histoire de France etc.), mamy przed oczami całe mnóstwo odnośników do stron internetowych, które po prostu trzeba sprawdzić. Ostatnie dwa popołudnia spędziłam eksplorując różne strony, znalazłam masę ciekawych podcastów dla siebie, a im więcej czasu poświęcam na poszukiwanie, tym więcej znajduję fascynujących materiałów. Wyróżnię kilka stron, które zwróciły moją uwagę:

Język angielski:

Język hiszpański

 • http://www.veintemundos.com/en/library/ Spora baza podcastów z transkrypcją i określeniem poziomu zaawansowania. Dodatkowo, do każdego podcastu są opracowane ćwiczenia leksykalne i gramatyczne, dodatkowe video i teksty. Ustawiając kursor na podkreślonych w transkrypcji słowach można poznać ich angielskie tłumaczenie.
 • http://audiria.com/index.php Baza podcastów o różnej tematyce, również na poziomie podstawowym.

Różne języki

Temat podcastów jest tak obszerny, że na blogu pojawi się jeszcze jeden wpis, dotyczący samych ćwiczeń z tego rodzaju materiałem. Do zobaczenia wkrótce!

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  (Pod)castingu ciąg dalszy | Language lifestyle
  16 marca 2015 at 12:56

  […] jeszcze nie znalazłeś podcastów dla siebie, możesz zajrzeć do poprzedniego artykułu. Jeśli zaś interesują Cię inne języki, niż wymienione przeze mnie, może znajdziesz […]

 • Reply
  Paweł
  28 kwietnia 2015 at 23:58

  Od kilku lat łącząc naukę z przyjemnością czytam po angielsku na Kindle, głównie darmowe promocje z Amazonu – jest ich tak wiele, że da się wybrać coś wciągającego. Ubocznym efektem był rosnący rozjazd między rozumieniem języka pisanego a mówionego. Postanowiłem coś z tym zrobić i zacząłem słuchać audiobooków – bardzo dużo dobrze nagranych, legalnych i darmowych audiobooków współczesnych autorów można znależć na http://podiobooks.com/.
  Część z nich jest też dostępna w postaci ebooków, czasami darmowych.
  Aby były łatwiej zrozumiałe zwalniam je do 70-80 procent normalnego tempa – np Audio Book Player na smartfonie. Lubię czytać m. in. SF i fantasy – polecam wciągające audiobooki poniższych autorów:
  http://podiobooks.com/contributor/jc-hutchins/
  http://podiobooks.com/contributor/lindsay-buroker/
  Miłośnicy innych gatunków też z pewnościa znajdą coś dla siebie
  Pozostaje jednak pytanie, jak podnieść aktywną znajomość języka nie mając ku temu zbyt wiele okazji i na ile można liczyć, że jak w przypadku małych dzieci po dobrym opanowaniu rozumienia ze słuchu płynne mówienie przyjdzie samo.

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   29 kwietnia 2015 at 11:09

   Dzięki za źródła. Rzeczywiście jakość nagrań jest super i myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
   Obawiam się, że po opanowaniu rozumienia ze słuchu płynne mówienie nie przyjdzie samo. Podobnie u małych dzieci nie jest tak, że od razu zaczynają świetnie mówić. Potrzeba sporo czasu i ćwiczeń. Najpierw używają pojedyncze wyrazy, potem budują podstawowe konstrukcje i wreszcie całe zdania i wypowiedzi. Spotkałam kiedyś osobę, która uczyła się języka hiszpańskiego, czytając książki. W pewnym momencie pochłaniała dzieła klasyków literatury hispanojęzycznej, a nie potrafiła mówić w tym języku, bo nigdy tego nie ćwiczyła. Jeśli więc chcesz mówić, musisz po prostu zacząć rozmawiać, nawet z samym sobą. Praktyka czyni mistrza.

Leave a Reply