W poprzednim poście obiecałam, że napiszę coś więcej na temat podcastów: czy warto z nich korzystać, gdzie je znaleźć i jak wybrać. Temat jest bardzo obszerny, choćby dlatego, że ilość dostępnych w sieci materiałów jest absolutnie nie do ogarnięcia, a tematyka właściwie nieograniczona. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Podcasty to odcinkowe audycje dostępne w sieci, głównie jako pliki mp3. Za pomocą subskrypcji każdy nowy odcinek jest ściągany bezpośrednio na komputer odbiorcy. Następnie można ich słuchać w dowolnym miejscu i czasie, a także zatrzymywać, przewijać i ponownie, wielokrotnie odsłuchiwać na odtwarzaczu mp3 lub telefonie. Ponieważ każdy może stworzyć i opublikować podcast o dowolnej treści, zajmują się tym zarówno, amatorzy, pasjonaci, jak i stacje radiowe, uczelnie, czy wielkie korporacje medialne.
Jak już mówiłam, w sieci możemy znaleźć podcasty o bardzo szerokim zakresie tematów, od audycji hobbystycznych, przez naukowe, czy literackie, aż po specjalistyczne, kierowane do wąskiej grupy odbiorców. W tej szerokiej gamie tematów spore miejsce zajmują podcasty przeznaczone do nauki języków i dostosowane do całej gamy poziomów biegłości językowej odbiorców. Podcasty przeznaczone do nauki języków polecam szczególnie tym, którzy wciąż są na drodze do komunikatywnego posługiwania się językiem obcym. Te audycje są dostosowane do określonego poziomu, podawanego w skali CEFR (A1-C2) lub opisowo (początkujący-zaawansowany). Najczęściej opatrzone są też transkrypcją treści, co stanowi dużą zaletę dla osób uczących się, niezależnie od poziomu. Te osoby, które osiągnęły już dość wysoki poziom biegłości językowej, mogą wybrać audycje o dowolnym temacie, spośród tych tworzonych w języku docelowym. Zazwyczaj nie mają dostępnej transkrypcji, ale szeroki wachlarz tematyczny stwarza możliwość do poznawania różnorodnego, często specjalistycznego słownictwa. Et voila! Pozostaje tylko słuchać i uczyć się.
Gdzie znaleźć podcasty dla siebie? Imponującym źródłem podcastów jest iTunes. Jednak, po wpisaniu w wyszukiwarce hasła podcast i dowolnego tematu w dowolnym języku (np. language learning, cultura, histoire de France etc.), mamy przed oczami całe mnóstwo odnośników do stron internetowych, które po prostu trzeba sprawdzić. Ostatnie dwa popołudnia spędziłam eksplorując różne strony, znalazłam masę ciekawych podcastów dla siebie, a im więcej czasu poświęcam na poszukiwanie, tym więcej znajduję fascynujących materiałów. Wyróżnię kilka stron, które zwróciły moją uwagę:
Język angielski:
- https://www.diki.pl/podcasts/ Baza podcastów podzielonych na kategorie tematyczne. Każda seria ma oznaczony poziom zaawansowania języka, choć nie wszystkie są przeznaczone do nauki języków obcych.
- http://gettingsmart.com/2013/02/50-educational-podcasts-you-should-check-out/ Lista 50 angielskojęzycznych podcastów, które warto wysłuchać, według Getting Smart. Bardzo różnorodne i ciekawe tematy.
- http://www.podcastsinenglish.com/ Podcasty przeznaczone do nauki języka angielskiego od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Wszystkie są opatrzone transkrypcją tekstu.
- http://www.bbc.co.uk/podcasts
Język hiszpański
- http://www.veintemundos.com/en/library/ Spora baza podcastów z transkrypcją i określeniem poziomu zaawansowania. Dodatkowo, do każdego podcastu są opracowane ćwiczenia leksykalne i gramatyczne, dodatkowe video i teksty. Ustawiając kursor na podkreślonych w transkrypcji słowach można poznać ich angielskie tłumaczenie.
- http://audiria.com/index.php Baza podcastów o różnej tematyce, również na poziomie podstawowym.
Różne języki
- http://www.podclub.ch/ Baza audycji w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim. Wszystkie z transkrypcją.
- http://www.theguardian.com/education/2015/feb/09/top-podcasts-learning-language-german-japanese Artykuł o dziesięciu najlepszych podcastach do nauki języków według The Guardian.
Temat podcastów jest tak obszerny, że na blogu pojawi się jeszcze jeden wpis, dotyczący samych ćwiczeń z tego rodzaju materiałem. Do zobaczenia wkrótce!