Jak wziąć udział w wyzwaniu językowym “bez napisów”?

wyzwanie bez napisów

Na blogu pojawiło się sporo materiałów dotyczących uczenia się angielskiego przez oglądanie seriali. Tym razem nie chcę już opisywać proponowanej przeze mnie metody pracy z serialem anglojęzycznym, ale chcę zaprosić Cię do wypróbowania jej na własnej skórze. Jeśli weźmiesz udział w wyzwaniu, przeprowadzę Cię przez serial jako materiał językowy. Pokażę Ci jak możesz z niego skorzystać i jak czerpać radość z oglądania ze zrozumieniem bez konieczności posługiwania się napisami w jakimkolwiek języku. Jeśli jeszcze nie wiesz jak wziąć udział w wyzwaniu, przychodzę z pomocą.

Wybrałam dla Ciebie serial, od którego warto rozpocząć swoją przygodę z oglądaniem bez napisów. Do każdego odcinka pierwszego sezonu nagrałam lekcję video i przygotowałam materiał PDF. Najlepsze efekty uzyskasz korzystając z obu tych źródeł w opisany poniżej sposób.

1. Obejrzyj lekcję video.

Dzięki niej dowiesz się jakie przydatne zwroty możesz zaczerpnąć z tego odcinka i w jakim kontekście można ich właściwie używać. Przedstawiam je w lekcjach w sposób, który sprzyja ich zapamiętaniu. W kolejnych lekcjach również powtarzamy wyrażenia z poprzednich. Wszystko po to, aby pomóc Ci je utrwalić i dzięki temu wdrożyć do codziennej komunikacji.

W lekcjach video przedstawiam też ciekawostki pozajęzykowe, które pojawiają się w odcinkach a są ściśle związane z kulturą i obyczajowością bohaterów, którzy są obywatelami Stanów Zjednoczonych. Dla rodowitych Amerykanów te elementy są naturalnie zrozumiałe, ale polskiemu odbiorcy może przydać się kilka słów wyjaśnienia.

2. Ściągnij materiały PDF do odcinka

Lekcja video to krótka forma, która nie pozwala na przedstawienie wszystkich słów i wyrażeń, z którymi możesz mieć problem podczas oglądania. Dlatego w moim newsletterze czeka na Ciebie handout z pozostałymi wyrażeniami z odcinka. Najlepiej jest go wydrukować i przeczytać oraz mieć przy sobie podczas oglądania odcinka. Te pozostałe wyrażenia posegregowałam zgodnie z kolejnością w jakiej pojawiają się w serialu, aby łatwiej było Ci się odnaleźć w treści i śledzić wszystkie sceny ze zrozumieniem.

wyzwanie bez napisów

3. Obejrzyj odcinek serialu

Po obejrzeniu lekcji video i zapoznaniu się z materiałem PDF możesz przystąpić do obejrzenia odpowiadającego lekcji odcinka serialu. Pamiętaj, że początki pracy tą metodą mogą być trudne, więc nie spodziewaj się, że od razu zrozumiesz absolutnie wszystko, tak, jakby serial był w Twoim ojczystym języku. Postaraj się nie koncentrować zbytnio na szczegółach, a na śledzeniu najważniejszych wydarzeń w historii bohaterów. Jeśli masz większe problemy ze zrozumieniem kluczowych scen to wróć i obejrzyj je jeszcze raz (lub kilka razy) starając się wsłuchać w słowa bohaterów i domyślić się o co im chodzi.

Mam nadzieję, że wyzwanie będzie dla Ciebie przyjemne i efektywne. Daj znać jak Ci idzie i jak podobają Ci się moje lekcje. Miłego oglądania!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!