Rok z językiem – lipiec

blog o nauce języków obcych

Wakacje już się rozpoczęły. To oznacza wzmożoną aktywność podróżniczą, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Mamy zatem doskonały moment na kolejny krok w roku z językiem: wykorzystywanie okazji do mówienia. Żaden inny moment w roku nie będzie stwarzał lepszej okazji do konwersacji w języku obcym.

Podsumowanie czerwca

Czerwiec uważam za zamknięty z pozytywnym rezultatem. Tak jak założyłam, przeczytałam kilkanaście artykułów, uprzyjemniając sobie tym samym pogodne dni spędzone na zewnątrz. Materiały językowe na dobre zagościły w kieszeni dziecięcego wózka, żeby nigdy ich nie zabrakło, gdy maleństwo zaśnie, a mama znajdzie chwilę na odpoczynek i rozwój językowy.

Lipiec w roku z językiem

Jeśli właśnie w lipcu zaplanowałeś swój urlop, to świetna okazja do tego, aby wykorzystać podróże i poznawanie nowych ludzi do ćwiczeń językowych. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, do kraju w którym językiem głównym jest język, którego się uczysz, nie mogłeś wymarzyć sobie lepszej okazji do ćwiczeń. Na każdym kroku spotkasz ludzi, z którymi będziesz mógł w prosty sposób poćwiczyć, nawiązując najbardziej banalną rozmowę. Nawet jeśli nie czujesz się dobrze przejmując inicjatywę i rozpoczynając rozmowę z obcymi, możesz używać języka w punktach obsługi klienta, sklepach i restauracjach. Masz wiele możliwości na wyciągnięcie ręki.

Nie musisz koniecznie przebywać w kraju, w którym językiem urzędowym jest ten, który chcesz ćwiczyć. Oczywiście w tym przypadku najłatwiej mają Ci, którzy uczą się popularnych języków, takich jak angielski, francuski czy hiszpański. Osoby obsługujące klientów i większość turystów posługuje się właśnie tymi językami. Ale nawet jeśli Twój wybór padł na język uchodzący za mało popularny, masz szansę spotkać turystów z tego obszaru językowego. Niewykluczone też, że natkniesz się na kogoś, kto tak samo jak Ty po prostu uczy się tego języka.

A co jeśli nie wyjeżdżasz za granicę, albo w ogóle nie planujesz urlopu w najbliższym czasie? W Polsce też można czasem poczuć się niczym za granicą (ktoś jeszcze nie słyszał o ŚDM w tym roku w Krakowie?). Otwórz się na turystów, odwiedzających Twoje okolice. Znów najłatwiej mają osoby mieszkające w obszarach obleganych turystycznie. Tutaj na każdym kroku w okresie wakacyjnym można spotkać dziesiątki obcokrajowców, którzy chętnie skorzystają z Twojej rady gdzie można dobrze zjeść i na którym przystanku wysiąść, aby dostać się do wybranej atrakcji turystycznej. Ale nawet jeśli masz szczęście wypoczywać w miejscu, które nie jest oblegane przez turystów, z pewnością natkniesz się na kogoś, kto tak jak Ty uczy się języka obcego. Wykorzystaj tę okazję do krótkiej rozmowy. Jeżeli zaś i tego będzie mało, wciąż nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. Inne sposoby na ćwiczenie mówienia znajdziesz tutaj.

Mój lipiec w roku z językiem

Tegoroczne wakacje spędzam w kraju, ale nie wątpię w to, że będę miała okazję porozmawiać z obcokrajowcami odwiedzającymi moje okolice. Nie czekając jednak na turystów, mam zamiar praktykować w domu godzinę z hiszpańskim, podczas której język polski jest surowo zabroniony:)

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!