Tablica językowa, czyli uczymy się kiedy się nie uczymy

blog o nauce języków

Tablica językowa to miejsce na nowe, szczególnie przydatne lub wyjątkowo trudne do zapamiętania słówka, wyrażenia, reguły gramatyczne i inne elementy językowe. Powinno się tam znaleźć wszystko to, co uważasz za ważne, ale trudne do zapamiętania. Wraz z umieszczeniem tego na tablicy rozpoczyna się proces nauki bez Twojego czynnego udziału. Tak, to jest aż takie proste! Słówka uczą się same i po pewnym czasie zaczynasz ich zwyczajnie używać. Jest jednak kilka warunków, które muszą zostać spełnione, aby metoda zadziałała.

Po pierwsze, nie zapełniaj tablicy już pierwszego dnia tylko dlatego, że ją masz. Szukanie trudnych słówek „na siłę” nie ma sensu, bo zawsze jest ich zbyt dużo, żeby można było zapamiętać wszystkie. Pozwól tablicy zapełniać się w naturalny sposób, kiedy spotykasz nowe słówko lub wyrażenie w codziennym życiu.

Kolejny krok to umieszczenie nowego elementu na tablicy. Zanim to zrobisz, nadaj mu kolor, kształt, indywidualny charakter i obrazek lub rebus, wszystko to najlepiej własnoręcznie i według własnego pomysłu. Nawet jeśli nie masz talentu plastycznego, Twoja praca włożona w wizualną oprawę słówka lub wyrażenia sprawi, że łatwiej je zapamiętasz.

Umieść tablicę w miejscu, w którym spędzasz dużo czasu. Może to być biurko, przy którym się uczysz, szafka kuchenna, lusterko na toaletce lub każde inne miejsce, w którym będziesz mieć chwilkę na to, aby zawiesić wzrok na językowych trudnościach i przypomnieć sobie o nich. To proces, w trakcie którego słówka „uczą się same”.

Po jakimś czasie zauważysz, że nowe wyrażenie, które powiesiłeś na tablicy wcale nie jest już nowe, doskonale je pamiętasz i zaczynasz używać, mówiąc lub pisząc w obcym języku. To oznacza, że czas ściągnąć je z tablicy, aby zrobić miejsce nowym.

Czy ta metoda ma jakieś wady? Jak każda inna. Przy użyciu tablicy językowej nie nauczysz się dużej partii materiału w krótkim czasie. Nie pomoże Ci ona zapamiętać kilkuset słówek w tydzień przed egzaminem. Jeżeli jednak nie uczysz się pod presją czasu i zależy Ci na wprowadzaniu do użytku nowego słownictwa na dłużej, już dziś pomyśl o miejscu na swoją tablicę językową.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!