Jak przygotować się do urlopu za granicą?

blog o nauce języków obcych

Sezon narciarski jeszcze trwa, a to dla wielu doskonała okazja, żeby spędzić choć kilka dni za granicą. Osobiście spotkałam się kilkukrotnie z tym, że urlop w obcym kraju i konieczność komunikacji w obcym języku wiąże się z paraliżującym strachem. Jeśli dotyczy to również Ciebie, skorzystaj z poniższych wskazówek i pozbądź się stresu na urlopie.

  1. Sporządź mapę miejsc, które odwiedzisz, zaznaczając wszystkie te, w których możesz się spodziewać sytuacji komunikacyjnych, np. hotel, stacja benzynowa, kasa biletowa, wypożyczalnia sprzętu, restauracja, sklep itp. Następnie wypisz przy danych miejscach słówka, których możesz tam użyć. W kolejnym kroku do każdego słówka ułóż pytanie, jakie mógłbyś zadać lub jakie możesz usłyszeć pod swoim adresem. Odpowiedz na nie. Jeśli jakiekolwiek pytanie lub odpowiedź sprawia Ci trudność, zapisz je i skonsultuj z kimś, kto dobrze włada tym językiem. Mapę zabierz ze sobą w podróż.
  2. Przejrzyj obcojęzyczne wersje stron internetowych miejsc, do których się wybierasz. Spróbuj poruszać się po tych stronach, nawet jeśli nie wszystko rozumiesz. Jeśli coś Cię zaciekawi, przeczytaj, przetłumacz i poświęć temu parę chwil. Możesz zapisać w notatniku lub w telefonie słówka i nazwy, które uważasz za istotne i warte zapamiętania.
  3. Poszukaj obcojęzycznych filmów reklamowych lub postów blogowych opisujących miejsca do których się wybierasz. Obejrzyj, posłuchaj, przeczytaj lub po prostu rzuć okiem na materiały, które wydają Ci się ciekawe. Być może jakieś elementy też zasłużą na zanotowanie.
  4. Przećwicz ze znajomym, członkiem rodziny lub po prostu z samym sobą przykładowe rozmowy, w których możesz brać udział. Zwróć szczególną uwagę na te fragmenty rozmowy, które sprawiają Ci trudność i powodują zatrzymanie komunikacji. Skonsultuj je ze specjalistą lub poszukaj odpowiedzi w rozmówkach albo w słowniku.
  5. Zainstaluj w telefonie mobilną aplikację ze słownikiem (np. Pons). Pomoże Ci w razie niespodziewanych trudności.
  6. Pamiętaj, że nawet najmniejsze próby komunikacji w języku obcym świadczą o tym, że chcesz się uczyć i rozwijać swoje umiejętności. To zawsze lepsze, niż korzystanie wyłącznie z pomocy towarzyszy podróży, którzy czują się pewniej mówiąc w języku obcym.

Udanej podróży!

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!