0
Co dalej z językiem Planowanie i organizacja nauki

Od A1 do C2, czyli o poziomach znajomości języka

blog o nauce języków

Jak dobrze znam język obcy? Każdy kto kiedykolwiek tworzył swoje CV z pewnością zadał sobie to pytanie. Sposobów na bardziej lub mniej precyzyjne określenie stopnia zaawansowania językowego jest co najmniej kilka, ale najpopularniejszym narzędziem używanym do tego w Europie jest skala CEFR.

Jak rozumieć skalę CEFR?

W skali CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) wyróżniamy 6 poziomów: A1, A2, B1, B2, C1, C2 i trzy poziomy pośrednie: A2+, B1+ i B2+. W znacznym uproszczeniu, poziomy A odpowiadają podstawowej, poziomy B – średnio-zaawansowanej i poziomy C – zaawansowanej znajomości języka obcego. Cyfry 1 i 2 oznaczają odpowiednio niższy i wyższy etap w ramach danego poziomu. Trzy pośrednie poziomy (wspomniane A2+, B1+ i B2+) oznaczają okresy przejściowe pomiędzy głównymi poziomami.

Ile czasu potrzeba na przejście z jednego poziomu na kolejny?

Tak więc, zaczynając naukę języka rozpoczynasz kurs na poziomie A1 i w miarę upływu czasu, oraz oczywiście nakładu pracy, możesz przechodzić przez kolejne poziomy zaawansowania. Czas potrzebny na zrealizowanie danych poziomów jest kwestią indywidualną. Zależy m.in. od Twojego zaangażowania, częstotliwości zajęć (jeśli uczysz się w szkole lub na kursie językowym), czasu Twojego kontaktu z językiem i własnych ćwiczeń poza zajęciami oraz Twojego tzw. zaplecza językowego (czy to Twój pierwszy kontakt z językiem czy odświeżanie wiadomości i czy posługujesz się innymi językami obcymi). Przyjęło się mawiać, że osoby zdające egzaminy, które badają biegłość językową potrzebują około 200 godzin zajęć lekcyjnych, aby przejść z jednego poziomu na kolejny. Jest to jednak liczba umowna i w związku czynnikami, o których już wspomniałam, jedna osoba będzie potrzebowała zdecydowanie mniej, a inna znacznie więcej czasu na przejście z jednego poziomu na drugi.

Poniżej możecie zobaczyć tabelę, która w przybliżeniu określa liczbę godzin zajęć językowych konieczną do przygotowywania się do kolejnych egzaminów Cambridge, odpowiadających poszczególnym poziomom zaawansowania znajomości języka angielskiego. (źródło: Cambridge English)

CEFR Level Cambridge English Exam Number of Hours (approximate)
C2 Cambridge English: Proficiency (CPE) 1,000—1,200
C1 Cambridge English: Advanced (CAE) 700—800
B2 Cambridge English: First (FCE) 500—600
B1 Cambridge English: Preliminary (PET) 350—400
A2 Cambridge English: Key (KET) 180—200

Jak mogę określić swój poziom znajomości języka?

Jednym ze sposobów jest zwrócenie się do wykwalifikowanego nauczyciela, który przy pomocy testów i poprzez rozmowę w danym języku może określić Twój poziom zaawansowania. Możesz też sprawdzić się podczas egzaminu organizowanego przez jednostki o międzynarodowym znaczeniu (w języku angielskim np. Cambridge University). W tym przypadku otrzymasz certyfikat potwierdzający Twoją biegłość językową na danym poziomie. To oficjalny dokument, który możesz wykorzystać np. ubiegając się o staż, pracę czy też miejsce na uczelni wyższej (niektóre europejskie uniwersytety wymagają innych certyfikatów).

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Joasia
  4 grudnia 2017 at 11:33

  To prawda, wprowadzenie tej skali ułatwiło życie wielu rekruterom i osobom aplikującym swoje CV.

 • Reply
  FCE czy CAE? O certyfikatach Cambridge. – Weronika Sokołowska
  9 marca 2018 at 08:32

  […] od ponad stu lat i będącego częścią Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. W skali CEFR potwierdzają one ogólną znajomość języka angielskiego na poziomach […]

 • Reply
  Kiedy jest czas na Twój pierwszy serial po angielsku bez napisów? – Weronika Sokołowska
  23 stycznia 2019 at 10:16

  […] serial jeśli jesteś na poziomie równym lub wyższym od średnio-zaawansowanego, czyli B1 (według CEFR). Zatem, jeśli znasz lub masz możliwość potwierdzić swój poziom językowy, z łatwością […]

 • Reply
  Karolina
  31 lipca 2019 at 17:06

  Wartościowe informacje, choć nie radziłabym “testować” umiejętności poprzez zapisanie się na egzamin z certyfikatem. To pewnie skończyłoby się rozczarowaniem, bo każdy egzamin ma swoją specyfikę, no i wiązałoby to się ze sporym kosztem.

Leave a Reply