Jaka będzie twoja nagroda?

blog o nauce języków

Do znudzenia powtarzam, że nauka języka powinna być przyjemna. Niewątpliwie jednak wymaga pewnych poświęceń. Musisz przeznaczyć na nią określoną ilość czasu tygodniowo, choć jestem pewna, że masz w głowie tysiąc pomysłów na to, jak ten czas mógłbyś spożytkować w inny, przyjemny lub pożyteczny sposób. Dlatego zasługujesz na to, aby każdy Twój sukces był nagrodzony, a nikt nagrodzi Cię lepiej tego lepiej niż Ty sam.

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem

Jeśli przyjrzałeś się dobrze swojej dyspozycyjności w ciągu tygodnia, wiesz ile czasu możesz i chcesz przeznaczyć na naukę języka obcego. Wyznaczyłeś w swoim kalendarzu dzień, który jest naznaczony aktywnością językową w określonej formie i jeśli udało Ci się wystarczająco dobrze zorganizować, aby ten czas, tego dnia wypełnić językiem obcym, zasłużyłeś na nagrodę. Nie umniejszaj sobie swoich zasług. Nie zapędzaj się w myślenie, że raz podjęta decyzja o szkoleniu swoich umiejętności językowych wyznacza normę zachowania na najbliższy czas i nie jest niczym szczególnym, a z pewnością niczym wartym specjalnej nagrody. To, że uczysz się zgodnie z wyznaczonym planem jest Twoim małym sukcesem.

Za każde takie małe powodzenie należy Ci się niewielka nagroda. To symboliczne przyznanie samemu sobie, że po prostu dobrze Ci idzie. Idealnie byłoby, gdyby Twoja tygodniowa aktywność językowa była nagrodą samą w sobie, na przykład wieczór z obcojęzycznym filmem lub spotkanie w gronie przyjaznych obcokrajowców. Jeśli na to jeszcze za wcześnie, spraw sobie przyjemność, spędzając czas tak, jak lubisz, choć nie robisz tego zbyt często. Weź kąpiel z bąbelkami, idź na długi spacer albo zjedz pyszną kolację. To nie będzie nic spektakularnego, ale świadomość, że zasłużyłeś na nagrodę sprawia, że chwila relaksu jest naprawdę wyjątkowa.

Zaplanuj kolejny krok milowy

Już teraz powinieneś pomyśleć o tym, po czym poznasz, że zakończyłeś pewien etap nauki i wkraczasz w kolejny. Dla osoby rozpoczynającej swoja przygodę z językiem obcym może to być pierwsza próba podstawowej komunikacji z obcokrajowcem, zakończona sukcesem. Dla kogoś, kto opanował już podstawy komunikacji, obejrzenie pierwszego filmu w wersji obcojęzycznej będzie niewątpliwie ważnym wyzwaniem. Również takie kroki milowe, jak wzięcie udziału w konferencji czy szkoleniu prowadzonym w języku obcym lub wyjazd zagraniczny, podczas którego jedynym środkiem komunikacji jest język, którego się uczysz, są niezwykle ważnymi punktami na Twojej drodze rozwoju językowego. Dlatego już teraz powinieneś zaplanować, w jaki sposób się za nie nagrodzisz.

Dużemu sukcesowi powinna towarzyszyć duża nagroda. Oczywiście zdobycie certyfikatu językowego, czy wyjazd za granicę jest już nagrodą, a więc podwójną motywacją do pracy. Jeśli jednak na razie trudno Ci połączyć te dwie rzeczy w jedną, możesz założyć, że za kolejny krok milowy sprawisz sobie prezent, o którym marzysz lub przygodę, którą od dawna planowałeś, ale nigdy nie było na nią czasu. Już sama myśl o tym sprawia, że chce Ci się dwa razy bardziej.

Dlaczego nagroda jest ważna?

Po pierwsze, nagroda oznacza postęp. Jeśli spełniłeś wyznaczone sobie kryteria mniejszego, czy większego sukcesu, zawsze po nich następuje przyjemny moment uznania. Dodatkowo, chwila, w której patrzysz na swoje dokonania mówiąc Dobra robota! jest najlepszym wyrazem uznania, jakiego możesz doświadczyć, bo dostajesz je od niezwykle wymagającego krytyka, który widzi wszystkie Twoje słabości – od siebie. Jeśli więc jest nagroda, jest i kolejny krok do przodu, który nie może umknąć Twojej uwadze. Po raz kolejny, świadomość jest ważna!

Po drugie, nagroda to dodatkowa motywacja, która może Ci pomóc w chwilach słabości, a wiedz, że one na pewno nadejdą. Ale o tym, innym razem. Teraz pomyśl, jak się nagrodzisz.

Chcesz udostępnić? Super!

Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!