Dobry plan to podstawa

blog o nauce języków

Jeżeli jesteś tutaj, to oznacza, że masz marzenie, czyli cel, do którego chcesz dążyć. Pewnie gdybym zapytała Cię, po co chcesz się uczyć języka obcego, nie musiałbyś długo zastanawiać się nad odpowiedzią. Zatem najważniejsze za nami. Cel jest niezbędny w procesie nauki. Trzeba go tylko dobrze wykorzystać.

A journey of a thousand miles begins with a single step

Cel większości moich uczniów to umiejętność płynnego, swobodnego i bezbłędnego komunikowania się w języku obcym. Osiągnięcie takiego poziomu umiejętności językowych wymaga sporo czasu i pracy. Jednak zazwyczaj już po krótkim okresie kilku lub kilkunastu tygodni napotykamy na pierwsze kryzysy, bo wypatrując niecierpliwie pojawienia się tej łatwości wyrażania się i dyskutowania w języku obcym, nie zauważamy drobnych postępów, które robimy każdego dnia. Dlatego też musimy stawiać sobie małe cele, które możemy realizować w krótkim czasie, kontrolować postępy w nauce i móc cieszyć się własnymi sukcesami.

Wyznacz sobie tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc na przyswojenie danej małej partii materiału. Może to być siedemdziesiąt słów do nauczenia w ciągu tygodnia (dziesięć słów dziennie to nie brzmi przerażająco prawda?), albo dwa tygodnie na przyswojenie formy i kontekstu używania danej konstrukcji lub czasu gramatycznego. Zaplanuj sobie ten krótki czas, ustal w zgodzie ze swoimi innymi obowiązkami, ile razy w tygodniu i ile czasu możesz poświęcić na naukę i powtarzanie. Po upływie wyznaczonego czasu sprawdź się. Kiedy uda Ci się osiągnąć to, co sobie zaplanowałeś pochwal się znajomym, rodzinie lub nauczycielowi. Nagradzaj się za każdy mały sukces.

A oto jaki powinien być Twój krótkoterminowy cel:

Make it possible

Sam najlepiej wiesz ile czasu i energii jesteś w stanie wygospodarować na naukę języka w każdym tygodniu. Znając swój rytm pracy, rozkład zajęć w szkole czy na uczelni możesz ocenić  dokładnie w które dni i jak dużo czasu możesz poświęcić językowi tak, aby nie zaniedbać innych obowiązków. Dodatkowo, realizowanie Twojego celu nie może przekraczać Twoich racjonalnych możliwości, np. nie jesteś w stanie opanować trudnych zagadnień gramatycznych, jeżeli brakuje Ci podstawowej wiedzy. Dostosuj więc swój cel do swoich możliwości, a unikniesz rozczarowań.

Uwaga: Uczymy się na własnych błędach. Jeżeli okaże się, że przeliczyłeś swoje możliwości, nie załamuj rąk. Wydłuż termin wykonania zadania, albo zmniejsz nieco zakres materiału do nauczenia. Z czasem poznasz siebie lepiej i wyznaczanie kolejnych realnych celów nie będzie problemem.

Be ambitious

Nie spoczywaj na laurach. Nauka jednego słówka tygodniowo to, co prawda, zawsze coś, ale osiągnięcie płynności i swobody mówienia zajmie Ci tym tempem całe życie. Po raz kolejny: poznaj siebie. Zaobserwuj ile jesteś w stanie się nauczyć w krótkim terminie tygodnia lub dwóch i podnieś nieco poprzeczkę, a radość z osiągniętego celu będzie jeszcze większa.

Check yourself

Mierz postępy inną miarą niż: „na oko” albo „tak czuję”. Niech to będzie określona liczba słówek lub zwrotów do nauki i niech to będzie sprecyzowany dział gramatyczny. Dokładnie określ liczbę ćwiczeń do wykonania, tekstów do przeczytania i audycji do wysłuchania. W ten sposób będziesz mógł, bez pobłażania sobie stwierdzić, czy Ci się udało i znaleźć przyczyny ewentualnych niedociągnięć.

 

Jaki jest Twój pierwszy krótkoterminowy cel?

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!