W poprzednim poście pisałam o tym jak nauka może i powinna być przyjemna. Dziś dla równowagi wspomnę o tym, że czasami bywa również męcząca. Trochę się zastanawiałam, czy taki post w ogólne powinien się pojawić na Language Lifestyle. Doszłam do wniosku, że motywowanie do nauki i pokazywanie sposobów na osiągnięcie celów językowych nie mnie odsunąć od prawdy, a prawda jest taka, że czasami każdy z nas jest zmęczony i czasami każdemu przydaje się przerwa. Hej, zmęczeni i wątpiący! Odłóżcie materiały językowe, zamknijcie oczy, weźcie głęboki oddech i zafundujcie sobie wakacje od języka.
Czy ja oszalałam? Większość moich uczniów to osoby, które z różnych przyczyn zrobiły sobie przerwę, która ostatecznie przeciągnęła się do kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Zawsze żałują, że nie utrzymywali stałego kontaktu z językiem. Zawsze też czują się źle ze świadomością, że ich umiejętności komunikacyjne są nieporównywalnie gorsze od stanu rzeczy sprzed przerwy. Dlaczego, wiedząc o tym, jakie spustoszenie w głowie powoduje niewinna z pozoru przerwa, miałabym zachęcać kogoś do odstawienia swojego rozwoju osobistego na później? Wbrew pozorom właśnie po to, aby uniknąć takiego scenariusza.
Zdaję sobie sprawę z tego, jak różne sytuacje życiowe, w których się znajdujemy mogą sprawić, że zamiast radości z dbania o własny rozwój czujemy frustrację, znużenie i zwątpienie w sens dalszej nauki. Kiedy w pracy trwa dopinanie projektów, dzieciaki chorują, a samochód odmawia posłuszeństwa, ostatnie o czym chcesz słyszeć to czerpanie radości z nauki języka obcego. Podobne zniechęcenie może pojawić się jako naturalne następstwo kilkumiesięcznej nauki. Jedną z metod podniesienia poziomu motywacji do dalszej pracy i obudzenia w sobie głodu rozwojowego jest czas regeneracji – przerwa.
Przerwa to nie to samo co porzucenie nauki. W moim rozumieniu jest chwilowa i zakłada wznowienie pracy. Przerwę powinno się zaplanować i przeprowadzić z absolutnym spokojem. Musisz określić dokładny czas na regenerację. Nie planuj przerwy krótszej niż dwa tygodnie, ani dłuższej niż miesiąc. Tak krótki okres nie pozwoli Ci się przyzwyczaić do nowego stylu życia bez języka obcego, ale z pewnością sprawi, że zatęsknisz za dobrym nawykiem. Zaznacz w swoim kalendarzu dzień powrotu i zaakceptuj fakt, że do tego czasu jesteś na językowych wakacjach. Po upływie terminu przerwy po prostu wróć do nauki. Gwarantuję Ci, że powrót będzie satysfakcją, a Twoja dalsza praca okaże się zdecydowanie bardziej efektywna.