The Polyglot Project

blog o nauce języków

Jednym z postów cieszących się największym zainteresowaniem czytelników Language Lifestyle był artykuł o poliglotach. Pora przyjrzeć się jeszcze bliżej metodom nauki języków, jakie stosują prawdziwi pasjonaci i eksperci w tej dziedzinie. Niedawno jeden z czytelników bloga wysłał mi link do bardzo ciekawego projektu „The Polyglot Project”, którego pomysłodawca, Claude Cartaginese, postanowił zebrać doświadczenia poliglotów z całego świata w jednym darmowym ebooku.

Claude podzielił się pomysłem na projekt w filmie na swoim kanale YouTube. Poprosił innych YouTube’erów i blogerów uczących się języków obcych o opisanie swojej drogi rozwoju językowego. Ostatecznie projekt ujrzał światło dzienne jako zbiór 43 historii z całego świata. W projekcie wzięły udział osoby uczące się od kilku do kilkunastu języków. Każda opowieść jest inna i, co okazuje się bardzo podnoszące na duchu, nie brakuje w nich porażek. Niektórzy autorzy piszą o długich latach szkolnych spędzonych nad językami, w których nigdy nie doszli do poziomu komunikatywnego. Opowiadają o językach, które porzucili, aby wrócić do nich po latach. Brzmi znajomo? W każdej historii mowa jest o ciężkiej pracy i długich godzinach nauki z książkami, ale również o fantastycznych przygodach i znajomościach nawiązanych wyłącznie dzięki umiejętności komunikacji w językach obcych. Cały zbiór opowieści to doskonałe źródło motywacji dla każdego uczącego się języka obcego.

Ebook jest darmowy i dostępny na blogu prowadzonym przez Claude’a. Jest napisany w całości w języku angielskim, więc może posłużyć również jako materiał do nauki, zwłaszcza, że niedługo po powstaniu ebooka Claude, w towarzystwie innego poligloty, Davida Mansaraya, postanowili przeprowadzić serię wywiadów z współautorami projektu i publikować je w formie podcastów na swoich blogach (dostępne tutaj). Można więc słuchać nagrania i śledzić transkrypcję, co otwiera wiele możliwości ćwiczenia. O tym jak można ćwiczyć z podcastami napiszę szczegółowo już wkrótce. Tymczasem, miłego czytania/słuchania!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!