Językowe postanowienia noworoczne

newyear

Dokładnie rok temu (tutaj) pisałam o tym, jak cenne są podsumowania końcoworoczne. Przyszedł czas na kolejną refleksję nad minionym rokiem, a więc i planowanie nowych wyzwań: tych językowych i nie tylko.

Czy udało Ci się zrealizować Twoje językowe postanowienie w 2015?

Jeśli tak – gratuluję Ci z całego serca. Jestem pewna, że najlepszą nagrodą jest postęp, jaki możesz zauważyć w swoich umiejętnościach językowych.

Jeśli nie – zastanów się dlaczego nie wszystko poszło zgodnie z planem. Są tacy, którzy twierdzą, że postanowienia noworoczne nie mają sensu, bo nikt nigdy ich nie realizuje. To prawda, że nie jest łatwo. Zazwyczaj bowiem podejmujemy postanowienia tuż przed końcem starego lub zaraz na początku nowego roku. Dla większości z nas jest to czas przerwy świątecznej, urlopu, wypoczynku i długich leniwych wieczorów. Nic dziwnego, że właśnie w tym okresie mamy wielką ochotę planować, co moglibyśmy zrobić z wolnym czasem, którego jest wtedy więcej niż zwykle. Jednak już od połowy stycznia zaczyna go zdecydowanie ubywać. Dlatego postanowienia, które robimy na Nowy Rok powinny być systematycznie dostosowywane do zmieniającej się sytuacji. Takie zmiany w planie musi poprzedzić obserwacja, refleksja i feedback. Możesz o tym przeczytać tutaj.

Aby zwiększyć swoje szanse na realizację tegorocznych postanowień, zaplanuj je krótkoterminowo. Rozbij swoje postanowienie na mniejsze kroki, na przykład miesięczne. W takich dwunastu krokach łatwiej Ci będzie kontrolować postępy i zmieniać założenia, dostosowując je do zmieniającej się sytuacji. Załóżmy, że Twoim celem systematyczny rozwój językowy. Możesz ustalić, że w styczniu chciałbyś poświęcać na naukę (w dowolnej formie) dwie godziny tygodniowo. Dobierz sobie metody nauki, które sprawiają Ci przyjemność i które uważasz za skuteczne. Pomyśl w które dni i o jakiej porze mógłbyś wygospodarować czas na ten cel. A teraz działaj. Pod koniec stycznia przyjrzysz się temu w jakim stopniu jesteś w stanie realizować ten plan i będziesz mógł zmienić ilość czasu, metody, dni i porę nauki na takie, jakie wówczas będą Ci najlepiej służyć. Mam nadzieję, że i w tym roku będę mogła wspomóc Cię inspiracjami na różne techniki opanowywania języka, które będziesz mógł wykorzystać.

Blog w 2016

Przede mną kolejny rok rozwoju językowego, pracy z uczniami i tworzenia bloga. Celem Language Lifestyle jest pomoc Wam, moim czytelnikom, w osiąganiu kolejnych etapów Waszego rozwoju językowego. To Wy najlepiej wiecie, czego Wam potrzeba, więc stąd moja gorąca prośba: piszcie w komentarzach lub wiadomościach prywatnych o czym chcielibyście przeczytać, co sprawia Wam najwięcej problemów i jakie zagadnienia są dla Was najciekawsze. Inspirujmy się nawzajem!

Kochani, życzę Wam, aby kolejny rok sprzyjał realizacji Waszych celów. Abyście odnaleźli swoją drogę w rozwoju językowym i czerpali jak najwięcej radości z używania języków obcych na co dzień.

Chcesz udostępnić? Super!

Picture of Cześć! Jestem Weronika

Cześć! Jestem Weronika

i w telegraficznym skrócie uczę dorosłych języka angielskiego. Nie obiecuję, że nauczysz się języka w 2 tygodnie, ale wiem jak sprawić abyś miał/a NIESAMOWITE REZULTATY. Zaciekawiłam Cię? Zacznij od zapisania się na newsletter, a opowiem Ci w nim jakie masz DARMOWE możliwości nauki ze mną. Do zobaczenia po drugiej stronie!

Moja szkoła językowa:

Dołącz do społeczności!