Ponieważ artykuł dotyczący siły nawyku spotkał się ze wzmożonym zainteresowaniem i Waszą ciekawością, postanowiłam poruszyć jeszcze jedną kwestię związaną z nawykami. Każdy z nas bowiem jakieś ma. Są wśród nich takie, które towarzyszą nam od lat, jak i te, które dopiero się kształtują. Jedne i drugie można wykorzystać do nauki języka obcego.
Od czego zaczynasz dzień?
Jakie strony internetowe odwiedzasz tuż po włączeniu komputera?
Jakie artykuły regularnie przeglądasz?
Bez których blogów nie możesz się obejść?
Czego słuchasz w drodze do domu?
Co czytasz?
O czym rozmyślasz?
Jaka jest Twoja wieczorna rutyna?
Odpowiadając na powyższe pytania przekonasz się które czynności wykonujesz nawykowo. One porządkują Twój dzień i nadają mu przyjaznego charakteru. Teraz pora na kolejne pytanie: czy sądzisz, że jedną z tych nawykowych czynności mógłbyś wykonywać używając języka obcego? Jeśli masz wątpliwości jak to zrobić, podam Ci kilka przykładów.
Blogi, newsy, artykuły: W zakładkach przeglądarki internetowej, na polubionych profilach na Facebooku i wśród aplikacji w telefonie masz na pewno strony, które regularnie śledzisz. Gdybyś zastąpił co najmniej jedną z nich jej obcojęzycznym odpowiednikiem, nawykowo, a więc systematycznie podtrzymywałbyś kontakt z materiałem rozwijającym Twoje umiejętności językowe.
Radio, muzyka, podcasty: Jeśli słuchając radia masz dostęp do strony internetowej lub aplikacji radiowej, możesz w prosty sposób przełączyć się, choćby na chwilę na zagraniczny kanał radiowy. Nawet słuchanie reklam i krótkich komentarzy speakera przybliża Cię do Twojego celu językowego. Jeśli nie masz takiej możliwości w sytuacjach, w których słuchasz muzyki, poświęć chwilę na słuchanie zagranicznych wykonawców i postaraj się wsłuchać w słowa piosenek. To nie zawsze jest proste, ale przynosi dużą satysfakcję, gdy wreszcie rozumiesz o czym śpiewają.
Filmy, programy, kanały YouTube: Skoro każdego dnia relaksujesz się przed telewizorem, albo wykonujesz prace domowe oglądając seriale lub filmy na ulubionych kanałach YoutTube, zacznij oglądanie od krótkiej sesji z materiałem językowym. Znalezienie obcojęzycznego odpowiednika ulubionego serialu nie powinno sprawić Ci kłopotu. Może wystarczy przełączyć się na wersję bez polskiego lektora?
Rutynowe czynności: Wykonywanie rutynowych czynności, takich jak przygotowywanie posiłków czy pokonywanie drogi do pracy to świetna okazja na włączenie języka obcego w tłumaczenie swoich myśli, czyli living translation, o którym pisałam więcej tutaj.
Powiązanie istniejącego nawyku z inną czynnością, lub zastąpienie go innym nawykiem jest procesem znacznie łatwiejszym niż kształtowanie zupełnie nowych nawyków. Wykorzystanie tej zasady do systematycznej nauki języka obcego może mieć spektakularne skutki dla Twoich umiejętności językowych. Pomyśl który ze swoich nawyków mógłbyś wykorzystać jako pomoc w systematycznych ćwiczeniach językowych.