0
Czytanie Nauka języka

Jak czytać książki po angielsku?

blog o nauce angielskiego

Pisałam już kiedyś co czytać po angielsku. Wciąż jednak pozostaje pytanie: jak czytać książki w języku obcym, aby jak najwięcej z tego skorzystać? I właśnie o tym dzisiaj słów kilka.

Każdy z nas czyta teksty ojczyste na różne sposoby, w zależności od tego jaki jest cel lektury. Jeśli czytasz trudny tekst naukowy, prawdopodobnie powoli i z dużą uwagą śledziszsłowo po słowie, aby nie umknęła Ci żadna informacja. Kiedy czytasz książkę z interesującą historią, poziom skoncentrowania uwagi na każdym słowie jest mniejszy, bardziej zależy Ci na śledzeniu wydarzeń. Przechodzisz przez kolejne zdania i akapity z uwagą wystarczającą, aby aby nie zgubić wątków, ale jednocześnie nie tracąc tempa, które pozwala szybko poznać kolejne wydarzenia. Każdy sposób czytania spełnia określone założenia i każdy jest dobry i właściwy w odpowiedniej sytuacji, również w przypadku gdy tekst jest w języku obcym.

Łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli spędzanie wolnego czasu z angielskim

Najczęściej, gdy rozpoczynasz czytać książki po angielsku, zależy Ci właśnie na tym, aby zwiększyć częstotliwość kontaktu z językiem i wykorzystać czas na naukę w przyjemny sposób. Największa korzyść w ramach rozwoju językowego przychodzi wówczas wraz z systematyką. Krótko mówiąc, im częściej „zaglądasz” do książki, tym lepiej. Zatem, bardzo ważny jest wybór ciekawej pozycji i nieprzesadne zwracanie uwagi na szczegóły. Pamiętaj, że aby aktywność sprawiała Ci przyjemność musisz śledzić bieg wydarzeń w przedstawionej historii. Aby nie tracić wątków, zadbaj o to, by odstęp czasu pomiędzy czytaniem nie był dłuższy niż kilka dni, a długość czytanego fragmentu nie mniejsza niż kilka stron.

Największą przeszkodą podczas czytania w tym sposobie jest chęć sprawdzania znaczenia każdego napotkanego nieznanego słowa. Przerywanie czytania dekoncentruje i nie pozwala czerpać przyjemności z czytania.O ile bowiem jesteś w stanie zinterpretować brakujące informacje i podążać za biegiem wydarzeń, nie przerywaj lektury! Naprawdę wystarczy, jeśli rozumiesz ok. 60% treści. Nawet jeśli nie czujesz się komfortowo nie będąc pewnym tego czy dobrze rozumiesz treść, nie martw się. To dziwne odczucie zniknie z czasem, gdy przyzwyczaisz się do interpretowania ewentualnych nieścisłości.

Efekt: Dzięki takiemu ćwiczeniu uczysz się rozumieć treść w języku angielskim, pomimo braku zrozumienia wszystkich drobnych elementów. To bardzo ważna umiejętność, która pozwala Ci się komunikować po angielsku bez barier. Dodatkowo, to świetny sposób na wplatanie nauki języka w zwykłą codzienność i wyrabianie dobrych nawyków.

Nauka słownictwa i zagadnień gramatycznych

Czytanie może być sposobem na naukę języka w jej bardziej powszechnym rozumieniu. Dzięki książkom możesz bowiem uczyć się słownictwa i ćwiczyć zagadnienia gramatyczne. Jeśli taki jest twój cel, proces czytania musi być zdecydowanie bardziej analityczny niż podejście opisane powyżej. Sprawdzanie znaczenia napotykanych słów jest cenną lekcją, podobnie jak przyglądanie się temu jak zbudowane są zdania w tekście. Możesz wówczas nie koncentrować się na śledzeniu opisywanej w książce historii, a na poszczególnych elementach tekstu i na sposobie w jaki zostały one użyte.

Jeśli wybierasz taki sposób nauki, ważne jest, aby czytane fragmenty nie były zbyt długie. Odpowiednia długość to, np. jedna strona podczas jednej „sesji czytelniczej”. Jeśli nie przeszkadza Ci pisanie po książce, zdecydowanie notuj na marginesach i zakreślaj odrębnymi kolorami wyrażenia, które chcesz zapamiętać i zdania w konstrukcjach, które chcesz powtórzyć we własnych wypowiedziach. Sprawdzając znaczenie słów zwracaj uwagę również na to w jakim kontekście występują i z jakimi towarzyszami się łączą. Więcej da Ci bowiem nauka zestawień słów niż wyrazów odseparowanych od kontekstu (więcej o tym przeczytasz tutaj). Nie wahaj się zmieniać założeń aktywności i raz zwracać uwagi na słownictwa, a innym razem na konstrukcję zdań. Taka naprzemienna aktywność dodaje więcej różnorodności podejmowanym ćwiczeniom.

Efekt: Ćwicząc w ten sposób poszerzasz zasób słownictwa i poznajesz jak funkcjonują wyrażenia, które być może znasz, ale ich samodzielnie nie używasz. Przy systematycznym powtarzaniu napotykanych w książce słów i zwrotów utrwalone elementy pozostają w Twojej pamięci i przechodzą do Twojego aktywnego słownika, byś mógł ich używać w sytuacji komunikacyjnej.

Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał z obu sposobów na czytanie. Możesz też wybraną książkę czytać najpierw dla przyjemności, a potem analizować szczegóły. Żonglując tymi ćwiczeniami wedle uznania możesz urozmaicić swoją naukę języka i utrzymać swoją motywację na dłużej.

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  Agata
  15 grudnia 2018 at 12:56

  Czytanie to jedna z przyjemniejszych form nauki języka angielskiego. Oba podejścia do czytania są warte uwagi, a najbardziej spodobało mi się ich połączenie, czyli w pierwszej kolejności czytamy dla przyjemności, a później uczymy się słownictwa.

  • Reply
   Weronika
   1 stycznia 2019 at 21:53

   Jasne, że można połączyć oba, ale nie ma też niczego złego w wybraniu jednego sposobu, który w danym momencie jest dla Ciebie najlepszy.

 • Reply
  nina
  20 stycznia 2020 at 13:55

  Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy jak pomaga czytanie czy oglądanie filmików po angielsku. Dużo pomaga także zmiana nastawienia, ja męczyłam się z angielskim kilka dobrych lat. Do czasu kiedy zaczęłam się uczyć angielskiego METODĄ DZIECKA – dzięki tej metodzie zmieniło się dużo w mojej nauce i moim nastawieniu.
  Teraz rozmawiam dużo z native speakerami na początku było trudno się przełamać, ale z czasem jest super. Polecam iść moją drogą.

Leave a Reply