Zeszłoroczny urlop spędziłam na jednej z greckich wysp. Nie znam języka greckiego, ale właściwie wszędzie bez większych problemów dogadałam się po angielsku. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie nauczyła się kilku podstawowych greckich zwrotów, którymi mogłam zyskać sympatię tubylców, witając się z nimi, pozdrawiając lub dziękując za pomoc. Nieocenione okazało się wykorzystanie melodii znanej piosenki do zapamiętania tych wyrażeń. W tę melodię wkomponowałam słowa, które chciałam zapamiętać i śpiewałam sobie ją pod nosem kilka razy dziennie od pierwszego dnia urlopu. Do nucenia włączył się również mój mąż. Wyrażenia tak mocno wbiły nam się w pamięć, że nawet dziś potrafimy je bezbłędnie powtórzyć.
Muzyka i języki obce to doskonałe połączenie. Nic dziwnego, że tak często wykorzystuje się piosenki i śpiew, szczególnie w uczeniu dzieci. Dzięki melodii, rytmowi i rymom łatwiej jest zapamiętać słowa, a słuchanie muzyki i śpiew lub taniec sprawiają, że nauka jest przyjemna. Uczenie się przez muzykę nie jest jednak zarezerwowane tylko dla dzieci. Każdy z nas może zaobserwować, że jeśli często słyszy piosenkę w radio, albo jest ona wykonywana przez nasz ulubiony zespół muzyczny, który regularnie gości na naszych listach odtwarzania, tekst utworu sam zapisuje się w naszej pamięci. Uczymy się go nieświadomie i czerpiemy z tego przyjemność. Dlaczego więc nie wykorzystać swoich ulubionych utworów do nauki języka?
Oto kilka ćwiczeń, dzięki którym nie tylko szybko nauczysz się tekstu piosenki, która Ci się podoba, ale również zadbasz o swój rozwój językowy. Wybierz ćwiczenie na swoim poziomie zaawansowania i czerp przyjemność z nauki.
Ćwiczenie dla zaawansowanych:
1. Posłuchaj całego utworu i spróbuj streścić, o czym mówi. Koniecznie ubierz streszczenie w słowa w języku obcym. Możesz opowiedzieć o tym komuś lub zapisać.
2. Słuchając utworu powtórnie, zatrzymuj nagranie, po usłyszeniu krótkich fragmentów i spróbuj samodzielnie spisać tekst.
3. Posłuchaj jeszcze raz całego utworu, skupiając swoją uwagę na fragmentach, które sprawiły Ci trudności na wcześniejszym etapie ćwiczenia. Uzupełnij brakujące elementy spisanego tekstu.
4. Znajdź słowa piosenki na stronie internetowej wykonawcy lub w internetowym katalogu tekstów piosenek. Sprawdź, czy w Twoim tekście nie brakuje żadnych elementów i czy nie ma w nim błędów ortograficznych.
5. Podkreśl wyrażenia lub słowa w języku obcym, których wcześniej nie znałeś. Dowiedz się, co oznaczają i pomyśl o sytuacji, w której mógłbyś ich użyć.
6. Przetłumacz samodzielnie cały tekst piosenki.
7. Posłuchaj tej piosenki po kilku dniach. Upewnij się, że wciąż pamiętasz znaczenie podkreślonych słów i wyrażeń.
Ćwiczenie dla średnio-zaawansowanych:
1. Posłuchaj całego utworu i określ charakter tekstu. Zastanów się, czy jest radosny, czy melancholijny, opowiada historię, czy jest zbiorem przemyśleń autora. Możesz spróbować streścić go w języku polskim.
2. Posłuchaj piosenki jeszcze raz, zatrzymując nagranie po usłyszeniu krótkich fragmentów. Postaraj się wypisać słowa, zwroty lub całe wersy, które słyszysz dokładniej. Nie bój się zgadywać.
3. Powtórnie wykonaj drugi etap ćwiczenia.
4. Znajdź słowa piosenki na stronie internetowej wykonawcy lub w internetowym katalogu tekstów piosenek. Sprawdź, czego brakuje w Twojej wersji. Uzupełnij brakujące elementy i popraw błędy.
5. Podkreśl wyrażenia lub słowa w języku obcym, których wcześniej nie znałeś. Sprawdź, co oznaczają. Mogą być to wyrażenia kolokwialne lub elementy slangu, więc jeśli nie potrafisz odnaleźć ich znaczenia w słownikach, zapytaj na forum językowym, poproś o pomoc swojego nauczyciela albo znajomego obcokrajowca.
6. Posłuchaj całego utworu jeszcze raz, zwracając szczególną uwagę na wymowę podkreślonych elementów. Powtórz je na głos za wykonawcą.
7. Spróbuj samodzielnie przetłumaczyć tekst piosenki.
8. Słuchaj tego utworu przynajmniej raz dziennie przez kilka dni. Jeśli chcesz, możesz śpiewać razem z wykonawcą. Za każdym razem upewnij się, że wciąż pamiętasz znaczenie wyrażeń. Jeśli nie, zajrzyj do swoich notatek.
Ćwiczenie dla początkujących:
1. Znajdź słowa piosenki na stronie internetowej wykonawcy lub w internetowym katalogu tekstów piosenek. Posłuchaj utworu, śledząc tekst piosenki.
2. Podkreśl w tekście słowa, które już znasz. Spróbuj samodzielnie wymówić je na głos. Sprawdź, czy wymawiasz je poprawnie, wsłuchując się powtórnie w słowa w nagraniu. Jeśli tekst nagrania jest zbyt szybki, żeby dokładnie wysłuchać brzmienia wymowy, posłuchaj wymowę tego słowa, korzystając ze słownika internetowego.
3. Sprawdź znaczenie słów, które brzmią znajomo, ale nie jesteś pewien, co oznaczają. Zapisz znaczenie nad tekstem.
4. Spróbuj określić charakter piosenki. Zastanów się, czy jest radosny, czy melancholijny. Przypatrz się słowom, które często się w nim powtarzają i pomyśl, o czym jest piosenka.
5. Znajdź tłumaczenie tekstu w katalogu tekstów piosenek. Sprawdź, czy dobrze odgadłeś charakter i temat utworu. Pamiętaj, że zazwyczaj tłumaczenia piosenek obcojęzycznych przesyłane są przez anonimowych internautów, a nie profesjonalnych tłumaczy czy znawców języka. Dlatego mogą się w nich pojawić błędy lub nieścisłości. W razie wątpliwości, zapytaj nauczyciela lub inną osobę, która dobrze zna język obcy.
6. Słuchaj tego utworu przynajmniej raz dziennie przez kilka dni. Spróbuj śpiewać razem z wykonawcą. Za każdym razem upewnij się, że wciąż pamiętasz znaczenie słów, które podkreśliłeś w tekście.