Jak czytać książki po angielsku?

blog o nauce angielskiego

Pisałam już kiedyś co czytać po angielsku. Wciąż jednak pozostaje pytanie: jak czytać książki w języku obcym, aby jak najwięcej z tego skorzystać? I właśnie o tym dzisiaj słów kilka.

Każdy z nas czyta teksty w języku ojczystym na różne sposoby, w zależności od tego jaki jest cel lektury. Jeśli czytasz trudny tekst naukowy, prawdopodobnie powoli i z dużą uwagą śledzisz słowo po słowie, aby nie umknęła Ci żadna informacja. Kiedy czytasz książkę z interesującą historią, poziom skoncentrowania uwagi na każdym słowie jest mniejszy, bardziej zależy Ci na śledzeniu wydarzeń. Przechodzisz przez kolejne zdania i akapity z uwagą wystarczającą, aby nie zgubić wątków, ale jednocześnie nie tracąc tempa, które pozwala szybko poznać kolejne wydarzenia. Każdy sposób czytania spełnia określone założenia i każdy jest dobry! w odpowiedniej sytuacji. Tak samo jest w przypadku gdy tekst jest w języku obcym.

Łączenie przyjemnego z pożytecznym

Jednym ze sposobów na naukę języka przez książki jest czytanie „dla historii”, a właściwie dla przyjemności. Bardzo ważny jest wówczas wybór ciekawej pozycji i… nieprzesadne zwracanie uwagi na szczegóły. Dlaczego? Bo koncentrowanie się na pojedynczych słowach sprawia, że tracimy wątki historii i radość czytania. Nie sprawdzaj znaczenia każdego pierwszy raz napotkanego słowa. O ile jesteś w stanie zinterpretować brakujące informacje i podążać za biegiem wydarzeń, nie przerywaj lektury! Naprawdę wystarczy, jeśli rozumiesz ok. 60-70% treści. Resztę podpowie Ci wyobraźnia. Nawet jeśli nie czujesz się komfortowo nie będąc pewnym tego czy dobrze rozumiesz treść, nie martw się. To dziwne odczucie zniknie z czasem. To naprawdę działa.

Kiedy czytasz w ten sposób, pamiętaj by odstęp czasu pomiędzy czytaniem nie był dłuższy niż kilka dni, a długość czytanego fragmentu nie mniejsza niż kilka stron. Jeśli spełnisz te warunki, szybko zauważysz jak czytanie po angielsku przekłada się na coraz sprawniejsze użycie tego języka.

Efekt: Dzięki takiemu ćwiczeniu uczysz się rozumieć treść w języku angielskim, pomimo braku zrozumienia wszystkich drobnych elementów. To bardzo ważna umiejętność, która pozwala Ci się komunikować po angielsku bez barier. Dodatkowo, to świetny sposób na wplatanie nauki języka w zwykłą codzienność i wyrabianie dobrych nawyków.

Nauka słownictwa i zagadnień gramatycznych

Dzięki książkom możesz uczyć się słownictwa i utrwalać zagadnienia gramatyczne. Jeśli taki jest twój cel, proces czytania musi być zdecydowanie bardziej analityczny. Sprawdzanie znaczenia napotykanych słów jest cenną lekcją, podobnie jak przyglądanie się temu jak zbudowane są zdania w tekście. Możesz wówczas nie koncentrować się tak bardzo na śledzeniu opisywanej w książce historii, a na poszczególnych elementach tekstu i na sposobie w jaki zostały one użyte.

Jeśli wybierasz taki sposób czytania, ważne jest, aby czytane fragmenty nie były zbyt długie. Odpowiednia długość to, np. jedna strona podczas jednej „sesji czytelniczej”. Jeśli nie przeszkadza Ci pisanie po książce, zdecydowanie notuj na marginesach i zakreślaj odrębnymi kolorami wyrażenia, które chcesz zapamiętać i zdania w konstrukcjach, które chcesz powtórzyć we własnych wypowiedziach. Sprawdzając znaczenie słów zwracaj uwagę również na kontekst w jakim występują i z jakimi towarzyszącymi wyrazami się łączą. Więcej da Ci bowiem nauka zestawień słów niż wyrazów odseparowanych od kontekstu (więcej o tym przeczytasz tutaj). Nie wahaj się zmieniać podejścia i raz zwracać uwagę na słownictwo, a innym razem na konstrukcję zdań. Taka naprzemienna aktywność dodaje więcej różnorodności ćwiczeniom.

Efekt: Ćwicząc w ten sposób poszerzasz zasób słownictwa i poznajesz jak funkcjonują wyrażenia, które być może znasz, ale ich samodzielnie nie używasz. Przy systematycznym powtarzaniu napotykanych w książce słów i zwrotów utrwalone elementy pozostają w Twojej pamięci i przechodzą do Twojego aktywnego słownika, byś mógł ich używać w sytuacji komunikacyjnej.

Trochę tego i trochę tamtego

Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z obu sposobów na czytanie. Możesz też wybraną książkę czytać najpierw dla historii, a potem analizować szczegóły. Żonglując tymi ćwiczeniami wedle uznania możesz urozmaicić swoją naukę języka i utrzymać swoją motywację na dłużej.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!