Rok z językiem – Styczeń

Rok z językiem Styczeń

Minął czas świąteczno-noworoczny i pewnie tak jak ja, wracasz już do naturalnego rytmu życia. Jeśli czytałeś poprzedni post, wiesz, że to najlepszy czas na planowanie, bo już możesz spojrzeć na swoją codzienność bardziej realistycznie. Proponuję Ci ułożyć plan rozwoju językowego na resztę stycznia. Początkiem lutego wrócimy do refleksji nad tym jak przebiegła jego realizacja. Będę Ci towarzyszyć w Twojej drodze i odsłonię przed Tobą swoje styczniowe plany rozwojowe, zarówno te dotyczące mojej nauki języków, jak i te związane z blogiem i poszerzaniem horyzontów wiedzy o uczeniu się, motywowaniu i osiąganiu celów. Wygląda na to, że rozpoczynamy nową serię na blogu: Rok z językiem.

Dlaczego Rok z językiem?

Jest początek roku i mamy przed sobą dwanaście miesięcy, a więc 12 kroków w rozwoju językowym. Każdym z nich będzie Twój indywidualny miesięczny plan na naukę języka obcego, po którym nastąpi refleksja i feedback. Te zaś pozwolą Ci wprowadzić zmiany w kolejnym miesiącu, aby utrzymać motywację do nauki, przetrwać kryzysowe momenty i cieszyć się stałym rozwojem umiejętności językowych.

Na czym to będzie polegać?

Razem z Tobą będę Tworzyć swój plan rozwoju językowego i tak jak Ty będę przyglądać się swoim postępom, sukcesom i porażkom. Mam nadzieję, że moje założenia będą dla Ciebie inspiracją i motywacją. Będę też proponować Ci różnorodne aktywności językowe na każdy miesiąc.

Twój Rok z językiem

Każdy z nas jest inny i znajduje się w specyficznym miejscu rozwoju językowego. Twoje doświadczenia, upodobania i styl życia wymagają indywidualnego planu, dzięki któremu osiągniesz zamierzone efekty. Planuj swój rozwój w zgodzie z sobą, swoimi zainteresowaniami, dyspozycyjnością, sytuacją w życiu zawodowym i rodzinnym oraz celem, jaki chcesz osiągnąć po Roku z językiem. Jeśli zamierzasz w tym roku znacząco podnieść swoje kwalifikacje językowe i na przykład zdać egzamin, prawdopodobnie będziesz musiał narzucić sobie szybkie tempo i wprowadzić rutynę intensywnej pracy. Jeśli natomiast Twoim celem jest systematyczny ale nie przesadnie angażujący rytm rozwojowy, Twoje aktywności będą mogły zamknąć się w kilkunastominutowych seriach kilka razy w tygodniu.

Styczeń w Roku z językiem

Na początku projektu proponuję Ci eksplorowanie znajomych terenów nauki języka. Sięgnij pamięcią wstecz i przemyśl kwestię Twoich ulubionych czynności językowych. Wróć wspomnieniami do bardziej lub mniej odległych w czasie kursów językowych, szkolnej edukacji lub samodzielnej nauki i pomyśl jaka aktywność sprawiała Ci wyjątkową frajdę. Przywołaj wszystkie pozytywne skojarzenia ze swoim nauczycielem, podręcznikiem, aplikacją, czy rodzajem ćwiczenia, które wykonywałeś. Pomyśl, czego Ci potrzeba, abyś mógł poczuć się tak samo jak wtedy. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się tego języka lub trudno Ci odnaleźć w pamięci jakiekolwiek pozytywne wspomnienia z nim związane, przeanalizuj pozytywne doświadczenia dotyczące uczenia się w ogóle. Jestem pewna, że odnajdziesz metody, do których chciałbyś wrócić. Jakie ćwiczenie możesz wykonać? Czego będziesz do tego potrzebował? Kto może Ci w tym pomóc? Następnie spróbuj obudować wokół tej aktywności plan na naukę języka w styczniu.

Mój styczeń w Roku z językiem

Zacznę od moich ulubionych aktywności językowych:

  • W czasach szkolnych lubiłam pracę z podręcznikiem. Dobrze kojarzy mi się czytanie tekstów i wykonywanie ćwiczeń, które ich dotyczą. Zawsze lubiłam też notować. Zgrabne notatki we własnym zeszycie były dla mnie odzwierciedleniem tego, co już potrafię. Dodatkowo, tworząc notatki powtarzałam sobie słowa, zwroty, konstrukcje zdaniowe i wszystkie elementy językowe, nadając im własną formę, ubierając w swoje kolory i obrazy. Tak, chyba zawsze byłam mistrzynią notowania.
  • W dotychczasowej samodzielnej nauce dużą radość sprawiało mi korzystanie z fiszek, zarówno papierowych, jak i elektronicznych.
  • Ważnym dla mnie elementem około językowym zawsze były materiały z których korzystałam. Musiały być atrakcyjne wizualnie, żeby zachęcić mnie do pracy. To miało duże znaczenie szczególnie na początku każdego roku szkolnego, kursu akademickiego czy samodzielnego wyzwania językowego.

Mój styczeń to powrót do nauki po przerwie. Przez ostatnie miesiące język francuski oczekiwał na półce, więc rodzi się we mnie duża potrzeba odświeżenia wiadomości, które miałam. To jest mój cel, który zrealizuję do końca lutego. W styczniu będę powtarzać wiadomości zgodnie ze wspomnianymi ulubionymi technikami.

Po pierwsze, odkurzę dotychczasowe materiały do nauki (podręczniki, zeszyty, płyty CD). Będę przeglądać i uzupełniać swoje notatki, dopisując do nich informacje, które potrzebuję zapisać w pamięci. Poświęcę na to 20 minut trzy razy w tygodniu. Powrócę do fiszkowania, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, używając zestawów i aplikacji, z których korzystałam dotychczas (można je znaleźć tutaj). Poświęcę na to 15 minut w pozostałe dni tygodnia.

Blogowy styczeń

Na blogu pojawi się w styczniu kolejny wpis z serii Jak przygotować się do… W mojej głowie dojrzewają jeszcze dwa tematy, zainspirowane przez jedną książkę i jeden webinar dla nauczycieli języka angielskiego, w którym ostatnio brałam udział.

Jestem Ciekawa jak będzie wyglądał Wasz styczeń w Roku z językiem. Powodzenia i do zobaczenia w lutym.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!