Rok z językiem – listopad

blog o nauce języków

Czyżby minął już prawie rok od rozpoczęcia tego projektu? Zapraszam Was dziś na przedostatni odcinek. W listopadzie będziemy badać, poszukiwać i dogłębnie eksplorować.

Podsumowanie października

Październik był naznaczony współpracą. Odnalezienie partnera w rozwoju z jednej strony stanowi nowy bodziec dla motywacji, a z drugiej pokazuje, jak ważne jest zauważenie ile do zaoferowania mają nam nasi bliscy. Korzystanie z ich wiedzy, doświadczenia i punktu widzenia jest wprost bezcenne.

Listopad w roku z językiem

Czasy w których żyjemy otwierają przed nami ogrom możliwości w postaci bezbrzeżnego oceanu informacji na wyciągnięcie ręki. Prawdziwie istotną umiejętnością jest wykorzystanie tego potencjału na własny użytek, na przykład do rozwijania zainteresowań i ćwiczeń językowych jednocześnie. Wiesz już doskonale, że jestem wielką orędowniczką podejścia, że łącząc przyjemne z pożytecznym uczymy się znacznie skuteczniej.

Proponuję, żebyś zadał sobie serię pytań:

Jakie tematy mnie ciekawią?

Do jakich zagadnień sięgam wtedy, kiedy nie mam ochoty na nic innego?

Co potrafi mnie zaciekawić tak, że automatycznie przestaję być senny?

Gdybym miał nakręcić reportaż lub film dokumentalny, jaki temat bym wybrał?

Jakie szczegółowe zagadnienie zainteresowało mnie ostatnio?

Czego chciałbym się o nim dowiedzieć?

Jeśli już wybrałeś dla siebie temat, w tym miesiącu zrób sobie prezent i wreszcie poświęć mu trochę czasu, używając języka obcego. Niech najbliższe tygodnie będą czasem, w którym skupisz się na wyszukiwaniu artykułów, filmów, reportażów, wywiadów, zdjęć, instrukcji i opisów wybranego przez Ciebie zagadnienia w języku obcym.

Są dwa cele tego zadania. Po pierwsze, zgłębisz swoją wiedzę na temat, który naprawdę Cię ciekawi, a więc zrobisz coś dla siebie i własnej przyjemności. Po drugie, rozwiniesz swoje umiejętności językowe w dziedzinie, która ma dla Ciebie szczególne znaczenie. To zaś sprawi, że wszystkie nowe wyrażenia będą Ciebie lekkostrawne – szybciej i niejako automatycznie je przyswoisz. Oczywiście nie bez znaczenia jest też fakt, że cały projekt tego miesiąca polega na zgłębianiu tego tematu, a więc systematycznym powracaniu do tych samych słów i struktur, powtarzaniu ich i utrwalaniu tym samym.

Jeśli Twoje umiejętności językowe są jeszcze podstawowe i przeraża Cię fakt, że miałbyś przeczytać cały tekst lub obejrzeć reportaż na jakiś temat, wciąż możesz wykonać pewne aktywności językowe:

– Skup się nagłówkach. Surfując po stronach internetowych wyłapuj pojedyncze słowa i wyrażenia, które się powtarzają. Śledź zdjęcia i ilustracje, które im towarzyszą. Powracaj do tych źródeł i próbuj śledzić pojedyncze zdania, interpretując ich treść.

– Pomóż sobie słownikiem. Wyznaczaj sobie krótkie, kilku-zdaniowe fragmenty tekstu i próbuj za pomocą słownika (patrz polecane) sprawdzać znaczenie słów. Nie zapisuj tłumaczeń! Postaraj się je zapamiętać. Kolejnego dnia wróć do tekstu, przeczytaj go jeszcze raz i sprawdź, co Ci umknęło. Wtedy wróć do słownika ponownie.

– Wybieraj materiały z napisami. Jeśli znajdziesz materiał w serwisie YouTube, pamiętaj, że możesz zmienić język napisów w opcjach. Nie zawsze jest możliwość ich włączenia i nie zawsze są dobrej jakości, ale jestem pewna, że znajdziesz jakiś materiał, który będzie pomocny.

Mój listopad w roku z językiem

Mój temat numer jeden to ostatnio szybkie, łatwe i zdrowe gotowanie. Zamierzam śledzić przepisy na zagranicznych blogach kulinarnych i dowiadywać się więcej o tym jak różne składniki działają na mój organizm. To również „wielki” temat językowo i jest w nim dla mnie sporo do odkrycia.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!