Gotowi do startu?

blog o nauce języków

 

Dziś pierwszy dzień września. Myślę, że większości z nas przywodzi na myśl pierwszy dzień szkoły, a więc nową rutynę, obowiązki i wyzwania. Może tak jak ja tęsknicie choć trochę za dziecięcą ekscytacją przed tym co przyniesie kolejnych dziesięć miesięcy, za zapachem nowych podręczników, które przeglądane po raz pierwszy zawsze budzą zaciekawienie i za dbaniem o to, żeby pierwsza strona nowego zeszytu była wyjątkowo starannie zapisana. Bez względu na to jakie trudności przynosiły kolejne miesiące, wrzesień zawsze był pozytywnym czasem. Dlatego właśnie teraz proponuję Wam powrót do czasów dzieciństwa i podjęcie nowego wyzwania językowego, tak jakbyście rozpoczynali nowy rok szkolny.

 1. Jak każdą podróż, nową przygodę z językiem obcym należy rozpocząć od określenia celu. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytania:
 • Co chcę osiągnąć?
 • Do czego potrzebuję języka obcego?
 • W jakich sytuacjach chciałbym go używać?
 • Co chciałbym potrafić zrobić przy pomocy tego języka?
 1. Jeśli określiłeś swój cel, koniecznie go zapisz. Zastanów się też ile czasu potrzebujesz na jego realizację. Łatwiej będzie Ci to określić, jeśli podzielisz swój cel na mniejsze kroki. Każdy z nich będzie dla Ciebie punktem odniesienia w stosunku do miejsca, w którym jesteś teraz. Pomyśl dobrze, jaką drogę będziesz musiał przebyć, zanim osiągniesz to, o czym marzysz. Możesz też poprosić o podzielenie się swoimi doświadczeniami kogoś, kto już ten trud ma za sobą. Zbierz dobry wywiad wśród znajomych, a będziesz mógł stworzyć dla siebie unikalną mapę prowadzącą do Twojego celu. Właściwie, dlaczego nie miałbyś nanieść jej na papier? Graficzne przedstawienie poszczególnych etapów drogi do celu pomoże Ci śledzić postępy, a to niezwykle ważne w nauce języka obcego.
 1. Zaplanuj swój pierwszy krok. W tym celu znów polecę Ci zadanie sobie kilku istotnych pytań:
 • Co możesz zrobić w najbliższym tygodniu?
 • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę?
 • Czego będziesz potrzebował, aby zacząć?
 • Kto może Ci pomóc w realizacji tego planu?
 • Jakich narzędzi możesz użyć?
 • Jak sprawdzisz, czy dobrze wykonałeś zadanie?

O trzech powyższych punktach pomyśl już dziś. Od jutra rozpocznij realizację. Będę Ci towarzyszyć na Twojej drodze z moim własnym celem językowym. To będzie dobry start w nowe wyzwanie. Powodzenia!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!