0
Nauka języka Słownictwo

Sposób na słówka dla zapracowanych

blog o nauce języków

My, what a busy week! Czasami bywa właśnie tak, że przez cały tydzień jesteś na wysokich obrotach. Zamiast dbać o swój nieustanny rozwój językowy, marzysz o tym, żeby wreszcie się wyspać. Zmęczenie może wziąć górę nad Twoim wolnym czasem, ale nie musi zwyciężyć z nauką języka. Mamy na to swoje sposoby. Wystarczy tylko właściwe hasło.

To ćwiczenie pozwoli Ci nauczyć się jednego słowa lub wyrażenia dziennie. Wystarczy, że dojdzie do sprzężenia nauki z dowolną rutynową czynnością, którą wykonujesz kilkukrotnie w ciągu dnia. Może to być sprawdzanie skrzynki mailowej, uruchamianie silnika samochodowego lub nawet prozaiczna wizyta w toalecie.

Zidentyfikuj w swojej codzienności czynność, którą wykonujesz wielokrotnie, niezależnie od tego jak jesteś zajęty. Wyobraź sobie, że możesz wykonać tę czynność tylko jeśli pamiętasz do niej hasło, którym jest nowy zwrot lub słowo w języku obcym. Na karteczce typu post-it zapisz podpowiedź, czyli polski odpowiednik hasła. Na odwrocie możesz zapisać też samo hasło. Przyklej karteczkę na desce rozdzielczej samochodu, komputerze lub drzwiach do toalety. Karteczka będzie Ci przypominała o konieczności podania hasła, najlepiej na głos, tuż przed wykonaniem rutynowej czynności. Jeśli je zapamiętałeś, możesz wykonać czynność. Jeśli nie, spójrz na drugą stronę karteczki, przeczytaj hasło i powtórz je kilkukrotnie. Za każdym razem, gdy będziesz wykonywał tę czynność, pamiętaj o podaniu hasła.

Hasło jest nienaruszalne. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że świetnie je pamiętasz, mimo wszystko powtarzaj je do końca dnia. W ten sposób upewnisz się, że gruntownie zapisało się w Twojej pamięci. Kolejnego dnia możesz wprowadzić nowe hasło. Jeśli jednak rano okazuje się, że nie pamiętasz hasła z poprzedniego dnia, zostaw je na kolejne 24 godziny.

Wykonaj to ćwiczenie, a przekonasz się, że nauka języka jest możliwa nawet podczas wyjątkowo trudnego tygodnia.

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply
  Janusz
  20 kwietnia 2015 at 23:04

  Świetny pomysł, Weronika! Podoba mi się zwłaszcza traktowanie słowa jako hasła – taka “gamification” (jak to się mówi po polsku?) może zdziałać cuda, jeśli chodzi o motywację 🙂

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   21 kwietnia 2015 at 13:02

   O tak, grywalizacja jest super!

 • Reply
  Uczę się francuskiego
  21 kwietnia 2015 at 22:28

  Ale super pomysł! Ja się uczę francuskiego (hmm.. jakby jeszcze nie było jasne po moim podpisie 😉 ) i mam czasami takie słówko, że nie mogę za nic w świecie go zapamiętać. Jestem żarłokiem i podjadaczem, chyba sobie zrobię hasło na lodówkę lub szafkę z chipsami… Albo lepiej, na samej torebce z chipsami! I za każdym razem, kiedy będę brać kolejnego chipsa będę musiała powtórzyć słówko, hihi.

  • Reply
   Weronika Sokołowska
   29 kwietnia 2015 at 11:15

   To się nazywa łączenie przyjemnego z pożytecznym.

 • Reply
  Ucz się języka metodą małych kroków | Language lifestyle
  4 maja 2015 at 15:52

  […] hasło na swoją […]

 • Reply
  Magdalena
  28 sierpnia 2017 at 22:44

  Ja uważam, że słówek należy się uczyć w kontekście a więc w zdaniach. Dobrze jest powtarzac pełne zdanie a nie samo słowo. Czasem uczymy sie trudnego słowka a gdy już je zapamiętamy to zupełnie nie umiemy go użyć. Wówczas zupełnie nie ma to sensu.

  • Reply
   Weronika
   30 sierpnia 2017 at 12:52

   Zgadzam się i sama wielokrotnie o tym pisałam. Zachęcam też do tego, żeby hasło było pełnym zdaniem lub chunkiem. Choć są i takie sytuacje, że potrzebujemy zapamiętać pojedyncze słowa.

 • Reply
  Jak pisać dobre maile po angielsku? – Weronika Sokołowska
  19 stycznia 2018 at 08:04

  […] To jasne, że nie chcesz wciąż używać tylko podstawowych sformułowań w swoich tekstach. Pierwszym krokiem do poszerzenia zasobu używanych konstrukcji jest obserwacja języka używanego przez innych, np. w artykułach anglojęzycznych lub w wiadomościach mailowych, które dostajesz od native speakerów. Jeśli zauważysz jakieś ciekawe wyrażenie zanotuj je koniecznie i spróbuj zapamiętać. Zapisz je w kalendarzu do nauki słówek lub ucz się metodą hasłową. […]

Leave a Reply