Przełącz się na język obcy

blog o nauce języków

Metoda, o której dziś mowa jest często opisywana na blogach językowych i w innych źródłach propagujących naukę języków. Przełączanie języka obsługi urządzeń, z których korzystamy, na język, którego się uczymy, to darmowy, ogólnodostępny i skuteczny sposób na rozwój językowy. Aż szkoda z niego nie skorzystać. Jak to zrobić, aby nie zrezygnować po kilku chwilach użytkowania? Co nam to może dać? Kiedy jest właściwy moment? O tym wszystkim chcę Wam dziś opowiedzieć.

Sam pomysł przełączenia się na język obcy jest doskonały z kilku powodów. Po pierwsze, daje Ci możliwość poznania wyrażeń i zwrotów, których często nie obejmują standardowe podręczniki i programy nauczania, a z którymi spotykasz się na co dzień, wykonując podstawowe czynności, np. wysyłając maile lub przeglądając profile społecznościowe. Po drugie, proces nauki zachodzi właściwie poza Twoją świadomością, gdy tylko korzystasz z danego urządzenia. Co za tym idzie, nie musisz pamiętać o tym, żeby się uczyć, a gdy to się dzieje, zupełnie tego nie czujesz. To tak, jakby informacje same „wchodziły do głowy”. Czy możesz sobie wyobrazić łatwiejszy sposób na słownictwo? Po trzecie, przełączając się na język obcy możesz zainspirować lub zmotywować swoich domowników do nauki razem z Tobą. Na pewno też wzbudzisz w nich zaciekawienie i podziw dla Twojej determinacji.

Od strony technicznej ta metoda jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy, że w opcjach wybierzesz właściwy język i jednym przyciskiem rozpoczniesz nowy tryb pracy w języku obcym. Dalej wszystko robi się już samo, choć oczywiście niekoniecznie bez problemów. Przede wszystkim, jeśli od razu zdecydujesz się na przełączenie całej domowej elektroniki na język obcy, możesz poczuć się jak w złym śnie, gdzie nie jesteś w stanie odnaleźć się w rzeczywistości. Dlatego proponuję, żebyś na początek przełączył jedno urządzenie lub aplikację. W ten sposób będziesz miał szansę wypróbować tę metodę nie narażając się na szok, który może zniechęcić.

Jeśli wciąż uważasz, że jest wcześnie, abyś poczynił taki krok, pomyśl w jakim stopniu wykonujesz pewne czynności automatycznie, na przykład kiedy wysyłasz email. Gdy zamykasz oczy, jesteś w stanie wyobrazić sobie dokładnie jak wygląda Twoja skrzynka elektroniczna i jakie przyciski kolejno otwierają nową wiadomość i wysyłają ją. Znasz to na pamięć. Dlatego, jeśli przełączysz język obsługi na inny, a wygląd strony pozostanie taki sam, nie będziesz miał problemu z jej obsługą. Niewiele Cię to zatem kosztuje, a podczas użytkowania możesz nauczyć się kilku cennych wyrażeń. Po pewnym czasie przełącz kolejną aplikację na język obcy. Sam zobaczysz, że to wcale nie jest trudne.

Wreszcie podstawowe pytanie: co mogę przełączyć? Odpowiedź jest prosta: wszystko co się da. Oto kilka pomysłów:

  • skrzynka emailowa
  • portale społecznościowe
  • oprogramowanie komputera
  • telefon
  • tablet
  • drukarka
  • samochodowy komputer pokładowy
  • piekarnik lub kuchenka mikrofalowa
  • sprzęty muzyczne

Przełączenie się na język obcy w domu to nie wszystko. Co powiesz na wybór opcji obcojęzycznej w bankomacie lub automacie biletowym? To dodatkowe ćwiczenie językowe, które możesz sobie zafundować w ciągu dnia. A może przychodzą Ci do głowy jeszcze inne urządzenia do przełączenia? Podziel się pomysłami w komentarzu. Pozwól innym się zainspirować.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!