Jeśli chcemy włączać się w rozmowę z obcokrajowcami, potrzeba nam dobrych tematów. Jednym z nich są wiadomości ze świata. Nie jest jednak łatwo o nich rozmawiać bez przygotowania, przede wszystkim przez niezwykle różnorodne słownictwo, często takie, które niełatwo spotkać w podręcznikach do języków obcych. Dobrze więc czytać portale informacyjne – być zawsze na bieżąco i być gotowym do interesującej konwersacji.
Dla początkujących
Jeśli Twój poziom znajomości języka angielskiego nie pozwala Ci jeszcze zrozumieć autentyczne źródła, rozwiązaniem dla Ciebie są wiadomości redagowane z myślą o osobach uczących się języka. Jednym z nich jest News in Levels, gdzie możesz znaleźć skróty informacji opisane na trzech poziomach zaawansowania. Każda notka jest opatrzona krótkim glosariuszem z najtrudniejszymi słówkami i nagraniem, które możesz również wykorzystać do dodatkowych ćwiczeń, np. zapisywania ze słuchu.
Dla zaawansowanych
Jeśli Twój poziom zaawansowania w języku angielskim jest wystarczający aby rozumieć newsy w oryginale, korzystaj z portali informacyjnych, takich jak BBC, CNN czy Reuters. Wszystkie mają doskonale działające aplikacje, które pozwolą Ci być na bieżąco niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. Jeśli polubisz ich fanpage’e na Facebooku, automatycznie będą Ci się wyświetlać pojedyncze wiadomości i filmy.
Przykładowe ćwiczenia
Gdy tylko masz taką możliwość, korzystaj z portali informacyjnych jeszcze efektywniej i ucz się z nimi języka. Jest kilka aktywności, które z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Nie są bardzo czasochłonne ani skomplikowane, a ich rezultaty zauważysz bardzo szybko.
1. Jednym z nich jest odgadywanie treści artykułu po tytule. Spójrz na nagłówek newsa i postaraj się swoimi słowami opowiedzieć (najlepiej na głos) o czym może być tekst. Zanotuj lub zapamiętaj słówka, których potrzeba do opowiedzenia danej historii, ale nie przyszły Ci do głowy. Następnie przeczytaj artykuł i znajdź w nim odpowiedniki zapamiętanych słów.
2. Kolejnym ćwiczeniem, które możesz wykonać jest streszczanie przeczytanych lub obejrzanych newsów. Możesz to zrobić ustnie lub pisemnie. Po zapoznaniu się z ciekawą informacją, opowiedz sobie (tak, tak, na głos) w skrócie o czym była. Postaraj się przekazać jak najwięcej szczegółów i dodaj coś od siebie, np. komentarz, Twoją opinię.
3. Jeśli chcesz popracować nad nauką nowych wyrażeń, z przeczytanego artykułu wybierz jedno i zanotuj je w kalendarzu do nauki słówek, zapisując również kontekst zdania.