Rok z językiem – maj

blog o nauce języków obcych

Nareszcie nadszedł maj. Nie znam chyba osoby, która nie cieszyłaby się na tę porę roku, kiedy wszystko kwitnie wkoło, dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze, a wakacje tuż za rogiem. Osobiście już nie mogę się doczekać majowego odcinka Roku z językiem. Tym razem czeka mnie (i mam nadzieję, że Ciebie też) wyzwanie językowe.

Podsumowanie kwietnia

Kwiecień upłynął mi pod znakiem słuchania i czytania na świeżym powietrzu. Trzeba przyznać, że obie czynności znalazły swoje stałe miejsce w mojej codzienności i na pewno zagoszczą w niej na dłużej. Planując swój rozwój językowy uwzględniłam słuchanie audiobooków. Ostatecznie jednak inspiracja przyszła od mojego ucznia, który z takim entuzjazmem zarekomendował jeden ze swoich ulubionych seriali, że kwiecień upłynął mi na słuchaniu kolejnych odcinków podczas wykonywania prac domowych. Dodatkowo, na codzienne spacery z maluszkiem, jeśli tylko pogoda na to pozwalała, zabierałam ze sobą do parku książkę lub artykuł i udawało mi się zniknąć na dobrą godzinę pomiędzy wersami.

Skupienie się na ćwiczeniu jednej lub dwóch umiejętności językowych, szczególnie jeśli są inne od tych z początku Roku z językiem wprowadziło do planu rozwoju językowego nową energię i zmianę perspektywy. Dobrze jest od czas do czasu przyjrzeć się swoim umiejętnościom z nieco innej strony. To pozwala zlokalizować obszary, które wymagają pracy.

Maj w Roku z językiem

W maju proponuję podjęcie wyzwania. Bez względu na to jaką metodę pracy wybierzesz i w zakresie której umiejętności językowej będziesz działał, wyznacz sobie jasny, zamknięty w określonych ramach cel do wykonania, np. przeczytanie/wysłuchanie jednej (całej!) książki w języku obcym lub obejrzenie jednego (lub wszystkich) sezonu serialu obcojęzycznego. Jeśli Twój poziom biegłości językowej nie pozwala na przeczytanie książki w wersji oryginalnej, wybierz trzy lektury uproszczone lub czasopismo dla uczących się języka obcego. Przygotowujesz się do egzaminu i potrzebujesz poćwiczyć struktury gramatyczne? Wykonaj wszystkie ćwiczenia w podręczniku z zadaniami gramatycznymi, dotyczące interesującego Cię tematu.

Słowo „wyzwanie” nie zostało użyte przeze mnie przypadkowo. Osiągnięcie celu musi sprawić Ci trudność, więc postaw sobie poprzeczkę ambitnie. Jednak pamiętaj, że jeśli wykonasz to zadanie przed końcem miesiąca, pozostałe dni będziesz mógł przeznaczyć na odpoczynek. Tutaj też następuje zmiana. Nikt nie powiedział, że musisz podejść do sprawy systematycznie i wykonać jeden krok każdego dnia. Możesz poświęcić swojemu wyzwaniu dwa tygodnie miesiąca, albo ćwiczyć tylko w weekendy. Tym razem istotne jest osiągnięcie celu, nieważne jaką metodą to zrobisz.

Mój maj w Roku z językiem

W maju kontynuuję słuchanie. Tym razem będzie to audiobook. Podobnie jak w zeszłym miesiącu zasugeruję się poleceniem znajomego. „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg już zagościła na mojej playliście.

Powodzenia w realizowaniu Twoich majowych celów językowych!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!