Czytamy czasopisma

blog o nauce języków

Jaki jest Twoje ulubione czasopismo? Coś o modzie, plotkach, polityce czy sporcie? Dlaczego nie połączyć zainteresowań z nauką języka? Wybór prasy, jaki oferują nam kioski i księgarnie jest ogromny, nie mówiąc już o zasobach Internetu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Kupujemy, prenumerujemy, czytamy i uczymy się, moi mili!

Czasopisma językowe

W tej pierwszej grupie znajdują się czasopisma, które zostały stworzone po to, aby pomagać w nauce języka. Artykuły są opatrzone wyjaśnieniami trudniejszych słów i zwrotów, a język jest dostosowany do określonego poziomu od A1 do C2. Zazwyczaj w jednym numerze można znaleźć przekrój tekstów na różnych poziomach, aby mogli nich skorzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Można jednak spotkać też pozycje dostosowane do jednego poziomu. Większość z nich daje możliwość odsłuchania tekstów w wersji audio na stronie internetowej wydawnictwa. Niektóre posiadają też zestawy ćwiczeń na słownictwo, teksty piosenek i wskazówki gramatyczne. Tematyka artykułów jest bardzo różnorodna, od kultury i historii danego obszaru językowego, po aktualne wydarzenia ze świata i wywiady z gwiazdami. Można również znaleźć czasopisma tematyczne i skierowane do konkretnej grupy odbiorców, np. dzieci, młodzieży szkolnej lub osób zainteresowanych światem biznesu. Cena jednego numeru to, w zależności od tytułu, od 10 do 20zł. Niektóre wydawnictwa wyprzedają na stronach internetowych starsze numery w niższej cenie. Czasopisma językowe można kupić w dobrze zaopatrzonych kioskach, księgarniach i oczywiście w Internecie. Niestety wybór dostępnych w Polsce czasopism językowych jest dość ograniczony do tych najbardziej popularnych języków, jak angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i rosyjski.

Przed zakupem lub prenumeratą polecam odwiedzenie stron wydawnictw, gdzie można przejrzeć przykładowe numery online i zapoznać się z tematyką artykułów:

http://www.magazines.ettoi.pl/

http://www.larevistaespanola.pl/

http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html

Czasopisma zagraniczne

Ta propozycja skierowana jest do nieco bardziej zaawansowanych użytkowników języków obcych. To po prostu czasopisma tworzone dla native speakerów, a więc nie znajdziemy tam glosariuszy ze słówkami, ćwiczeń i podziału artykułów ze względu na poziom trudności. Jednak na pewnym etapie warto zmierzyć się z autentycznym materiałem i przeczytać coś, co czytają obcokrajowcy. Takie ćwiczenie wiele nam powie o tym, w jakim punkcie rozwoju językowego jesteśmy. Nie trudno odgadnąć, że w tym wypadku tematyka jest bardzo szeroka. Możemy wybrać czasopismo, które pasuje do naszych zainteresowań. Gorzej jest z dostępnością. W Empiku można dostać kilka sztandarowych pozycji z różnych krajów. Inne można dostać lub zamówić w niektórych, dobrze wyposażonych księgarniach językowych. Jest to też niemały wydatek, w zależności od tytułu, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za numer.

Czasopisma online

Wreszcie coś dla tych, których nie przyciągają czasopisma w papierowej wersji, lub dostęp do czasopism z ich branży lub w języku, którego się uczą jest drastycznie ograniczony. Jeśli lubisz czytać artykuły na urządzeniach mobilnych lub na ekranie komputera, zajrzyj na strony internetowe ulubionych tytułów. Duża część z nich jest dostępna za darmo. Niektóre pozycje wymagają prenumeraty online, czyli dostęp do treści trzeba sobie po prostu wykupić. Ogromną przewagą prasy internetowej, nad papierową jest dostęp do najbardziej specjalistycznych periodyków naukowych jakie istnieją. Każdy może przeczytać najnowsze badania i komentarze światowej sławy specjalistów w dowolnej dziedzinie i w dowolnie wybranym języku. Źródłem informacji na ten temat są biblioteki online, które dają nam dostęp do ogromnej bazy prasy internetowej ze świata. Tutaj przyda się sprawność w wyszukiwaniu źródeł w sieci, ale jestem przekonana, że i z tym poradzi sobie każdy czytelnik zmotywowany do rozwoju umiejętności językowych i nie tylko.

Na koniec kilka moich ulubionych czasopism online:

http://www.entrepreneur.com/

http://www.theguardian.com/uk

http://www.newyorker.com/

http://elpais.com/

http://www.eltiempo.com/

 

Chcesz udostępnić? Super!

Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!